Az uniós végrehajtó szerv tisztségviselője Sorin Grindeanu román miniszterelnökkel és Tudorel Toader román igazságügyi miniszterrel találkozott Bukarestben, ahol egyebek mellett a román kormánynak a büntetőtörvénykönyv és a -perrendtartás módosítására irányuló törvénytervezeteiről tárgyalt. Timmermans dícsérte a román kormány tervezetét, és leszögezte: most a parlamenttől függ, hogy Románia a helyes úton maradjon, és visszafordíthatatlanná váljon az igazságszolgáltatás reformja.
Románia 2007-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, és azóta Brüsszel mind a román, mind a bolgár igazságszolgáltatás reformját figyelemmel kíséri, évente jelentéseket készít, és ajánlásokat fogalmaz meg.
Timmermans elmondta: Románia az elmúlt tíz évben nagyon sokat fejlődött, s olyan eredményeket ért el, amit tíz évvel ezelőtt ő maga sem hitt volna. Hozzátette: Románia jelenleg az utolsó száz méteren tart a reformfolyamattal, és reményeit fejezte ki, hogy a bukaresti parlament támogatni fogja a Grindeanu-kormány által társadalmi vitára bocsátott Btk.-módosító törvénytervezeteket.
Az EB első alelnöke felidézte, az év elején Brüsszel „megijedt”, hogy az igazságszolgáltatási reformfolyamat leáll Romániában, utalva ezzel a Grindeanu-kormány által elfogadott, majd a nagyszabású romániai utcai tüntetések hatására visszavont Btk.-módosító sürgősségi kormányrendeletre, amely enyhítette a Btk. bizonyos cikkelyeinek szigorát. Timmermans rámutatott: az azóta eltelt időszakban a Bukaresttel folytatott tárgyalások reményre adnak okot. Újságírói kérdésre válaszolva kerülte, hogy pontos határidőt mondjon, s úgy fogalmazott: a „közeljövőben” tartja lehetségesnek az ellenőrzés lezárását. Meggyőződését fejezte ki, hogy ezt követően a román állampolgárok fogják követelni a korrupcióellenes harc folytatását, így ők képeznek garanciát arra, hogy Románia nem tér le majd a helyes útról.
A román miniszterelnök bízik abban, az idei brüsszeli jelentés kedvező lesz Románia számára, és megteremti az alapját annak, hogy az EB lezárja 2018-ban Románia figyelemmel kísérését, az úgynevezett együttműködési és ellenőrzési mechanizmust (MCV).
Csütörtökön Calin Popescu Tariceanu, a szenátus elnöke is tárgyalt Timmermans-szal, és kijelentette, jó esély van arra, hogy az eljárás már 2018-ban lezáruljon.
Jean-Claude Juncker, az EB elnöke tavaly februárban úgy nyilatkozott, hogy még a jelenlegi uniós bizottság megbízatásának lejárta előtt lezárhatják a romániai reformok figyelemmel kísérését.