Felavatták a kollégium felújított tornakertjét
Köszöntőbeszédében Potápi Árpád János, a Magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a kitartásra sarkalló testedzés fontosságát hangsúlyozta, röviden felvázolta és szerte a Kárpát-medencében követendő példaként szorgalmazta azokat az intézkedéseket, amelyeket a magyarországi oktatásban hoztak a tornaórák számának növelésért. Kiemelte: a fő cél az, hogy a testedzés mindennapossá váljék az iskolákban. „Kimagasló pont lenne a nagyenyedi kollégium történetében, ha épp itt vezetnék be ezt először és innen terjedne el a külhoni magyarság körében”.
Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökhelyettese hangsúlyozta: az évszázadok folyamán a református egyház számára a test és a lélek egyformán fontos volt, ezért létesítették a tornakerteket is, hiszen az volt a cél, hogy „lelkileg-testileg ép fiatalokat neveljenek, akik képesek megállni helyüket az életben”.
Oana Badea, Nagyenyed polgármestere kiemelte: a város közössége sokkal gazdagabb azzal, hogy létezik a hagyományápolásban élenjáró Bethlen-kollégium, ugyanakkor „Nagyenyed a nemzetiségek közötti együttélés modelljévé válhat. Ez viszont nem magától értetődő, hanem fokozatosan ki kell építeni, sok türelemmel és bölcsességgel”.
Lőrincz Helga, Nagyenyed alpolgármestere, a sport fontosságát hangsúlyozva elmondta: már elkezdődött az új sportkomplexum megépítése és most zajlik egy új uszoda kivitelezési versenytárgyalása is.
Bárócz Lehel, a tornakert projektmenedzsere részletesen ismertette a felújítási munkafolyamatot, megnevezte a támogatókat és a kivetelezőket.Az eseményt megtisztelte jelenlétével Brendus Réka, a nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetője, a kollégium egykori növendéke.
Szőcs Ildikó, a kollégium igazgatója, kiemelte: egyedi tornakertről van szó, amelyik a nemrég felújított épületekkel együtt immár teljes pompájában tündökölhet. „Nemcsak Dél-Erdélynek, hanem egész Erdélynek erős bástyája lehet ez az intézmény”- fogalmazott.
Az ünnepség fő attrakciója a látványos tornavizsga volt: a zenei aláfestésre végzett gyakorlatokat az alsó tagozatos illetve az öt-tizenegyedikes diákokból álló csoportok mutatták be a tanítónők, valamint Kerekes Ferenc és Tályai Stefánia tornatanárok irányításával.Az átadó ünnepséget követően focimeccseket szerveztek a diákok, tanárok és lelkészek csapatai között, majd megtartották a meghívott igazgatók és iskolalelkészek tanácskozását.
Péntek este a házigazdák további tartalmas programokkal kedveskedtek a vendégeknek. A kollégium színjátszóköre, a Fodor Katalin magyar szakos tanárnő vezette Fordított Patkó újrajátszotta egyik legsikeresebb előadását, I.L. Caragiale Az elveszett levél című vígjátékát Imecs-Magdó Levente rendezésében. A jó hangulat tovább folytatódott a konviktuson, aholaz iskola Fügevirág Néptánccsoportja közös táncházat szervezett. Az épület bemutatására, az iskolamúzeum és a természettudományi múzeum megtekintésére másnap reggel került sor.
Egy nagy család tagjaiként ünnepeltek a református kollégiumok
Szombaton, ünnepi istentisztelet keretében került sor a 18. Erdélyi és partiumi református kollégiumok közös tanévnyitójára. A Bethlen Gábor Kollégium dísztermében tizenként iskola igazgatói, iskolalelkészei és diákjai sorakoztak fel a zászlóvívők mögé.
Köszöntést mondott Demeter Szabolcs István, a Bethlen-kollégium iskolalelkésze, kiemelve: hat év után ismét az enyedi alma mater adhat otthont a találkozónak, amely megerősíti a résztvevők elhivatottságát.
Az istentiszteletet celebráló Kolumbán Vilmos József püspökhelyettes arra az évszázados református iskolarendszerrekívánta ráirányítani a figyelmet, amely napjainkban is közösséget formál, ösztöndíjai által elérhetővé teszi az oktatást mindenki számára és a tudást az evangéliumba való betekintéssel együtt nyújtja a diákoknak. A református kollégiumokban, bár mindeniknek megvan a maga saját hagyománya, mégis „közös a hit, a Krisztushoz való ragaszkodás és az evangélium mindennapi megélése, amely átsegít a mindennapok kihívásain és az emberpróbáló időkben küldetéstudatot is eredményez” – mondta.
Gudor Kund Botond, a Nagyenyedi Református Egyházmegye esperese, adatokban gazdag, érdekfeszítő előadást tartott az 1622-ben Gyulafehérváron alapított és 1662-ben Nagyenyedre költöztetett kollégium történetéről, az iskolaalapítás kevésbé ismert előzményeitől a kihívásokkal teli 20. század alkalmazkodási kísérletéig. Érdekes adatokat tudhattunk meg– többek között - az „osztódással szaporodó kollégium” partikuláiról, a korabeli református és jezsuita főiskolák párhuzamos, versengő módszertani kísérleteiről, a kollégium jeles személyiségeiről.
Tanévnyitó beszédében Tőkés Zsolt egyházkerületi főgondnokrámutatott arra, hogy a keresztény iskola a hit erejével nevel a családért, egyházért és hazáért felelős egyéneket, majd Szikszai György tanítóknak, nevelőknek szánt imádságát idézte és megnyitottnak nyilvánította a 2022-2023-as tanévet.
Ezt követően került sor a Romániai Református Egyház Zsinatának Elnöksége által odaítélt Bethlen-díj átadására, amellyel idén Szász-Tikosi Zoltánt, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium nyugalmazott matematikatanárát tüntették ki. Laudációjában Gáll László kancellár rávilágított arra, hogy a díjazott „évtizedeket átfogóan kiemelkedő eredményeket ért el – nem csak körzeti, megyei vagy országos versenyeket nyertek meg az általa felkészített diákok, hanem nemzetközi matematikavetélkedők többszörös résztvevői is voltak”.Szász-Tikosi Zoltán, akire „rátermettsége, szakmai felkészültsége, teljesítményei és eredményei okán” néztek fel, egyszersmind „egyenességből, következetességből, együttműködési készségből, vagy akár barátságból közösségünk előtt tízesre felelt”.
Köszöntőbeszédében Szőcs Ildikó, a Bethlen Gábor Kollégium igazgatója rámutatott: fantasztikus érzés, hogy a tizennyolcadszorra megrendezett erdélyi és partiumi református kollégiumok találkozója az enyedi 400 éves kollégiumban ünnepli nagykorúvá válását. „Sok tanévnyitó van, épp ma zajlik Rimaszombaton a Kárpát-medencei református oktatási intézmények tanévnyitója is, de ez a miénk olyan, mint egy kisebb család. Ez az a közösség, amelyben mindannyian ugyanazt gondoljuk, éspedig hogy a ránk bízott gyermekeket ajándékba kaptuk, hogy belőlük közösséget neveljünk”.
Az ünnepségen fellépett a házigazda tanintézmény ifjúsági zenekara Szilágyi Róbert irányításával valamint a Szabó Zsombor által vezényelt iskolakórus. A találkozó szeretetvendégséggel ért véget.