„A tranzit.ro által befogadott projekt úgy is értelmezhető, mint a 2010-ben Nagyszebenbe költöző két művész egykori, bukaresti műtermének több héten át tartó konceptuális rekonstrukciója” – írják a szervezők, kiemelve: a projekt olyan alkotásokat, rajzokat, könyveket és képeket mutat be, amelyeket a két művész az 1990-es évektől napjainkig épített be alkotói folyamataiba, illetve hozott létre közösen vagy külön-külön.
Mint írják, 1990 és 2010 között a Perjovschi-házaspár műterme diákok, művészek és újságírók számos generációjának találkozóhelye volt, az ott folytatott párbeszédek pedig sok fiatal látásmódjára, fejlődésére voltak hatással. Kettejük közreműködése a művészeti tartalmak közvetítésében, a kritikai megközelítések és a radikális művészi attitűdök ösztönzésében úgy is értelmezhető, mint azon történelmi időszakra adott reakció, amelyben az információhoz való hozzáférés korlátolt volt. Amikor a romániai művészeti intézmények elmaradottak voltak, az iskolák pedig nem játszottak döntő szerepet a kritikusan gondolkodó művészek képzésében, az alternatív találkozási pontok létrehozása és a művészeti megközelítések kontextualizálása a független szcéna létfontosságú gyakorlata volt.
Lia és Dan Perjovschi művészi gyakorlatának kulcseleme ma is a konceptuális és kreatív látásmódjuk természetében rejlik, az elméletet a gyakorlattal, a tudást a kísérlettel ötvöző művészi kifejezések megtalálásában, amelyek a folyamatban lévő jelen eleven és dinamikus értelmezését nyújtják – fogalmaz a leírás.
Az Ongoing nevet viselő projekt olyan sorozat kezdetét jelenti, amely a közvetett és nem formális pedagógia metszéspontjában dolgozó művészeknek, egyesületeknek és társadalmi mozgalmaknak szól.
A kiállításon megtekinthető a két művész korábbi és aktuális munkáiból, projektjeiből összeállított válogatás, láthatók különféle vetítések, kisfilmek, nyomtatványok, művészkönyvek, referenciaalbumok, valamint politikai, gazdasági, történelmi és tudományos eseményeket kommentáló művek és grafikonok, továbbá bemutatásra kerül az elmúlt harminc év általuk vezetett workshopjai során készült fanzinok gyűjteménye is – a kifejezés a fan (=rajongó) és magazine (=magazin) szavak összevonásából született. A projekt részeként április 5. és 10. között a Perjovschi-házaspár ingyenes, nyitott műhelyfoglalkozásokat tart diákoknak és fiataloknak.
(Borítóképen Lia és Dan Perjovschi. Fotó forrása: sznm.ro)