A restitúciós bizottság 22 év után szolgáltatta vissza a nagyváradi ingatlant a római katolikus egyháznak, a belvárosi épületben a nagyváradi filharmónia működik. A testület tavaly decemberben hozta meg döntését az egyház által 2002 óta igényelt ingatlan visszaszolgáltatásáról, de ezt csak február elején közölték annak kezelőjével, a megyei önkormányzattal. Ilie Bolojan tanácselnök február végén bíróságon támadta meg a döntést.
A Nagyvárad belvárosában, a Szigligeti Színház mögött álló épületben a nagyváradi filharmónia koncertterme és irodahelyiségei működnek. A főépületet az elmúlt években felújították, és jelentős fejlesztések történtek benne.
A megyei vezetés korábban azzal érvelt a természetbeni visszaszolgáltatás ellen, hogy az államosításkor a mostani négy ingatlanból csupán kettő volt meg. A bukaresti testület döntése szerint a később épített részek nem teszik ki legalább a telek felét, amikor alkalmazható a pénzbeli kárpótlás, ezért az egyház javára döntöttek azzal a kitétellel, hogy az ingatlanok tíz évig meg kell őrizzék kulturális rendeltetésüket. Böcskei László nagyváradi római katolikus megyéspüspök akkor közölte: az egyház nem kíván változtatni az épületek rendeltetésén. Mint mondta: 2022-ben egyezséget kötöttek a megyei közgyűléssel, hogy a felújításért cserébe a filharmónia visszaszolgáltatása után is használhatja az ingatlant.
Nagyváradon a római katolikus egyház számos, a kommunista hatóságok által államosított ingatlanát igényelte vissza a román államtól. Ezek egyikét, az egykori pénzügyi palotát visszaszolgáltatása után perelte vissza a Bihar megyei önkormányzat, amely jelenleg uniós támogatással felújítja és közigazgatási székhelyévé alakítja át azt.