Bár a kettős állampolgár újságíró szabadlábra került, az ellene indított eljárás folytatódik. Az Anadolu török hírügynökség nem sokkal később jelentette, hogy elkészült a vádirat Yücel ellen, és az illetékes bíróság be is fogadta. Az ügyészek 18 évi börtönbüntetés kiszabását kérik rá.
A Die Welt pénteken kora délután azt is tudatta, hogy Yücel elhagyta a börtönt. Ügyvédje Veysel Ok a Twitteren tett közzé egy fényképet, melyen Deniz Yücel, a háttérből ítélve a börtön épületénél megöleli a feleségét.
A német kancellár örömének adott hangot az újságíró szabadulása után. Angela Merkel hozzáfűzte: reméli, hogy a többi fogva tartott gyors bírósági eljárásra számíthat Törökországban.
A pénteken kezdődő Müncheni Biztonságpolitikai Konferenciára érkező német külügyminiszter újságíróknak elmondta: arra számít, hogy Yücel rövidesen el is hagyhatja Törökországot. Sigmar Gabriel - aki titokban kétszer is találkozott Recep Tayyip Erdogan török elnökkel az ügyben - nyomatékosította, hogy Németország semmilyen "ellenszolgáltatást" nem nyújtott az újságíró szabadlábra helyezéséért.
"Biztosíthatom önöket, hogy nincs semmiféle megállapodás, ellenszolgáltatás vagy, mint egyesek mondják, alku ezzel összefüggésben" - szögezte le Sigmar Gabriel.
Szerinte politikai ráhatás legfeljebb az eljárás felgyorsításával kapcsolatosan történt. A miniszter egyben felszólította a feleket, hogy ragadják meg ezt a pillanatot, és indítsák újra a különböző párbeszédformátumokat Törökország, az Európai Unió és Németország között az alapvető kérdések rendezésének előmozdítására. "Sikerült a bizalom alapjait lefektetni, ami megteremti ennek lehetőségét. Nem szabad most alábbhagynunk" - mondta Gabriel a Die Welt szerkesztőségében. Közölte, Deniz Yücel rövid időn belül elhagyja Törökországot, szabadlábra helyezésének feltételei között ugyanis nem szerepel olyan kitétel, amely tiltaná ezt. Hírügynökségek este már jelentették, hogy az újságíró már el is hagyta Törökországot.
Németország és Törökország viszonya a javulás útjára lépett - vélekedett a müncheni konferencián részt vevő Binali Yildirim török kormányfő, akit az Anadolu török hírügynökség idézett.
Több német sajtóorgánum közös kutatómunkájának eredménye viszont más képet mutat Gabriel kijelentéseihez képest. A Süddeutsche Zeitung (SZ) című lap, illetve a WDR és NDR közszolgálati médiatársaság szerint Yücel szabadon engedését titkos diplomáciai huzavona előzte meg. A beszámoló szerint Erdogan februárban Rómában tett látogatása során a német külügyminiszter kérte Yücelnek a török hatósági őrizetből való elengedését, figyelmeztetve, hogy máskülönben Berlin viszonya Ankarával továbbra is mélyponton marad. Egy hétre rá Törökország kérelmére Gabriel Isztambulban találkozott Erdogannal az ügy részleteinek megvitatására. A titokban folytatott megbeszélések részét képezte állítólag Gerhard Schröder volt német kancellár januári találkozója is a török államfővel.
A Cumhuriyet török kormánykritikus napilap németországi száműzetésben élő főszerkesztője, Can Dündar ugyanakkor a török sajtószabadság számára lehetséges negatív következményekre figyelmeztetett. Szerinte Erdogan most már tudja, hogy tárgyalásokat folytathat fogva tartott újságírókról. "Erdogan valamit kapott cserébe, csak azt nem tudjuk még, hogy mit. Tehát miért is ne vetethetne őrizetbe további újságírókat?" - mutatott rá Dündar.
Yücelt terrorizmus és kémkedés gyanújával, vádemelés és bírósági tárgyalás nélkül börtönözték be tavaly február 14-én. Erre a 2016 nyári puccskísérlet után kihirdetett rendkívüli állapot ad lehetőséget. A török elnök "ügynöknek" bélyegezte az újságírót, aki 2015-ben kezdte törökországi munkáját, és minden vádat tagadott.
Yücel német-török kettős állampolgár. Berlin többször követelte a tudósító szabadon engedését, és a Törökországban politikai okok miatt bebörtönzött más állampolgárai szabadon engedéséért is nyomást gyakorol Ankarára. Binali Yildirim, mielőtt csütörtökön Berlinben tárgyalt Angela Merkel kancellárral, utalt arra, hogy lesz előrelépés Yücel ügyében, de hozzátette, hogy a döntés a török bíróságok dolga, nem a kormányé.
Becslések szerint Törökországban jelenleg legalább 150 újságíró van börtönben.
(Fotó: Karlheinz Schindler/AFP/Getty Images)