Pénteken a betervezett kézműves foglalkozás az eső miatt elmaradt, de a várva-várt Prücskök játszóház szerencsére nem. Katona Annamária óvónő felhívta a színpadra a legapróbb táncosokat, akik az Ördöngös zenekar együttműködésének is köszönhetően csodás élmény részesei lehettek. Eközben a szülők, érdeklődők a kézműves vásárban nézelődhettek, vásárolhattak.
Délutánra kiderült s újra népzenétől lett hangos Szamosújvár főtere. Elsőként a helyi Kiskaláka Néptánccsoport lépett fel, felcsíki táncokat adtak elő.
A szentgáli (Magyarország) csapat egyike rendszeres fellépőinknek. A Szűrös Táncegyüttes szentgáli táncokat táncolt Bodor Dezső Károly koreográfiája alapján. A körtvélyfáji Nagy Bokréta Néptánccsoport először járt Szamosújváron, vajdaszentiványi táncokat mutattak be. Őket a csíkszentdomokosi Zivatar követte marossárpataki táncokkal. Magyarországi testvértelepülésünk, Aba tánccsoportja jobbágytelki táncokkal örvendeztette a közönséget, majd a helyi Dansatorii de peSomesiklódi táncait láthattuk. Sándor Csaba Lajos csíkszentdomokosi és balánbányai tanítványai - a Záporozók, Prücskök és Ördögborda -felcsíki táncokat jártak. A táncbemutatót a helyi Kaláka Néptáncegyüttes magyarlónai koreográfiája zárta, amelyet Könczei Csongor és Vincze Júlia tanított be.
Ezt követően régizene koncertre került sor a főtéri örmény katolikus székesegyházban Sebestyén Márta és Andrejszki Judit előadásában .A fesztivál első napja táncházzal ért véget.
Szombaton 11 órától a Hayak kávézó teraszán Székely Melinda magyartanár, a Sapientia Tudományegyetem oktatója Viseletek a színpadon című vetítettképes előadásában főként a széki viseletet ismertette. A beszélgetés során – többek közt - azt javasolta a szép számban jelen levő néptáncosoknak, hogy új tánc tanulásakor látogassák meg a falut, ahonnan a gyűjtés származik, ismerjék meg a helyieket, viseletükben ugyanis e közösség értéktudata tükröződik.
A főtér 17 órakor népesült be újra, amikor a legkisebbek Eszes Gyurka és az eszmók meséjét hallhatták Benkő Éva előadásában, a zenei kíséretet a Folker együttes szolgáltatta. A délutáni gálaműsort a szamosújvári népzeneiskola diákjainak muzsikája kezdte, oktatóik Miklósi Hunor, Szabó Bence, Szakács Kristóf. Az abai Sárvíz Néptánccsoport jobbágytelki táncokat mutatott be, koreográfusai Gőbölös Gábor és Tombor Bea. Ismét láthattuk a Zivatar Néptáncegyüttes marossárpataki összeaállítását Fazakas János tanítványainak előadásában. A szentgáli, körtvélyfáji csoportok után az abai Antal István és Huszti Péter ádámosi összeállítása következett. Cserey Both Zsuzsa és Tamás Szilárd szamosújvári tanítványai, a Kiskaláka előbb a felcsíki koreográfiát táncolták el majd a balánbányai és csíkszentdomokosi táncosokkal együtt is jártak egy közös felcsíki rendet. A Dansatorii de pe Somes szamosmenti táncokkal lépett fel, majd a Kaláka együttes magyarlónai táncrendjével ért véget a főtéri szabadtéri táncbemutató.
A rendezvényt a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum udvarán megrendezett koncert zárta. A Rendek között, Vonók mögött - népzenész sorsok a XXI. századból címet viselő produkcióban tíz fiatal zenész mutatta be – másként - a népzenét. „Mi történik két táncrend között? Milyen az élet a vonó mögött?” – többek közt erről beszéltek a zenészek, megteremtve a jó hangulatot az ezt követő, késő éjszakába nyúló táncháznak.
Jó volt ismét találkozni, énekelni, táncolni, közösségben lenni, mint 25 éve minden fesztiválon. Bár a folyamatos változások, a napi hírek nem biztatóak, ezek a megélt találkozások erőt adnak a tervezéshez, a lehetőségek keresésére.
A rendezvény támogatói a Szamosújvári Polgármesteri Hivatal, támogatók a Hagyományok Háza, a Csoóri Sándor Alap és a Nemzeti Kulturális Alap.