Választási előnyök és hátrányok

Javában zajlik a választási kampány - ha nem is hivatalosan egyelőre. Kolozsváron járt a hétvégén Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, és George Simion is felkereste a kincses várost. Hogy mennyire hangos lesz a kampány, nem tudni, kérdés, hogy mekkora tartalékok maradtak a pártokban és a jelöltekben a tavalyi választási év „hosszabbításában”.

Antonescu úgy csöppent bele ebbe a küzdelembe, hogy nem is akarta jelöltetni magát, hanem a koalíciós pártok (PSD, PNL, RMDSZ, nemzeti kisebbségek) felkérését fogadta el. Ő pihent lehet, viszont a tíz év politikai inaktivitás eltompíthatta politikai érzékét, szellemi potenciálját, fizikai erőnlétét. Az ő esetében nagy kérdés, mennyire tudja feledtetni az egyesekben róla kialakult rossz benyomást, ami elkerülhetetlen az olyan politikus esetében, aki évtizedekig szereplője volt a közéletnek. Mindez kiderül a következő hetekben. 

Antonescunak ugyanakkor egyben előnye is az ismertsége, hiszen róla tudjuk, kicsoda, nem kell keresgélni vagy találgatni, hogy mit tett le az asztalra. Ő biztos nem „lutri”, mint amilyen sok más jelölt lenne. Antonescunak az is előnye, hogy egy koalíció áll mögötte, ezért lényeges részlet, hogy eleve kompatibilis a kormánypártokkal, ami azt jelenti, hogy a választások után nem kell politikai instabilitásra számítani abban az esetben, ha Antonescu nyeri meg az elnökválasztást. Mert a jelenlegi bonyolult politikai és gazdasági helyzetben aligha van idő arra, hogy újabb hónapokat fecséreljen el a közigazgatás a politikai válság okozta bizonytalanság miatt. 

Előny ide, hátrány oda, tény, hogy Antonescunak meg kell küzdenie a választók fáradtságával. Divatos lett szidni a fősodratú pártokat, ezért keresnek az emberek folyton lidérceket, akikbe előszeretettel próbálnak belekapaszkodni, hogy aztán gyorsan ráébredjenek a valóságra. Mert a politikában nincs tökéletes jelölt, ideálisról nem is beszélve. Most arra van szükség, hogy az országot egy stabil kormánykoalció vezesse, amely jó kapcsolatot ápol az elnökkel, akit érdekel az ország sorsa, aki aktívan részt vesz a politikai vitákban és a közpolitikák alakításában. Aki válsághelyzetekben közvetít és nem rejtőzik el, nem csak a formára összpontosít, hanem tartalmat is próbál bevinni a külpolitikába, láthatóvá teszi az országot a nemzetközi politikában, és megpróbálja helyreállítani azt a mérhetetlen kárt, amit az előző elnök arroganciájával, távolságtartásával és ürességével okozott.

Az elmúlt két hétben újabb közvélemény-kutatások jelentek meg az elnökválasztásról, és ezekből le lehet már vonni egy pár következtetést a május 4-i és 18-i megmérettetésről. Persze, figyelembe kell venni, hogy az elmúlt hónapokban alaposan megromlott a közvélemény-kutató intézetek megbízhatósága. Ezért óvatosan kell kezelni a felméréseket, de más eszköz híján mégis ezek alapján lehet felállítani valamilyen alaphelyzetet, aminek segítségével megbecsülhető a választások kimenetele. Paradoxális módon úgy tűnik, hogy a választás első fordulója érdekesebb lesz, mint a második, mert azt mindenki alaptézisnek tekinti, hogy egyetlen jelöltnek sem lesz esélye összegyűjteni első körben a szavazatok felét plusz egy voksot. Emiatt biztosan lesz második forduló is. 

Az első kör azért lesz érdekesebb, mint a második, mert minden felmérés azt vetíti előre, hogy George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke elsőnek jut be a második fordulóba, de a másodikban biztosan veszít. Kérdés, hogy a szélsőséges szavazatokat mennyire mérik esetleg alul a felmérések, ahogy a kizárt Călin Georgescu esetében is történt tavaly. Simion - Georgescu politikai örököse - úgy néz ki, hogy megszerezheti a voksok 30 százalékát. 

Jelenleg tehát az a nagy kérdés, hogy ki jut be a második fordulóba, mert Crin Antonescu és Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere egyelőre fej-fej mellett halad. A legutóbbi felmérések 2 százalékpontnyi előnyt mutattak Antonescu javára, aki nem haladja meg a 23 százalékot. A koalíció pártjai arra számítanak, hogy Antonescunak nagyobb a növekedési potenciálja, mint a főpolgármesternek. Victor Ponta független jelöltet 14 százalékon mérik, ő a szuverenista táborból vihet el voksokat, de a szociáldemokrata szavazatokat is megosztja pont úgy, ahogy Nicușor Dan is elvisz voksokat a hagyományosan liberális táborból. 

Egyelőre úgy tűnik, hogy Pontának nincs esélye bejutni a második fordulóba, de alaposan beleszólhat abba, hogy végül ki lesz a boldog második. Ezzel királycsináló is lehet Ponta, mert amint említettem a második forduló már kevésbé tűnik érdekesnek annak okán, hogy Antonescu vagy Nicușor Dan is legyőzi a felmérések szerint Simiont, aki az első fordulóban begyűjti ugyan a legtöbb szavazatot, de nincs akkora növekedési potenciálja, ami a második körben diadalra segíthetné, hiszen az Európa-barát voksolók várhatóan összefognak ellene. 

Persze illúzió azt gondolni, hogy a második forduló sétagalopp lesz bármelyik jelölt számára is, hiszen a választásokat nem a felmérésekben, hanem az urnáknál kell megnyerni. A futottak még kategóriába tartozik Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje, akit legutóbb 1 százalékon mértek. Persze azt is figyelembe kell venni, hogy egyes felméréseknek az a célja, hogy befolyásolják a közvéleményt, ezért nem kell feltétlenül készpénznek venni ezeket az információkat. Az a legjobb, ha mindenki elmegy voksolni saját lelkiismerete szerint.