
Tavaly, év végén a pénzügyminisztérium rendelettervezetet dolgozott ki, amely a költségvetési hiányt tervezte csökkenteni, ezt a kormánykoalíció megszavazta, a tervezet januárban lépett életbe. Sok más megszorítás mellett ezzel azt is megszavazták, hogy az egyetemisták csak a lakhelyük és az egyetem közötti útvonalon történő közlekedéskor kaphassák meg a 90%-os utazási kedvezményt. Végül is, így is vissza lehet szerezni valamennyit a választásokra elherdált közpénzekből.
A CFR járataival utazni eddig sem volt leányálom, de amióta ezt a törvényt megszavazták, még rosszabb. Maros megyében élek, eddig praktikusnak találtam a vonattal való ingázást Marosvásárhely és Kolozsvár között.
Annak, aki nem utazik vonattal, elmesélem, hogyan néz ki a jegyvásárlás. A pénztárnál az utazási igazolvány mellett a személyi igazolványt is elkérik, ha nem adod oda, akkor a jegy teljes árát ki kell fizetned. Ha megkérdezed, hogy miért, akkor a fújtató pénztárossal találod magad szembe, aki mellett ott van a kinyomtatott törvény, és azt habzó szájjal olvassa fel neked. Velem ezt többször is megtették. Amikor Kolozsváron ugyanaz a pénztáros ezt a törvényt már negyedszerre olvasta fel mérgesen, betelt a pohár, és kevésbé barátságos stílusban elmondtam neki, hogy ezt ezelőtt egy héttel is ugyanígy elmondta. Ezek után ideadta a kedvezményes jegyet. Kezdem azt hinni, hogy szórakozásból csinálják, mert a feszültséget ezzel vezetik le.
Marosvásárhelyen is ütköztem ilyen problémába, a jegyárus egyszer félreértette az úti célomat – nem engedte, hogy megszólaljak –, és kezdte az olvasást azzal a megjegyzéssel, hogy mivel nem az egyetemre akarok menni, nem ad kedvezményes jegyet. Szerencsére, a helyzetet sikerült elmagyarázni, de persze én voltam a hibás. És akkor azokról az esetekről még nem is esett szó, amikor otthonról Kolozsvárra utazom magánvonaton, ahol a kalauztól kell jegyet venni.
Egyszer a kalauz abba kötött bele, hogy az egyetem tényleg Kolozsváron van-e. Azért, mert úgy kértem a jegyem – itt is személyivel és utazási igazolvánnyal –, hogy hozzátettem, Kolozsváron tanulok. Ebbe azért kötött bele, mert ez az információ az utazási igazolványomon nincs feltüntetve. Elmondtam neki még egyszer, hogy igen, az egyetem Kolozsváron található, erre azt a választ kaptam, hogy most az egyszer elhiszi, így kaptam jegyet. Tanácsként mondták, hogy az igazolványra írjam rá, hogy az egyetem hol van, hogy ne kelljen magyarázkodnom miatta.
Minden jegyvásárlás olyan, mintha a cirkuszba lennék hivatalos. Ha ezekhez az élményekhez hozzácsapjuk a folyamatos késéseket és a sokszor kedvezőtlen körülményeket – ha szerencséd van, nem fagysz meg a vonaton –, akkor az utazás tényleg igazi rémálom. Jogos a kérdés, hogy miért nem váltok buszra. Erre az a válaszom, hogy jobb kevesebb mint egy kávé áráért utazni, mint tízszer annyiért. Mert a Rocada busztársaságnál a jegy Marosvásárhelyre 50 lejbe kerül és csak 15 lej kedvezményt adnak, ezzel szemben a vonatút kedvezménnyel 2,50 lejbe kerül. Remélem, hogy a közeljövőben nem döntenek úgy „odafent”, hogy még ezt is elveszik tőlünk!
JÓ HÍR: A JEGYEK ÉS BÉRLETEK ISMÉT BESZEREZHETŐK ONLINE – Az egyetemisták a Román Vasúttársaság járataira a vonatjegyeket és bérleteket ismét beszerezhetik online úton, miután ez a lehetőség az elmúlt két hónapban az alkalmazáson végzett módosítások miatt szünetelt. A vonatjegyek és -bérletek a vasúttársaság honlapján vagy telefonra letölthető alkalmazáson keresztül vásárolhatóak meg, ugyanakkor továbbra is lehet a jegyautomatákat használni erre a célra – közölte a Román Vasúttársaság közleményére hivatkozva a Kolozsvári Rádió és a krónikaonline.ro