A tanácskozás utáni sajtóértekezleten Ciucă kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy ő lesz-e a PNL államfőjelöltje; azt mondta, hogy pártelnökként "minden ezzel járó felelősséget vállalva" fogja vezetni a PNL-t 2024-ben, amikor európai parlamenti, önkormányzati, parlamenti és elnökválasztást is rendeznek. "A magunk erejéből is meg tudjuk nyerni a 2024-es választásokat, és a mi jelöltünk nyeri az elnökválasztást is, mert Románia fejlődésére nincs más megoldás. Azért vagyunk itt, hogy meghatározzuk a stratégiát és az irányt. Ezekre az értékekre alapozva kell kitűznünk a céljainkat. Ezek eléréséhez egyértelműen stratégiára és tervre van szükségünk" – nyilatkozta Ciucă.
A választási stratégia meghatározása érdekében a PNL több közvélemény-kutatást is rendelt és három forgatókönyvet elemzett: az önálló jelöltek állítása mellett felmerült az is, hogy közös választási listákról kössön megállapodást a PSD-vel, vagy hogy a - jelenleg ellenzékben lévő - többi jobboldali párttal közösen alakítson választási szövetséget.
Ciucă szerint a csaknem másfél évszázados történelmi párt mindig is saját erejéből, a "saját magunk révén" mottóra alapozva tudott megbirkózni a kihívásokkal, így készülnek a 2024-es választási évre is, de ez nem jelenti azt, hogy ellenzékbe vonulnának.
A 2019 óta kormányon lévő, a jelenlegi parlamentben mintegy 26 százalékos erőt képviselő PNL támogatottsága a közvélemény-kutatások szerint 20 százalékra csökkent, szavazótáborának egy része ugyanis nem nézte jó szemmel, hogy koalícióra lépett az örökös rivális szociáldemokratákkal, akiknek a felmérések 30 százalék feletti választási győzelmet jósolnak.
Korábban a PSD-t vezető Marcel Ciolacu miniszterelnök jelezte: nem zárja ki, hogy pártja választási szövetségre lép a PNL-vel, megállítandó a többi parlamenti párt által szélsőségesnek tartott, nacionalista szólamokat hangoztató Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) előretörését. A felmérések szerint az AUR-nak jó esélye van megszerezni a voksok mintegy 20 százalékát, államfőjelöltjének pedig bekerülni az elnökválasztás második fordulójába.
Szeptemberi felmérések szerint mind a liberálisok, mind a szociál-demokraták szavazótáborának több mint fele azt az álláspontot képviseli, hogy a két pártnak önállóan kell részt vennie a választásokon és nem támogat semmiféle szövetkezést a két koalíciós partner között.
A CURS kedden közzétett felméréséből az derül ki: a PSD a szavazatok 31 százalékára számíthat, ha a jövő vasárnap lennének az önkormányzati választások, a PNL és az USR 17-17 százalékra, a harmadik helyen 14 százalékkal az AUR. Egyesüléséért Párt (AUR).
Borítókép: Ciolacuék hiába akarták...