„A jövő digitális lesz, akár tetszik, akár nem”
Az Országos Kommunikációs Hatóság (ANCOM) közlése szerint Romániában az internetes adatforgalom 30%-kal nőtt az év első felében, így havonta fejenként átlagosan 41 GB-ot „fogyasztottunk”. Egyébként az országban 100 háztartásból 66-ban van kábeles internetkapcsolat, ez az arány városon 76, vidéken 53 százalék.
Másik statisztika szerint a romániai lakosság még mindig az utolsó helyen áll Európában az online vásárlások tekintetében, ugyanakkor még mindig főleg készpénzt használunk. Az eToro befektetési platform által megrendelt, kilenc európai országra kiterjedő felmérés következtetései szerint éppen ezért Romániának van a legnagyobb potenciálja a digitális technológiák területén…
„A jövő digitális lesz, akár tetszik, akár nem, és az emberek többségének az a véleménye, hogy a technológia könnyebbé teszi az életünket” – fejtette ki az eToro alapítója, Yoni Assia.
Az eToro felmérése kapcsán Cosmin Imbrişcă, a Bukaresti Egyetem adatelemzési előadója kifejtette: az eredmény nem meglepő, ha figyelembe vesszük a pénzügyi szolgáltatások és az internet alacsony fokú behatoltságát a falusi környezetbe. „A változás azonban folyamatban van” – tette hozzá, és a felmérés eredményei is azt mutatják, hogy az ország képes behozni lemaradását digitalizáció terén. Ami pedig a bankkártyás fizetést illeti – folytatta Imbrişcă –, ott is van előrelépés: a Román Nemzeti Bank adatai szerint már mintegy 14 millió aktív bankkártyája van a hazai lakosságnak.
Másfelől, a Nielsen Consumer Insights Románia által városi környezetben élő, 18 és 55 év közötti, az elmúlt 3 hónapban elektronikus vásárlást lebonyolító személyek körében végzett felmérés szerint a megkérdezettek 20%-a a járvány kitörése után vásárolt életében először online. A friss internetes vásárlók körébe főleg a két évnél kisebb gyermeket nevelő szülők, valamint azok tartoznak, akiket a járvány anyagilag vagy egészségügyileg érintett – ismertette Vasi Dragomir, a felmérést végző cég képviselője, hozzátéve: ugyanakkor azon személyek 85%-a, akik már tapasztalt online vásárlóknak minősülnek, a járvány kitörése után legalább egy termékkategóriával bővítették azoknak a cikkeknek a palettáját, amelyeket az online térből szereznek be. Ez mutatja, hogy minél nagyobb az interakció, a vásárlók annál több értéket látnak az online shoppingban. A „kezdők” még általában csak elektronikai vagy ruházati cikkeket tesznek a virtuális kosárba, akik viszont rászoknak az online-ra, már a napi szükségletek kielégítésére is onnan vásárolnak.
Az e-kereskedelem katalizátora az elmúlt hónapokba elsősorban a kényszer volt, vagyis a különféle szigorítások, de a válaszadók 50%-a tekintette szempontnak azt is, hogy így csökkent a vírussal való megfertőződés veszélye. Mindez azonban gyorsan megváltozhat, ám hosszú távon az online kereskedelem javára billentheti a mérleget a szélesebb márka- és termékkínálat, a házhoz szállítással járó kényelem és az a szabadság, hogy bármikor és bárhonnan megrendelhető a kívánt áru. A további tendencia azonban attól is függ, hogy a most először neten vásárló személyek mennyire érezték magukat komfortosan, milyen vásárlói élményben volt részük, nem utolsósorban pedig az is kulcskérdés, hogy a gyártók és forgalmazók milyen gyorsan tudnak ráhangolódni a vásárlók a járványhelyzet miatt változó szükségleteire, igényeire.
Ezzel azonban vélhetően nem lesz gond, hiszen az igazi kereskedőt nem érdekli, hogy a boltban vagy az interneten árul – csak áruljon. Jó példa erre, hogy már akár tűzifát is vásárolhatunk online: a Bihar megyei erdészeti igazgatóság a napokban nyitotta meg webshopját, és kérésre még a faanyag szállítását is biztosítja. Sőt, ha az ügyfél kéri, fel is aprítják neki. Természetesen, azt még offline…