A Kulturális Alapok (Temelii Culturale) néven futó projekt összértéke 280 millió euró, célja több olyan jelentős műemlék épület felújítása, restaurálása, amelyek kulturális intézmények székhelyéül szolgálnak. A megvalósításhoz szükséges összeg felét az említett hitelből biztosítják, másik felét az állami költségvetésből állják.
A projektben, amelyet 2025 és 2033 között valósít meg a kulturális minisztérium, 14 országos és európai jelentőségű kulturális intézmény felújítása szerepel, többek között a bukaresti Ateneul Român koncertterem, a fővárosi és jászvásári operaház, a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár, a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum, a zsilvásárhelyi Constantin Brâncuşi Nemzeti Múzeum, valamint Mária királynénak a Fekete-tengerparti Mamaia üdülőhelyen álló egykori villája.
Raluca Turcan februárban, a Gyulafehérváron tett látogatásán jelentette be, hogy az általa vezetett tárca az Európa Tanács Fejlesztési Bankjának támogatásával újítaná fel a Román Nemzeti Könyvtár fiókintézményeként működő Batthyáneumot, ami – mint fogalmazott – prioritást képez a szaktárca számára. A miniszter akkor úgy nyilatkozott, hogy a támogatás összege 16 millió euró körüli volna. A kulturális minisztérium október 11-én jelentette be, hogy lezárta a Batthyáneum konszolidációjához, helyreállításához szükséges dokumentáció elkészítésére kiírt közbeszerzési eljárást.
A kölcsön odaítélésének hírét a gyulafehérvári könyvtár is megosztotta Facebook-oldalán, mint írták, a romániai épített örökség szempontjából ez számít az év hírének, aminek „kimondhatatlanul örülnek”.
A gyulafehérvári várban található Batthyáneum a legnagyobb értékű államosított tulajdon, amelyet az erdélyi magyar egyházak – tételesen a római katolikus egyház – visszakérnek a román államtól. 1998-ban a kormány sürgősségi rendeletet fogadott el a visszaszolgáltatásáról, ezt azonban nem hajtották végre. A későbbi kormányok a könyvtárt alapító Batthyány Ignác püspök végrendeletére hivatkozva úgy vélték, a román állam is jogot formálhat a gyűjteményre. Az ingatlan és a közgyűjtemény restitúcióját 2021 májusában jogerősen elutasította a román legfelsőbb bíróság.
A 65 ezer kötetes, 1650 középkori kéziratot tartalmazó könyvtárban őrzik a Romániában fellelhető kódexek és ősnyomtatványok háromnegyed részét. A kódexek egyikét, a 810-ből származó Codex Aureust 2002-ben 25 millió dollárra biztosították, amikor rövid időre Németországba szállították.
FOTÓK: Facebook/Biblioteca Batthyaneum