Néhány napja olyan hírek keltek szárnyra, miszerint a kormány fontolgatja a javaslatot, hogy a tanév első két hetében mégis inkább online tanuljanak a gyerekek. Amint azt a miniszterelnök is említette, szakértők, mindenekelőtt orvosok attól tartanak, hogy az iskolakezdéskor megnő a fertőzésveszély. Sokan nemrég tértek vissza a nyár végére, szeptember elejére tologatott vakációs kiruccanásokból, az új fertőzöttek zöme pedig elsősorban ezek köréből kerül ki – lásd a statisztikákat. Az otthon töltött két hét afféle karanténnal érne fel. Kiderülne, ki hurcolt haza vírust a nyaralásból és ki nem, még mielőtt gyanútlanul másokat is megfertőznének. Sajnos ezúttal sem világos, hogy milyen logika mentén folyt a vita a javaslatról, és hogy az említett józan érv ellenében mégis mit lehetett felhozni. Azon túl, hogy a vészhelyzetek alkalmával kézenfekvő online oktatást az illetékesek képtelenek hatékonyan működtetni…
Nem alku tárgya a helyhatósági választások időpontja sem, szeptember 27-én 14 millió román állampolgárt várnak az urnák elé. De míg a tanórákon való részvétel kötelező, a szavazójog gyakorlása nem, legalábbis Romániában nem az. A felnőtt maga döntheti el, hogy kiteszi-e magát a kockázatnak, vagy sem azzal, hogy belátogat a szavazóhelyiségbe. Arról nem is beszélve, hogy egyszeri alkalomról van szó, és a szabályok szigorú tiszteletben tartatásával minimálisra csökkenthető ebben az esetben a veszély. Felmerült, hogy két-három napig is lehessen szavazni, a levélben történő vagy az online voksolás is megoldás máshol, nem csak vírusveszély esetén. Romániában is többször téma volt ennek bevezetése, de tekintettel az ebben rejlő csalási lehetőségekre, ez itt még mindig kockázatos.
Hogy milyen érvek szólnak a helyhatósági választások szeptember végi megtartása mellett, azt viszont könnyebben meg tudom saccolni. Támogatottságát tekintve a kormányzó liberális pártnak jelen pillanatban van (még) akkora előnye, hogy jó eséllyel tizedelheti meg a PSD négy évvel ezelőtt szerzett fölényét az önkormányzatokban. 2016-ban a PSD1 677 polgármesteri mandátumot nyert (52,63%), a PNL 1 081-et, ami a polgármesteri tisztségek 33,92%-át jelenti. A liberálisok ezt az arányt szeretnék most a javukra fordítani. Most és nem később, ami jó starthelyzetet jelen az év végi parlamenti választásokra.
Ilyen összefüggésben Ciolacuéknak jól jönne a halasztás, bár vajmi kevés az esély arra, hogy a PSD komolyan javíthat esélyein az elkövetkező hetekben, hónapokban. De hát aki időt nyer… tartja a mondás. Az viszont egyáltalán nem biztos, hogy a nyert idő a PSD-nek és nem épp ellenében dolgozna. A szociáldemokraták hiába vennék még néhányszor elő a riogatás-forgatókönyvet Orbanék inkompetenciájáról, az emberek beleuntak a riogatásba. A szigorításokba, a napi rossz hírekbe, a járványgörbékbe, maszkviselésbe – nem csak itthon, hanem a világ minden táján, lásd a „normális életért” való hisztérikus tüntetéseket. Semmi mást nem akarnak, mint hogy életük a régi mederbe csörgedezzék, vagy legalábbis abba az irányba mutassanak a dolgok. Ezt várják a kormánytól és ezt is fogják megkapni. Vagy legalábbis ennek az illúzióját. A tanév pontosan szeptember 14-én fog kezdődni, egy nappal sem később. Persze csökkentett óraszámmal, délutáni foglalkozások és többnyire nagyszülők segítsége nélkül – nemhogy könnyítve, inkább nehezítve ilyenformán a helyzeten. Ha a jóslatok igaznak bizonyulnak, október elejére valóban megugrik majd a fertőzésszám is, ami az érvényben lévő szabályok szerint osztályok, tanintézmények bezárását, egy időre digitális oktatásra való átállást vonja maga után. És talán egy-két minisztercserét is. Hogy lássa a nép, a kormány komolyan veszi a dolgát. A decemberi parlamenti választások ugyanis még hátra vannak…