Nyelvi diszkrimináció miatt tesz panaszt egy kolozsvári mentős ellen a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat

Panaszt nyújt be a romániai diszkriminációellenes tanácshoz a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat az ellen a kolozsvári mentős ellen, aki román nyelvű kommunikációra szólította fel egy ellátásra szoruló agyvérzésgyanús beteg magyarul beszélő családtagjait - jelentette be csütörtökön a jogvédő szervezet.

A sepsiszentgyörgyi székhelyű szervezet közölte: határozottan elítéli az esetet, és panaszt nyújt be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD), mivel a történtek nyelvi diszkriminációnak minősülnek. A jogvédelmi szolgálat honlapján ismertette a kolozsvári esetet, melyről elsőként a kolozsvári Szabadság napilap számolt be szerdán.

A jogvédelmi szolgálat rámutat: kiemelten fontosnak tartja, hogy minden nemzeti kisebbség szabadon használhassa anyanyelvét, különösen egy magánlakásban zajló beszélgetés során. "A kolozsvári eset ismét rávilágít arra, hogy a nyelvi diszkrimináció még mindig valós probléma Erdélyben" – írták.

Benkő Erika, a szolgálat vezetője megdöbbenésének adott hangot, hogy még mindig előfordulnak ilyen esetek. Úgy fogalmazott: a mentőszolgálat munkatársának magatartása "emberileg érthetetlen", és meglepőnek nevezte, hogy az orvos számára nem nyilvánvaló: Romániában nyelvi kisebbségek is élnek, akik használják anyanyelvüket. "A helyzetben tanúsított magatartását nem lehet másképp értelmezni, mint hogy zavarta őt a magyar beszéd, és ez elfogadhatatlan" – idézte Benkőt a hírlevél. Ebben emlékeztettek, hogy az esetet Csoma Botond, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Kolozs megyei parlamenti képviselője is elítélte, súlyos diszkriminációnak és embertelen magatartásnak minősítve. Közölte, hogy az RMDSZ az egészségügyi minisztériumhoz és a Kolozs Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz fordul magyarázatot követelve, és a bukaresti parlamentben is napirendre tűzi a Kolozsváron történteket.