Nicolae Ciucă szenátusi házelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje, Mircea Geoana független elnökjelölt, Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökjelöltje, illetve George Simion, a többi párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje arra reagált, hogy a G4Media hírportál hétfőn közzétett egy utaslistát, amely a lap szerint azt bizonyítja, hogy Ciolacu és a PSD másik két vezetője 2022 májusában a Nordis ingatlanbefektető által bérelt magánrepülőgéppel a cég vendégeiként utaztak a Forma 1-es autóverseny monte-carlói futamára, illetve az UEFA Bajnokok Ligájának párizsi döntőjére.
A lap szerint ez azért is kifogásolható, mert sem az akkor még képviselőházi elnök Ciolacu, sem Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, sem Alfred Simonis - utóbb házelnökké előlépett - PSD-képviselő nem tüntette fel ezt az - ötezer eurót minden bizonnyal meghaladó értékű - "ajándékot" vagyonnyilatkozatában.
Választási ellenfelei azonban elsősorban azt vetik Ciolacu szemére, hogy múlt héten, amikor a lap először hozta nyilvánosságra értesülését, azt állította, hogy kereskedelmi járaton vitte fiát Monte-Carlóba a 2022-es autóversenyre, és soha nem vett igénybe olyan szolgáltatást, amelyet a Vicol család - a Nordis tulajdonosa - fizetett számára.
Ciuca, Lasconi, Geoană és Simion szerint a szociáldemokrata miniszterelnöknek azért is "el kell tűnnie a politikából", mert a Laura Vicol volt PSD-képviselő férje által működtetett, "az ügyfeleit tudatosan becsapó" Nordis által megkárosított emberek pénzén vett részt luxusutazásokon.
A tengerparti, "könnyen bérbe adható, jól jövedelmező" lakásokat reklámozó Nordis csoport fizetésképtelenné vált nem sokkal azt követően, hogy a Recorder tényfeltáró portál októberben azt állította: a meghirdetett lakásokat több ügyfélnek is eladta, anélkül, hogy megépítette volna őket. Az ügyben a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) hivatalból indított eljárást, Laura Vicol PSD-képviselő pedig nemcsak a jogi bizottság éléről mondott le, hanem a PSD-ből is kilépett.
Ciolacu: nem tettem semmi rosszat!
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje az írta hétfőn este a Facebookra, hogy soha nem tett semmi törvényelleneset, a vakációiért mindig fizetett, a lemondását követelő Nicolae Ciucă PNL-elnök viszont négymillió eurót költött el közpénzekből a saját könyvére.
'Ha nincsenek projektjeid és megoldásaid az ország számára, a legegyszerűbb, hogy támadni kezdesz hazugságokkal és rágalmakkal. Ezzé vált a választási kampány, egy folyamatos támadássá ellenem és a családom ellen. És nem tudok nem arra gondolni, hogy mekkora kárt okoztam a családomnak ezzel a folyamatos nyomással, amit minden családtagomra gyakorolnak. Tisztázzuk: soha nem tettem semmi törvényelleneset. Megajándékoztam a fiamat, és ezt a saját pénzemből fizettem, amit számlák és nyugták bizonyítanak. És mindig fizettem a vakációimért. Az az igazság, hogy Ciucă úr, aki most a visszalépésemet kéri, 4 millió eurót fizetett a saját könyvére közpénzekből. És 'elfelejtette' elszámoltatni védelmezőjét, Iohannis urat, aki - 10 éven keresztül - akadálytalanul és titokban utazgatott egzotikus országokban töltött vakációkra közpénzekből fizetett magánrepülőkkel' - olvasható Ciolacu Facebook-bejegyzésében.
Ciucă a Nordis-ügyet kivizsgáló bizottság létrehozását javasolja
A Nordis-ügy kárvallottjainak képviselőivel találkozott kedden Nicolae Ciucă szenátusi elnök, valamint Gabriel Andronache és Cristian Niculescu-Ţâgârlaş liberális párti törvényhozók.
Ciucă közölte, már indítványozta a házbizottságoknak a Nordis-ügyet kivizsgáló vegyesbizottság létrehozását, mert megoldást kell találni a kárvallottak helyzetére. Azt is elmondta, októberi információi szerint 80 körüli fizikai és jogi személy volt érintett, később már 400 kárvallottról szerzett tudomást, a találkozó résztvevői arról tájékoztatták, hogy összesen több mint ezren vannak országhatáron belül és kívül.
A kárvallottak elmondása szerint egy részük adásvételi szerződést írt alá az ingatlanokra és ki is fizette a lakásárat, mégsem költözhettek be a lakásokba, sőt, az ingatlanok egy része fel sem épült. A legtöbben azonban úgy fizették ki a vágyott lakást, hogy nem is írták alá a szerződést.
A kár eurómilliós, de az is lehet, hogy százmillió eurós nagyságrendű. Az egyik kárvallott véleménye szerint ekkora léptékű csalásért a közintézmények - fogyasztóvédelmi hatóság, kataszteri hivatal, építkezési felügyelőség - hanyagsága is okolható. A kárvallottak ugyanakkor reményüket fejezték ki, hogy az ügyet kivizsgáló parlamenti bizottság fényt derít a teljes Nordis-ügyre és az okozott kár valós értékére.
A sajtóban megjelent hírek szerint a Nordis vállalat ugyanazokat a luxuslakásokat többször is eladta különböző ügyfeleknek.