Kolozsvárra látogatott Novák Károly Eduárd sportminiszter
Ezt követően a sportminiszter az RMDSZ megyei vezetőivel találkozott, akik ismertették az elképzeléseket egy fedett kolozsvári műjégpályáról, illetve a jegenyei ifjúsági táborhely fejlesztéséről. Délben a tárcavezető részt vett a Kolozsváron sorra kerülő Billie Jean King-kupa női válogatott teniszverseny megnyitóján.
Novák Károly Eduárd a Szabadságnak elmondta: tájékozódni érkezett Kolozsvárra is, a cél, minél több információt szerezni a hazai sportélet reformját szolgáló nemzeti stratégia kidolgozásához. A beszélgetésből kiderült: nem akármilyen vállalkozásról van szó, jelenleg Romániában nincs erre vonatkozó egységes koncepció, ezen próbálnak sürgősen változtatni.
A sportstratégia egyik legfőbb célja, hogy minél több gyerekben keltsék fel a mozgás, az egészséges életmód iránti igényt. Kérdésünkre, hogy tervezik-e az iskolai tornaórák számának növelését, a miniszter elmondta: fontosnak tartja, hogy a gyerekek mindennap sportoljanak az iskolában, bár ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy naponta lesz egy tornaóra. Az órarendben szereplő tornaórákat más sportaktivitások – úszás, korcsolya, kosárlabda, cselgáncs – kell hogy kiegészítsék. „A lényeg egy olyan rendszert felépíteni, amivel el tudjuk érni, hogy vonzó legyen a sport a gyerekek számára” – nyilatkozta.
Elmondta, az ifjúsági és sportminisztérium, illetve a tanügyminisztérium között jó partneri kapcsolat alakult ki, jelenleg dolgoznak az iskolai sportkínálatra vonatkozó terveken, szeretnék, ha már a jövő iskolaévben életbe lépnének a diákok számára változatos mozgási lehetőségeket biztosító elképzelések.
A kidolgozás alatt álló sportstratégia része a tehetséges gyerekek felfedezése, kiválasztása, a megfelelő sportolási körülmények biztosítása számukra. És nem csak városon. Románia nagy része vidéki zóna, ahol szintén rengeteg tehetséges fiatal van, fontos, hogy őket is be lehessen vonni, ehhez azonban más minisztériumok segítségére is szükség lesz – magyarázta. A sportiskolákról szólva elmondta, a cél, hogy ezek az intézmények visszanyerjék valós értéküket. Jelenleg csak véletlenszerűen működnek, nincs semmi komoly koncepció mögöttük. A tanügyminisztérium hatáskörébe tartoznak, ilyenformán elég nehéz bármiféle ellenőrzést gyakorolni fölöttük, az utánpótlás-nevelésben viszont fontos szerepük lenne. A sportiskolák és sportklubok között a kapcsolat megszakadt, ennek javítására is ki kell dolgozni valamilyen elképzelést – magyarázta.
A 2000-es román sportreform sajnos nagy csődnek bizonyult. A kidolgozandó stratégiának az a célja, hogy a jelenlegi struktúrát, amelynek részei szétestek, összehangolja, működésbe hozza – összegzett a tárcavezető. Az elképzelések szerint még az idén megszületne a tervezett sportstratégia, a következő évek ennek gyakorlatba ültetéséről, bejáratásáról szólnának.