Utazunk, dolgozunk, világot látunk – ilyen tervekkel készülnek a nyárra az egyetemisták

Utazáskor a pénzügyi tudatosság legalább olyan fontos, mint a spontaneitás (Fotó: Vadas Zsolt Edmond)
Mindenkinek másról szól a nyár: van, aki tengerparton barnulna, más pénzt keresne, hogy fedezze az utazásait. Vannak, akik Tunéziáig vagy Montenegróig jutnak, mások a kocsmáig sem. Megkérdeztünk néhány fiatalt, milyen terveik vannak a nyárra, mit tettek fel a bakancslistájukra, és milyen praktikákkal próbálnak spórolni az utazáson. Szó esett Erasmus+ programokról, DiscoverEU-ról, Airbnb-ről és arról is, mi a legjobb abban, ha diákként indulunk felfedezni a világot. A válaszokból kiderül, hogy a szervezés és pénzügyi tudatosság legalább olyan fontos, mint a spontaneitás vagy a jó társaság.

– Mik a terveid idén nyárra?

Alexandra: – Szerencsére, a nyári munka mellett utazásra is lesz időm. Részben különböző Erasmus-programoknak köszönhetően több országba is elutazom, izgalmas nyár elé nézek.

Kristóf:  Budapestre megyek majd meglátogatni a legjobb barátomat, az kisebb trip lesz. Illetve barátokkal megyünk majd Horvátországba. Ezen kívül annyit pihenek, amennyi belefér.

Csanád: – Nyáron nagyrészt melózni fogok. Tervezek külföldre menni, de az esélye annak, hogy ez összejöjjön a nullával konvergál. Esetleg országon belül kisebb kiruccanásokat csinálok majd.

Patrik: – Nagy terveim nincsenek, csak az, hogy egész nyáron nem leszek józan. Maximum a kocsmáig utazom.

Amália: – A családommal tervezünk elmenni Tunéziába. Emellett étteremben fogok pincérkedni Szovátán.

Kinga: – Nagyon zsúfolt nyárnak nézek elébe. Több tervem is van, elsősorban a családdal tervezünk nyaralást Montenegróba. Illetve, a barátokkal is szeretnénk valahová külföldre elutazni, pontos desztináció még nincs. Szeretnék fesztiválozni is, és dolgoznék részmunkaidőben, hogy ezeket a terveket finanszírozhassam. Ezek mellett szeretnék a barátaimmal minél több időt tölteni.

Anita: – A 2025-ös nyár középpontjába az utazást és a barátokkal, családdal való időtöltést helyeztem. Szeretnék a kolozsvári egyetemista életből kicsit hazatérni, de ugyanakkor világot is látni.

– Mi szerepel a nyári bakancslistádon? 

Alexandra: – Leginkább az, hogy minél többet legyek a barátaimmal – kirándulásokon, közös programokon. Ezek azok a pillanatok, amelyekre jó visszaemlékezni.

Kristóf: – Azt találtam ki, hogy szeretnék megtanulni varrni, illetve graffitizgetnék – kizárólag otthon.

Csanád: – Szeretném, ha a nyár végéig a munkához való felszerelésem elérné azt a formáját, amellyel meg tudnék elégedni. Valamint szeretnék különböző projekteket elindítani a jelenlegiek mellett.

Amália: – Szeretnék az országon belül kiruccani a barátaimmal is egy hétvégére. 

Kinga: – Először is az, hogy lebarnuljak. Mindenképpen szeretnék egy hetet a tengerparton tölteni, mert a tavaly kimaradt, és nagyon hiányolom.

Anita: – Kitűztem magamnak, hogy kipróbálok valami újat, például megtanulok biciklizni. A lehető legtöbb időt szeretném szánni a számomra kedves emberekre, és ha van rá lehetőségem, eljutni a tengerre.

– Szerinted mi a legjobb abban, ha diákként utazol? És mi a legnagyobb kihívás? 

Alexandra: – A legjobb, hogy diákként még minden új: ilyenkor vagyunk a legkíváncsibbak, mindent ki akarunk próbálni, mindent látni akarunk. Talán emiatt könnyebb hibázni is. Nem mindig tudjuk kiszűrni a megbízható szállásokat, utazásokat. Az ismeretlen izgalmas, de egyben bizonytalan is.

Kristóf:  Az a legjobb dolog abban, hogy diákként utazhatunk, hogy nagyon sok kedvezményt kapunk, rengeteg jó diákkártya van. A legrosszabb az egészben az, hogy kétszer is meg kell gondoljuk, hogy mire költünk és mikor.

Csanád: – Diákként utazni a legjobb, mivel rengeteg kedvezménnyel járhat akár utazás szempontjából, akár belépőjegy szempontjából. A legnagyobb kihívás mindenki számára más. Ebben nincs különbség diák és nem diák között. Ugyanazok a problémák, például idő vagy pénzhiány – ez akárkinél fennállhat.

Amália: – A diákigazolványnak köszönhetően rengeteg kedvezményben részesülhetünk – gondolok itt belépőkre múzeumokba, galériákba. A legnagyobb kihívást az jelenti, hogy már nincsenek ott a szülők, akik megszervezhetnék a nyaralást. Nagyobb felelősség és stressz zúdul rád.

Kinga: – Diákként utazni szerintem a legjobb lehetőség, főleg, ha azt barátokkal teszed. Rengeteg kedvezmény áll rendelkezésünkre, amelyekkel butaság lenne nem élni. Arról nem is beszélve, hogy az önállóbb utazás során mennyi tapasztalatot lehet szerezni. A legnagyobb kihívás mindenki számára más lehet. Például egy-egy nagyobb társaság esetén a szervezés és az igények egységes kielégítése nagy kihívás lehet.

Anita: – A legjobb talán az, hogy nagyon sok kedvezményes lehetőség van, – mint például az Erasmus+-programok –, amelyeken keresztül számunkra kedvező módon bejárhatjuk a világot. A legnagyobb kihívás az, hogyha társasággal mész, megtaláld a mindenki számára megfelelő dátumot és szálláshelyet.

– Volt már nyaralással kapcsolatos igazán negatív élményed?

Alexandra:  Nagyon rossz élményem szerencsére még nem volt, az utakon inkább kisebb bakik fordultak elő – rossz szállás, eltévedés, váratlan meglepetések. Igazából ezek az apró „hibák” teszik az utakat még emlékezetesebbé.

Csanád: – Montenegróban a szállásunkhoz érve realizáltuk, hogy a tíz perc távolság a tengerparttól lefelé érvényes, visszafelé harminc perces az út, annyira magas dombon volt a szállás. Plusz, a házban minden meg volt penészedve. Nehezen kaptunk másik szállást, de utólag ez is csak élmény, nem mondanám kifejezetten negatívnak.

Patrik: – Amikor Bulgáriában voltam az all inclusive-os ingyen piákba a leggyengébb minőségű alkoholokat rakták – és még kevés is volt benne.

Amália: – Egyik évben a szüleimmel Törökországban nyaraltunk, és nagyon leégtem. Emiatt két napig nem mozdultam ki a szobámból, miközben a többiek fürödtek és napoztak.

Kinga: – Iskolai program keretében Horvátországba utaztunk aprópénzért, a szállás, a fürdőszobai körülmények kissé őskoriak voltak. A zuhanyzó kerti öntözőcsőből volt kialakítva egy mobil WC-hez hasonlító helyiségben. Ezt nem nevezném feltétlen negatívumnak, akkor sem akadtunk fent ezen, inkább élményként gondolok rá.

– Milyen pénztárcabarát utazási megoldásokat ismersz vagy használtál már? Mi vált be és mi nem?

Alexandra:  Nekem eddig a barátokkal közös utazás vált be a legjobban. Ha időben elkezdjük tervezni, nagyon jó árakat lehet kifogni szállásra, utazásra és minden másra.

Kristóf:  Kedvezményekért vagy ingyenes lehetőségekért például ott van az Isic-kártya, ami sok lehetőséget biztosít.

Csanád: – Nem szoktam pénztárcabarát megoldásokat keresni, amikor utazok. Olyankor lényegében mindegy számomra, mi mennyibe kerül. Amíg élvezem, vagy az elvárást teljesíti, addig mindegy az összeg.

Patrik: – Hát a legpénztárca­barátabb, amit ismerek az, hogy nem mész nyaralni, mert drága. Ez eddig bevált nekem – mondjuk, így sincs pénzem.

Amália: – Szerintem a pénztárcabarát megoldás az, ha nem hotelben szálltok meg. Érdemesebb Airbnb-ket keresni. Kaja szempontjából is sokkal olcsóbb lesz, mert saját konyhátok lesz, ahol tudtok főzni.

– Szerinted mi a legjobb módja annak, hogy diákként olcsón utazhass nyáron?

Alexandra:  Erasmus-programok, diákkedvezmények kihasználása, közös utazás barátokkal – ezek mind jó lehetőségek. Emellett az önkéntes programok is opciók lehetnek.

Csanád: – Nézzétek meg a 25-ei videóját a Campusnak!

Amália: – DiscoverEU-t tudom ajánlani mindenkinek, aki még nem töltötte be a 18-at. Jelentkezéskor kvízt kell kitölteni és kaphatsz utazási lehetőségeket, amelyekben benne vannak a jegyek és sok esetben a belépők egyes helyekre. Másik jó tipp egyetemistáknak és fiatal felnőtteknek, hogyha teheted, olyan helyekre utazz, ahol vannak ismerőseid, barátaid. Ha náluk megszállhatsz, rengeteg pénzt megspórolhatsz.

Kinga: – Az Airbnb-t ajánlom. Sokkal olcsóbb, sosem volt negatív tapasztalatom. Illetve, ha külföldön vagyunk, használjuk bátran a tömegközlekedést, mert általában nagyon jól kialakítottak. Emellett ott vannak különböző Erasmus-programok, Work & Travel lehetőségek, diákkedvezmények, amelyekkel élni kell. A 18 éven aluliak figyelmébe ajánlom a DiscoverEU-t.

Kapcsolódó cikkek

Van, akinek az első cikk jelentette az áttörést, másnak az első interjú vagy az első vágott videó. Volt, aki a Campus miatt vette meg első profi kameráját. Mindannyiunk történetében közös a felismerés: minden lehetőséget ki kell próbálni, akkor is, ha az elsőre ijesztő. Egy év alatt nemcsak szakmailag fejlődtünk, hanem csapatjátékosként, barátként, alkotótársként is. Ötleteltünk, néha vitatkoztunk, nevettünk, hajnalig szerkesztettünk, posztoltunk, vagy videót vágtunk. Mindeközben valami sokkal nagyobb épült: olyan közösség, amely hisz abban, hogy nincs lehetetlen. Ha most gondolkozol, hogy belevágj-e, gondolj arra, hogy mi egy év alatt teljesen új alapokra helyeztük a diáklapot. „A Campus történelmet írt” – mondta Botházi Mária a Médianapokról szóló videónkban. És ez még csak a kezdet. Most azonban nyári szünetre vonulunk, de nem tűnünk el teljesen, figyeljétek majd a közösségimédia-felületeinket! Mielőtt elmennénk, elmondjuk, mivel maradtunk.
Elmélkedős