Szociáldemokrata lelkiismeret

A választók lelkiismeretére bízza a döntést a második fordulóban a Szociáldemokrata Párt (PSD) – és ezzel gyakorlatilag George Simion ölébe pottyantott milliós nagyságrendű szavazatokat. A párt szabad kezet adott választóinak. Ez világos jelzés arra vonatkozóan, hogy a PSD számára nem feltétlenül az volt a cél, hogy Románia még véletlenül se szédüljön le az európai útról, hanem hogy saját jelöltjét – na, a közös jelöltet – hatalomra juttassa.

Antonescu vereségével, lám, a pro-európai orientációnak is annyi, mindenki csináljon, amit akar! – üzeni a párt. Az az opció érdekes módon fel sem merült, hogy a koalíciós pártok - látva Simionnak a megjósoltnál is nagyobb győzelmét - még szorosabbra zárják soraikat a szélsőségesen nacionalista jelölt ellen, és felsorakozzanak a versenyben maradt Nicușor Dan mögött, kizárásos alapon ugyanis csak ő tudja most megállítani Simiont. Ezt megtette az RMDSZ, megtették a liberálisok, a szociáldemokraták azonban áthárították a felelősséget szavazótáborukra. Azok lelkiismeretére… 

Nem, a PSD-nek nem célja Európa, mint ahogy nem célja Simion megállítása sem. Egyetlen szent cél vezérelte és vezérli továbbra is a pțrtot: saját bőrének mentése. Ahogy Cristian Tudor Popescu fogalmazott keserűen a döntést olvasva: „A szociáldemokratáknak a kormányból való kilépésével és a Nyugat-barát jelölt, Nicușor Dan támogatásának elutasításával vége az „európai PSD-féle”  bohóckodásának. A Szociáldemokrata Párt úgy érzi, eleget veszített azzal, hogy évekig megjátszotta az Európa-pártit, most elérkezettnek látja az időt, hogy visszatérjen mély nacionál-cseausiszta gyökereihez. Így aztán azok a pészédisták, akik a párt nyomására Crin Antonescura szavaztak, vagy akik önszántukból Ponta mellett tették le a voksukat, most testületileg Simionra fognak szavazni. Mert ez az igazi és örök PSD!” – írja az ismert publicista, aki szerint a pártot egyáltalán nem érdekli, hogy a kormányból való kilépéssel még inkább rontja az ország gazdasági, pénzügyi és politikai stabilitási mutatóit.   

Az ország stabilitási mutatói márpedig nagyon nem állnak jól. Hogy a hajó valóban süllyed, azt épp a szociáldemokraták menekülése bizonyítja. Marcel Ciolacu „becsületbeli lemondásában” ugyanis nincs semmi „becsületbeli”. Visszakozót fújnak egy kis belső pofozkodásra, erőgyűjtésre, fedezékbe. Erre alkalmasak az ellenzéki padsorok, „vezekelni”, „megtisztulni”, majd a megfelelő pillanatban még nagyobb étvággyal visszakapaszkodni a hatalomba. 

Úgy tűnik, a számítások, a választási matematika nagyon nem működik. A szociáldemokraták tavaly mindent egy lapra, a Ciolacu-Simion második fordulóra tettek, mesterségesen is növelve az AUR-os jelölt esélyeit – akinek felfuttatásában hatalmas a felelősségük! Nem számoltak a következményekkel. Azzal, hogy elveszthetik kezükből a gyeplőt. Biztosak voltak abban, hogy megismétlődik a 2000-es történet, amikor Ion Iliescu legelszántabb ellenzői is inkább a megvetett öreg komcsira szavaztak, a kisebbik rosszra, az alternatíva ugyanis a nagyromániás C.V. Tudor volt. Most azonban nem ez a helyzet, hiába jelezték a második fordulós forgatókönyveket előrevetítő kutatások, hogy Simion ott mindenképpen elvérzik, merthogy szavazótábora véges, 40 százalék magasságában van egy áttörhetetlen üvegplafon. Hát nincs. 

A kutatók között konszenzus volt abban, hogy Simiont egy, csak egy legény nem tudja legyőzni, az Victor Ponta, különben mind Antonescu, mind Nicușor, de még Lasconi is nyer vele szemben. Ezek a prognózisok, úgy tűnik, vándorolhatnak a szemétbe. Simion egyrészt megörökölte Georgescu eszement követőinek népes táborát. (Az ember el sem hiszi, hogy ez a több mint 3 millió ember, aki képes volt bedőlni a Georgescu-Simion-fél szövegeknek, mindvégig köztünk élt, él. Vagy mi közöttük…) Most meg a PSD szabadjára eresztett táborával is megszaporodnak. 

Nicușor Dan ezentúl az RMDSZ-re, illetve a liberális párt szavazataira számíthat, ez utóbbi – ha a felmérések igazak – attól is fanyalogtak, hogy a saját Crinjüket egyemberként támogassák, nemhogy majd Nicușort… 

Volt a felmérésekben egy másik ijesztő szám, ami ebben a pillanatban paradox módon reménykeltő adat: a bizonytalanok nagy aránya. Az MKOR intézetnek közvetlenül az első forduló előtt közzétett felmérése szerint a szavazati joggal rendelkezőknek majdnem fele bizonytalan: nem tud dönteni, inkább el sem megy, nem érzi, hogy bármelyik jelölt képviselné őt. Elsősorban a kisjövedelmű, alacsony iskolázottságú, a közéleti és politikai kérdések iránt közömbös, tájékozatlan választókról van szó. Lesz-e az ellentétes szavazótábor – elsősorban a közepes és magas jövedelműek, felsőfokú végzettséggel rendelkezők – jelöltjének, Nicușor Dannak hozzáférése ehhez a réteghez? Tudja-e mozgósítani őket mégpedig hasznos időben? – ez most a kérdés. Különben a PSD-s szavazók lelkiismeretén múlik majd a május 18-ai forduló kimenetele. Az pedig egyértelmű Simion-győzelmet jelent, ennek minden drámai következményével együtt. Ilyen például egy AUR-POT kormány. Vagy egy AUR-POT-PSD kormány…

promedtudo2Hirdetés

Kapcsolódó cikkek

Szabadság, ahol Erdély és a nagyvilág legfrissebb hírei várnak rád

Szabadság, ahol Kolozsvár és Erdély legfrissebb hírei várnak rád