Bár az UBBMed csak nemrég kezdte meg tevékenységét, máris jelentős nemzetközi konzorciumokat koordinál vagy ezek tagja. Az Eutopia európai egyetemi szövetség keretében létrejött, a BBTE által koordinált Health konzorcium meghívást kapott egy közel 5 millió euró értékű támogatási szerződés aláírására az Európai Bizottsággal. A projekt vezetője, Markó Bálint egyetemi tanár kifejtette: a pályázat kiváló lehetőséget biztosít az orvosbiológiai és egészségtudományi szakterület megerősítésére a BBTE-n, hiszen az Eutopia szövetség keretében világszínvonalú orvosbiológiai és egészségtudományi iskolák működnek. Emellett egy akadémiai stratégiát is kidolgoznak a különböző orvosbiológiai és egészségtudományi műhelyek integrált, multi-, inter- és transzdiszciplináris együttműködésére, a BBTE, illetve az Eutopia szövetség tagjai számára, amely ugyanakkor összeurópai szinten is modellként működhet a felsőoktatási térségben.
A BBTE tagja a MediKlaszter Kft. által koordinált európai konzorciumnak is, amelyet az Európai Bizottság nemrég egy közel 1,5 millió euró értékű támogatási szerződés aláírására hívott meg. A projekt célja egy innovatív egészségtudományi ökoszisztéma kidolgozása a konzorcium szintjén, amely mintaként szolgálhat európai szinten. Az ökoszisztéma – a teljesség igénye nélkül – három kulcstémára összpontosít majd: orvostechnikai eszközökre, vészhelyzeti felszerelésekre, valamint az orvostechnikai eszközökre vonatkozó előírások betartására.
A BBTE munkacsoportját Anca Andreica egyetemi tanár koordinálja. „A BBTE szakmai tapasztalata a Big Data és a bioinformatika területén, illetve a BBTE szuperszámítógépe innovatív módon hasznosul a projektben az egészségtudományok területén. Ez megerősíti az UBBMed UBBMed-Tech komponensét, olyan megoldásokat kínálva, amelyek európai szinten általánosan elfogadottá válhatnak” – nyilatkozta Anca Andreica.
A BBTE tagja még a Maastrichti Egyetem által koordinált európai konzorciumnak is, amely közel 8 millió eurót fordít a farmakogenetika mentális egészségben betöltött szerepének tanulmányozására. „A BBTE országos szinten úttörő a genetikai tanácsadás terén, míg a mentálhigiénés szaktanácsadás és kutatások terén világszinten jegyzett, ahogy ez a nemzetközi egyetemi rangsorokból is kitűnik. Az elkövetkezőkben pedig olyan nemzetközi tevékenységekben is részt vesz, amelyeknek rendkívül fontos elméleti és alkalmazott vonatkozásai vannak. A klinikai tevékenységen túl, amelyet kifejezetten a BBTE kivitelez, és amely idén indul be, a BBTE a konzorcium keretében más tevékenységekbe is bekapcsolódik: az adatvédelmi, biztonsági és etikai politikák kialakításába és értékelésébe; a személyre szabott gyógyszeres kezelés pszichológiai következményeinek felmérésébe; a gazdasági hatás felmérésébe, illetve a mentálhigiénés politikákra vonatkozó ajánlások kidolgozásába” – fejtette ki Ramona Moldovan egyetemi adjunktus, a BBTE munkacsoportjának koordinátora a konzorciumon belül.
A három új projekt kapcsán Daniel David a BBTE rektora elmondta: a BBTE átfogó kínálatának szerves részét kell képeznie az orvosbiológiai komponensnek, amelyet úgy dolgoztak ki, hogy kiegészítő is kumulatív jellegű legyen az egészségtudományok szakterületén az országban és a városban. „Elsősorban a kutatás–fejlesztés–innováció kerül előtérbe, olyan területeken, mint a mentálhigiéné, a közegészségügy, az egészségügyi technológiák, az egészségügyi közgazdaságtan, amelyekben a BBTE országos és nemzetközi szinten is versenyelőnyökkel rendelkezik. Ezek az új és jelentős projektek természetes velejárói a gondosan megtervezett egyetemi fejlesztéseknek, és hamarosan újabbak is következnek. Az UBBMed ezeken kívül számtalan kisebb, specifikusabb egyéni vagy csoportos projektet is indít a továbbiakban” – fogalmazott a rektor.
Borítókép: illusztráció, ubbcluj.ro