Négynyelvű koprodukciós előadást mutat be a kolozsvári magyar színház
A Kolozsvári Állami Magyar Színház legújabb, Prométheusz’22 című előadásának sajtótájékoztatóján Tompa Gábor színházigazgató elmondta: a négynyelvű – magyar, román, angol, szlovén – produkció az Európai Színházi Unió (UTE) Katasztrófa (Catastrophe) nevű projektjének részeként valósul meg, amelynek célja a világjárvány utáni felfordulás vizsgálata és a színház szerepének megerősítése. A nemzetközi együttműködésben tizenkét színház vesz részt összesen hét koprodukciós előadást hozva létre az európai színházi gyökerekhez, pontosabban az ókori görög tragédiákhoz való visszatérés jegyében, a 21. század kihívásaira és problémáira adaptálva a műveket – fogalmazott Tompa.
A sajtótájékoztatón jelen volt a Prométheuszt játszó Igor Samobor, az SNT Drama Ljubljana tagja – 2013 májusa és 2022 januárja között igazgatója is –, valamint a koprodukcióban részt vevő harmadik intézmény, a Konstancai Állami Színház igazgatója, Erwin Șimșensohn rendező, színművész. Mindkét vendég elsősorban a három társulat, az eltérő anyanyelvű és más-más közegből érkező alkotók, színészek közös munkájának szépségét és kivételes jellegét emelte ki, amely a kihívások ellenére mindenki számára fontos és értékes tapasztalat volt. A gondolatmenethez csatlakozva később az előadás zenéjét szerző Vasile Șirli is megjegyezte, mennyire hálás, hogy a próbafolyamat által részese lehetett ennek a színházi családnak.
A sajtótájékoztató néhány résztvevője, balról jobbra: Vasile Șirli, Igor Samobor, Tompa Gábor, Erwin Șimșensohn, Kali Ágnes és Viola Gábor
Kali Ágnes dramaturg úgy fogalmazott: az előadás alapjául szolgáló Leláncolt Prométheusz „a harc örök toposza”, így a jelenben is kifejezetten aktuális, a négynyelvűség pedig szerinte csak érdekesebbé tette a szöveg feldolgozásának, színre vitelének folyamatát.
A folytatásban Tompa Gábor elmondta: intézményük számára azért is különleges a mostani együttműködés, mert a 2003-as, Silviu Purcărete által rendezett Pantagruel sógornője óta nem volt olyan, hogy a kolozsvári társulat tagjai más ország színészeivel együtt álljanak színpadra. A Prométheusz’22 az értelmiség 21. századi – megváltozott – helyzetére reflektál – emelte ki Tompa, hozzátéve: az előadásban felmerül az életünket leláncoló függőségek kérdése, megjelennek az álhírek, az információs háború és a félretájékoztatás korának veszélyei, a média, az újságírás, a tudósok, orvosok és művészek szerepkörének változásai, a digitalizáció és a manipuláció, szélsőségesség, megosztottság és gyűlöletkeltés, egyszóval csupa napjainkat jellemző, foglalkoztató jelenség és probléma.
Fellépnek: Igor Samobor, Viola Gábor, Cătălina Mihai, Dimény Áron, Kiss Tamás, Florin Aioane, Domen Novak, Pethő Anikó, Román Eszter, Ecaterina Lupu, Vindis Andrea, Mirela Pană, Bogdán Zsolt, Dana Dumitrescu, Eva Jesenovec és Kántor Melinda.
Az előadás rendezője Tompa Gábor, a rendező munkatársa Erwin Șimșensohn, díszletelemek és jelmezek Carmencita Brojboiu, eredeti zene Vasile Șirli, dramaturg Kali Ágnes, koreográfus Sinkó Ferenc, videó Radu Daniel.
A Prométheusz’22 bemutatóra július 1-jén, péntek este nyolc órától várják az érdeklődőket a színház nagytermébe, ezt követően pedig még két alkalommal, július 2-án és 3-án, szintén este nyolctól látható az előadás magyar, román és angol felirattal. Az említett időpontokat követően a produkció legközelebb a novemberi Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál keretében tekinthető meg Kolozsváron.
(Fotók: Biró István)