Szíria: Bassár el-Aszad Moszkvában kért menedékjogot

Oroszország kezdeményezte az ENSZ BT összehívását

kép
A volt szíriai és az orosz államfő egy korábbi találkozójuk alkalmával a Kremlben
Folytatódik Damaszkuszban az Aszad-rezsim idején bebörtönzött emberek kiszabadítása. A szíriai polgári védelem (a fehérsisakosok) fejenként háromezer dolláros jutalmat ajánlott fel mindazoknak, akik közvetlen információval tudtak szolgálni a szíriai titkos börtönök helyének beazonosításához. Egyúttal arra kérték a volt biztonsági tiszteket, hogy segítsenek eljutni ezekbe a titkos börtönökbe, a források titoktartásának megőrzése mellett – számolt be hétfőn a Reuters brit hírügynökség. Bassár el-Aszad szíriai államfő vasárnap hajnalban elmenekült, miután a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) lázadócsoport átvette az ellenőrzést Damaszkusz felett. A BBC tájékoztatása szerint Aszad Moszkvába repült, ott kért menedékjogot. Oroszország hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsának (ENSZ BT) összehívását kérte, hogy megvitassák a közel-keleti országban kialakult helyzetet, Szíria sorsát.

Amint arról beszámoltunk, vasárnapra virradóra elfoglalták Damaszkuszt a lázadók, akik a HTS dzsihadista csoportból és a hozzá csatlakozott szervezetekből álltak össze, s akik a múlt héten villámoffenzívát indítottak Szíria Hama, Homsz és Deraa tartományokban. Vasárnap az izraeli hadsereg (IDF) elfoglalta a Golán-fennsíkon kialakított ütközőzónát azzal az érvvel, hogy nem engedhetik, hogy ellenséges erők telepedjenek Izrael határaihoz.

Hétfőn a CNN azt írta, Israel Katz izraeli védelmi miniszter „biztonsági zóna” létesítését rendelte el a zsidó állam által megszállt Golán-fennsíkon túl. A hivatalosan Szíriához tartozó Golán-fennsíkot az 1967-es, hatnapos háború során szállták meg izraeli erők, akik azóta is ellenőrizték a terület 60 százalékát. Az izraeli védelmi miniszter megerősítette, hogy az IDF elfoglalta a Hermon-hegyet, amely Szíria, Libanon és a Golán-fennsík határán fekszik. Katz továbbá bejelentette, befejezik a Golán-fennsíkon lévő ütközőzóna izraeli átvételét, valamint egy „biztonsági övezetet” hoznak létre az azon túli szíriai területen, amely mentes lesz „a nehéz stratégiai fegyverektől és a terrorista infrastruktúrától.”

Katz utasította az izraeli csapatokat, vegyék fel a kapcsolatot a térség helyi lakosságával, és akadályozzák meg az Iránból Szírián keresztül Libanonba irányuló fegyvercsempészetet. A nyilatkozat szerint az izraeli hadsereg folytatja a nehéz stratégiai fegyverek megsemmisítésére irányuló műveleteket Szíria-szerte.

A Reuters két regionális biztonsági forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy Izrael vasárnap három légicsapást hajtott végre Damaszkuszban. Gideon Saar izraeli külügyminiszter azt mondta, az izraeli légierő állítólagos vegyifegyver-raktárakra és nagy hatótávolságú rakétákra mért csapásokat, hogy azok ne kerülhessenek a szélsőségesek kezébe.

Olaszország: a válsághelyzet kihat az európai biztonságra 

„Bármilyen földrengés történik Szíriában, annak súlyos következménye lehet biztonságunkra egész Európában” – jelentette ki az Aszad-rezsim bukását kommentáló Antonio Tajani olasz külügyminiszter, a Corriere della Sera napilapbnak adott interjúban.

Az olasz diplomácia vezetője úgy vélte, a Közel-Keleten „térségről térségre terjedő tűzvészt” a Hamász palesztin terrorista szervezet tavaly októberi, Izrael-ellenes támadása indította el.

„Szíria itt van velünk szemben a Földközi-tengeren, bármilyen földrengés történjék az országban, annak hatása van a mi és szövetségeseink biztonságára. Nem bámulhatjuk az eseményeket az ablakból. És velünk együtt Európa sem teheti ezt” – nyilatkozott Antonio Tajani, aki egyben a római kormány miniszterelnök-helyettese, a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) párt vezetője.

Tajani elsőrendűnek nevezte a szíriai lakosság, valamint az országban élő nemzetiségi és vallási kisebbségek, közöttük a keresztények védelmét. Hangoztatta, mindent meg kell tenni, hogy a politikai átmenet „békésen menjen végbe, erőszakmentesen, az ország egységes maradjon, és ne váljon terroristák zsákmányává, akik kihasználhatják a jelenlegi helyzetet”.

Antonio Tajani már szombaton rendkívüli sajtótájékoztatót tartott a római külügyi tárcánál, amelyen elmondta, hogy a Szíriába két hete érkezett olasz nagykövet, Stefano Ravagnan, a védelmét biztosító olasz csendőrökkel és a képviseleten menedékre talált kisebb csoport olasszal együtt biztonságban van. Fegyveresek betörtek ugyan a követség udvarára, és néhány járművet elvittek magukkal.

A külügyminiszter hangsúlyozta, ha Szíriában „a bizonytalanság elhúzódik, káosz tör ki, vagy az ország szélsőséges irányba sodródik”, akkor a válsághelyzetnek jelentős súlya lesz az Európai Unióra és az ENSZ-re nézve is. A Szíriából induló újabb menekültáradat lehetőségére utalt, valamint a menekültek között elrejtőző veszélyes, terrorista elemek bejutására Európába.

Új Szíriát szeretne Törökország 

Törökország azon fog dolgozni, hogy az általa befogadott szíriai menekültek biztonságban hazatérhessenek, és Szíria újjáépülhessen, miután a felkelők megbuktatták Bassár el-Aszad elnököt – jelentette ki hétfőn Hakan Fidan török külügyminiszter.

Fidan a török nagyköveteket tájékoztatva arról beszélt, hogy Törökország új Szíriát akar, amely harmóniában él szomszédaival; Ankara készen áll arra, hogy ennek elérésében segítse déli szomszédját. A külügyminiszter hozzátette: Ankara a szíriaiak mellett áll a Damaszkuszban kialakult új helyzetben

Román külügy: történelmi pillanat a rezsim bukása 

A damaszkuszi diktatórikus rezsim bukása történelmi pillanatot és fordulópontot jelent a szenvedésnek és elnyomásnak kitett szíriai nép számára – közölte az Agerpres hírügynökség által idézett román külügyminisztérium.  

A szaktárca leszögezte: Románia támogatja a térség békéjét és biztonságát szolgáló nemzetközi törekvéseket. Hozzátette, a román állam kiáll Szíria egysége, szuverenitása és területi sérthetetlensége mellett, s szabad, biztonságos jövőt, jólétet és jogbiztonságot remél Szíria állampolgárai számára, beleértve a kisebbségeket is.

Trump az ukrajnai háború lezárására szólította fel Putyint

Donald Trump megválasztott amerikai elnök az ukrajnai háború lezárására szólította fel Vlagyimir Putyin orosz elnököt Bassár el-Aszad szíriai államfő bukását követően. Oroszország Ukrajna miatt elvesztette mindennemű érdeklődését Szíria iránt – írta Donald Trump a Truth Social nevű közösségi oldalán. Az ukrajnai háborúban, „amelynek sosem lett volna szabad kitörnie, és a végtelenségig elhúzódhat” csaknem 600 ezer orosz katona vesztette életét, vagy sebesült meg – tette hozzá. „Jól ismerem Vlagyimirt. Most jött el az idő, hogy cselekedjen. Kína segíthet. A világ vár!” – hangsúlyozta. 

Úgy fogalmazott, hogy Oroszország és Irán meggyengült, az egyik ország Ukrajna és a rossz gazdasági helyzet, a másik pedig Izrael és annak katonai sikerei miatt. Donald Trump kiemelte, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, akivel szombaton Párizsban találkozott, szintén egyezségre törekszik, és szívesen véget vetne az őrületnek. „Azonnali tűzszünetre és a tárgyalások elindítására van szükség” – húzta alá Donald Trump. Figyelmeztetett egyben, hogy az ukrajnai háború „valami sokkal nagyobbá és rosszabbá” nőheti ki magát, ha nem vetnek véget neki.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő. Kilenc rakétát indítottak el az ukrán erők ellenőrizte területek felé, az interkontinentális rakétát az Orosz Föderáció Asztrahányi területéről. Az amerikai védelmi minisztérium szerdán bejelentette: az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékben további katonai felszerelést és hadianyagot biztosít Ukrajnának.
Külpol