A kolozsvári Gh. Dima Zeneakadémia stúdiótermében a Transilvan Vonósnégyes – azaz Gabriel Croitoru I. hegedű, Nicusor Silaghi II. hegedű, Marius Suărăşan brácsa és Vasile Jucan cselló – két reprezentatív művet adott elő. Az első mű hazai zerző, Cornel Ţăranu (sz. 1934) Vonósnégyese volt, ami ősbemutatóként szerepelt. A két tételből és Epilógusból álló rövid darab a zeneszerző korai (1954-ben keletkezett) alkotása. Mégis a letisztult, egyszerű dallamvonal, a népzenei ihletettségű téma olyan életbölcsességet sugallt, mintha a szerző számvetést készített volna pályájáról, életéről. A hallgatóság érdeklődéssel hallgatta a művet és vastapssal köszöntötte az idős szerzőt, aki korát meghazudtoló fiatalos lendülettel lépett fel a színpadra és üdvözölte az előadókat és a közönséget.
J. Brahms f-moll op. 34 Zongoráskvintettje ismert és népszerű műve a kamaraegyütteseknek. A Transilvan Vonósnégyes ez alkalommal Daniel Goiti zongoraművésszel és zeneakadémiai oktatóval egészült ki. A nagyszabású, áradó dallamvilággal rendelkező mű mind az öt előadónak számtalan lehetőséget biztosított tehetségük megcsillogtatására.
A Brahms-alkotásokra jellemző robusztus forték, a viharzó gyors tételek mellett üdítően hatott a második tétel békés, nyugodt tempója. A mű számtalan hangszertechnikai problémát vet fel, ám a húsz-harminc éves együttmuzsikálásnak köszönhetően az egységes, kiforrott hangzás magától értetődő. Öt kiváló, tapasztalt előadó működött közre abban, hogy zeneileg is tökéletes interpretációval örvendeztessék meg a közönséget.
Harminc év zenélés, sikeres fellépések övezték a Transilvan Vonósnégyes pályáját. A keddi koncert után a kvartett és közönség egyaránt újabb sikertörténettel gazdagodott.
(Borítókép: A Transilvan Vonósnégyes ez alkalommal Daniel Goiti zongoraművésszel egészült ki. Fotó: Filharmónia)