ÖSSZEFOGLALÓ
Bassár el-Aszad lemondott az elnöki hivatalról és elhagyta Szíriát – közölte az orosz külügyminisztérium vasárnap a Telegramon. „Bassár el-Aszad a Szíriai Arab Köztársaság területén zajló fegyveres konfliktus számos résztvevőjével folytatott tárgyalások eredményeként úgy döntött, hogy távozik az elnöki posztról és elhagyja az országot, utasítást adva a hatalom békés átadására. Oroszország nem vett részt ezeken a tárgyalásokon” – állt a tárca közleményében.
A felkelők a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoportból és a vele szövetséges szervezetekből szerveződtek. Az utóbbi napokban villámoffenzívát indítottak Hama, Homsz és Deraa tartományokban, a hétvégére pedig a fővárost is bevették.
A lázadó csoportok az állami televízióban és a közösségi médiában is bejelentették Aszad elnök kormányának megdöntését és Damaszkusz „felszabadítását”. „Aszad, a zsarnok elmenekült” – áll a felkelők közleményében. A felkelők tudatták, hogy kiengedték a rabokat a Damaszkusz határában található hírhedt Szednaja katonai börtönből. Ahmed as-Sharáa, a felkelők egyik vezére közölte, hogy megtiltották a lakosoknak, hogy a középületek közelébe menjenek, hozzátéve, hogy az intézmények a hivatalos átadásig „a volt miniszterelnök” felügyelete alatt állnak.
A bejelentések után országszerte elkezdték az Aszad-szobrok ledöntését. Az Aszad-rezsim miniszterelnöke, Mohammed Gázi al-Dzsaláli vasárnap még Damaszkuszban volt, azt nyilatkozta, szeretné biztosítani a kormányzás folytonosságát. Közölte, hogy kész támogatni a kormányzat fenntartását, és együttműködni a szíriai nép által választott bármilyen vezetéssel, illetve az ellenzékkel is. A kormányfő egyben hangsúlyozta, hogy kész haladéktalanul átadni a hatalmat „egy megválasztott vezetésnek”.
Szemtanúk beszámolói szerint vasárnap Damaszkusz főterén ezrek gyűltek össze zászlókat lengetve és azt skandálva, hogy „szabadság”. A közösségi médiában megjelent felvételek tanúsága szerint a szíriai fővárosban éneklő emberek másztak fel páncélosokra, többen táncoltak és isten áldását kérték Szíriára.
A szomszédos Törökországban, ahol több mint három millió szíriai menekült él, szintén ünneplő szíriaiakat lehetett látni a szombatról vasárnapra virradó éjszaka során készült felvételeken. Többen tűzijátékot is gyújtottak.
Az Aszad-kormány váratlan gyors bukása az egész világot megdöbbentette, több ország vasárnap még nem is reagált a lázadók sikerére.
Az IDF elfoglalta az izraeli–szír határnál kialakított ütközőzónát
A szomszédos Izrael viszont nem maradt tétlen, tankokat és katonákat vezényelt a Golán-fennsíkra.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap látogatást tett a szíriai határnál. A helyszínen nyilatkozva azt mondta, a szíriai kormány bukása „történelmi fejlemény a Közel-Keleten.” Megállapítása szerint a szíriai kormány bukása annak a következménye, hogy Izrael csapásokat mért az Aszad-rezsim fő támogatóira, a libanoni Hezbollah militáns szervezetre és Iránra.
Az izraeli kormányfő vasárnap a Golán-fennsíkon 1974-ben kialakított ütközőzóna és az azt ellenőrző állások elfoglalására utasította az izraeli hadsereget (IDF).
„Nem engedjük, hogy ellenséges erők telepedjenek a határunkhoz” – hangsúlyozta Netanjahu. A Golán-fennsík keleti, szíriai részén élő drúzokról kijelentette, hogy „Izrael békejobbot nyújt nekik”. „Ők az Izraelben élő drúz testvéreink testvérei” – mondta Netanjahu az Izraelben teljes jogú állampolgárként élő, s a hadseregben is katonáskodó izraeli drúz kisebbségre utalva. Hozzátette: Izrael békejobbot nyújt a kurdoknak, keresztényeknek és muszlimoknak is, akik békében akarnak élni Izraellel. Vasárnap, a reggeli órákban feltételezhetően izraeli légicsapások érték Damaszkusz Mazzeh nevű kerületét – közölték libanoni és szíriai biztonsági források. Valószínűleg izraeli harci repülőgépek bombázták a déli Halhala légitámaszpontot is, amelyet a szíriai hadsereg az éjszaka során kiürített. A Szuveida városától északra található bázison nagy mennyiségben maradtak hátra rakéták és lőszerek, s félő volt, hogy ezek szélsőséges csoportok kezére kerülhetnek.
Két libanoni biztonsági forrás szerint az Irán támogatását élvező Hezbollah síita milícia már szombaton kivonta erőit Szíriából.
Sajtóhírek szerint Törökország üdvözölte a lázadók győzelmét, bár Ankarában attól tartanak, hogy az északkelet Szíriát uraló kurdok előretörhetnek, amíg meg nem szilárdul az új kormány hatalma. Egy török biztonsági forrás arról számolt be, hogy az Ankara támogatását élvező lázadó csoportok behatoltak az eddig a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milícia kezén lévő Manbidzsba az ország északi részén. Az YPG-t Törökország terrorszervezetnek, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségesének tekinti, de a szervezet az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei kulcspartnere volt az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni küzdelemben Szíriában. „Az YPG/PKK elleni harcban közel a győzelem” – mondta a török illetékes.
Trump: Oroszország már nem védelmezte tovább Aszadot
A Fehér Ház helyi idő szerint szombaton közölte, hogy Joe Biden amerikai elnök és csapata figyelemmel kíséri a rendkívüli eseményeket Szíriában, és kapcsolatban állnak a regionális partnerekkel.
Donald Trump megválasztott amerikai államfő közösségi oldalán azt írta, Aszad elhagyta az országát, miután Oroszország már nem akarta tovább védelmezni. Trump szerint az oroszoknak nem volt okuk közbeavatkozni, az ukrajnai háborúban ugyanis jelentős veszteségeket szenvedtek.
Hadi al-Bahra, az egyik legfőbb szíriai ellenzéki csoport vezetője az al-Dzsazíra Mubasír hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, hogy a felkelők találkozni fognak arab és európai országok, valamint az ENSZ képviselőivel, hogy Szíria további sorsáról egyeztessenek.
Átkutatták a nagykövetségeket, Aszad szövetségeseit keresve
Damaszkuszban a felkelők kijárási tilalmat rendeltek el, helyi idő szerint vasárnap 16 órától hétfő hajnali 5 óráig.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter vasárnap közölte, hogy milícisták hatoltak be a damaszkuszi olasz nagykövet rezidenciájára, három autót elvittek, de senkinek nem esett bántódása. Az olasz nagykövetet biztonságos helyre vitték. Az ANSA olasz hírügynökség a külügyi tárcára hivatkozva arról számolt be, hogy szíriai felkelők kutatják át a nagykövetségeket és civil szervezetek épületeit Aszad szövetségesei után kutatva.
Mindemellett vasárnap reggel ismeretlen fegyveresek megrohamozták és feldúlták Irán damaszkuszi nagykövetségét. Szombaton a teheráni vezetés közölte, hogy kimenekítik az iráni diplomaták családjait. Aznap Hosszein Akbari iráni nagykövet közölte, hogy a nagykövetség öt-hat diplomatával továbbra is működik. Az iráni nagykövet, illetve a diplomáciai személyzet sorsáról egyelőre nem tudni.
Bassár el-Aszad és elődei több mint 50 évig irányították Szíriát. Az elnök ellen már 2011-ben kitört egy lázadás, amit végül orosz és iráni segítséggel megfékeztek, az ország feletti teljes irányítást azonban sosem sikerült visszaszereznie a kormánypárti erőknek.
LAPZÁRTAKOR: Keir Starmer brit miniszterelnök vásárnap üdvözölte Bassár el-Aszad uralmának megdöntését. Emmanuel Macron francia elnök az X-en azt írta, „a barbarizmus állama megbukott. Olaf Scholz német kancellár „jó hírnek” nevezte a szíriai elnök bukását. Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az X-en azt írta: az el-Aszad vezette diktatúra vége pozitív és régóta várt fejlemény, ami egyúttal Oroszország és Irán gyengesége is. Szíria sorsa a szíriai nép felelőssége, és ki kell zárni a külföldi kényszert vagy beavatkozást – közölte vasárnap az iráni külügyminisztérium, amely nemzeti párbeszédet szorgalmazott, hogy egységkormány jöjjön létre.