Az egyesület úgy véli, az RCA tarifájának maximálása „súlyosan sérti Románia alkotmányának egyik alapelvét, a szabad versenypiac elvét, az UNSAR tagjai pedig jelenleg azt vizsgálják, mi a legjobb módja annak, hogy ez ellen a törvény ellen fellépjenek”.
Az UNSAR már panaszt tett az Európai Bizottságnál a 2009/138-as számú direktíva, illetve az Európai Unió Működési Szabályzatának megsértése miatt, mert szerintük fennáll a veszélye, hogy Románia szankciót kapjon az EU-s törvények megszegéséért.
Az említett európai normák szerint egy általános árfelügyelő rendszer hiányában tilos mind a tarifák maximálása, mind egy tarifa valamely ipar védelmére vagy támogatásául történő bevezetése.
„Tekintetbe véve, hogy Romániában nincs árellenőrzési rendszer, törvényes szempontból lehetetlen, hogy létezzen olyan keret, amely kizárólag a biztosítási piacra vonatkozzék. Sőt, az a mód, ahogyan ezeket a szabályozásokat meghozták, arra utal, hogy csakis azért történt ez az intézkedés, hogy a fuvarozók nyomásának engedjenek, ezért hivatkoztak piaci válsághelyzetre. Ezt a válsághelyzetet azonban nem tudták gazdasági szempontból, a romániai fuvarozópiac alapos pénzügyi elemzésével alátámasztani. A válság valójában a biztosítók szintjén létezik” – áll az UNSAR közleményében.
Az egyesület szerint a romániai biztosítók az elmúlt kilenc hónapban 90 millió eurós tőkeinjekciót kaptak a külföldi részvényesektől, mert ez a szegmens óriási veszteségeket generál: 9 év alatt 2,8 milliárd lejt.
A biztosítótársaságok szerint a kormány által elfogadott intézkedések miatt a veszteségek hosszú távon is folytatódni fognak, nem csak a plafon érvényességének hat hónapja alatt. Példaként azt említik, hogy egy testi sérülésért fizetett kártérítés a biztosítónak akár 20–30 éves lejáratú fizetési kötelezettséget is jelenthet.