Nehéz éven vannak túl a Kolozs megyei rohammentősök

Járványhelyzet: három perccel kellett többet várni az elsősegélyre

Nehéz éven vannak túl a Kolozs megyei rohammentősök
„Az előző év minden szempontból atipikus volt, sok és igen különféle kihívással, olyan küldetésekkel, amelyekre eddig nem volt példa” – vezeti fel tavalyi mérlegét a Kolozs Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU), amely szerint az intézmény kötelékébe tartozók eleget tudtak tenni e kihívásoknak, bár a járványhelyzet őket is nagyon megterhelte. Például, mint a most nyilvánosságra hozott tevékenységi összefoglalóból kiderül, érezhetően nőtt a kiszállási idő, ennek egyik oka az a speciális öltözet, amelyet a fertőzésveszély miatt kell viselniük. Ugyanakkor a felügyelőség gépkocsiparkjára is ráférne már az újítás, nem utolsósorban létszámhiánnyal küzdenek, mindeközben pedig 2019-hez képest jóval többször, több mint 18 ezerszer kértek tőlük segítséget az elmúlt év folyamán: elsősorban a rohammentősöknek kellett közbelépniük, de tűzeset is több mint ezer volt a megyében.

Míg 2018-ban 15 941-szer, 2019-ben 17 307-szer, addig 2020-ban 18 563 alkalommal kérték a Kolozs Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség hatáskörébe tartozók (rohammentősök, tűzoltók, tűzszerészek stb.) segítségét. A járványhelyzet miatt főleg a rohammentősök voltak leterhelve, hiszen 14%-kal több küldetésük volt, mint egy évvel korábban: a SMURD személyzete 15 860 alkalommal nyújtott orvosi segítséget az elmúlt év folyamán. Összességében a felügyelőség 19 700 személynek nyújtott segítséget, közülük 92-en szenvedtek valamilyen sérülést, 69 esetben pedig már csak a halál beálltát tudták megállapítani. Elsősegélyt több mint 13 500-szor kellett nyújtaniuk, közel 300 alkalommal roncsok közé szorult személyeket mentettek, 113 alkalommal árvízkárok miatt hívták ki őket, és közel 100 esetben régi, világháborús lövedékek hatástalanítására. Tűzesetből szinte ezer volt a megyében, ezek majdnem fele parlag- vagy erdőtűz volt. 

Érdekes adat, hogy ugyan a legtöbb – mintegy 11 ezer – bevetésük a megyeközpont területén volt, Kolozsváron mégis csökkent ezek száma, a tordai, dési és bánffyhunyadi egységeknek viszont az előző évhez képest jóval, majdnem ezerötszázszor több bevetésük volt, mint 2019-ben. A felügyelőségnek különben két különítménye van Kolozsváron, továbbá egy-egy Désen, Tordán és Bánffyhunyadon, ezenkívül kirendeltsége van Szászfenesen, Mócson, valamint őrsége Egeresen, Kisbányán és Gyaluban.
 
Ha a napi átlagot tekintjük, akkor elmondható, hogy a Kolozs megyei katasztrófavédelemnek naponta 50 bevetésen kell helytállnia. Sajnos, többek között a koronavírus-járvány miatt előírt speciális védőöltözék miatt – hiszen a beöltözés is időbe telik – a kiszállási idő mintegy 3 perccel lett hosszabb a 2019-es átlaghoz képest: 13,4 percről 16,48-ra nőtt a rohammentősök esetében. A helyzet jobb a tűzoltóknál, rájuk csak alig egy perccel kellett többet várni, mint korábban: 13,57 perc helyett 14,41-et. Ugyanakkor a rohammentősöknél egy-egy küldetés átlagos időtartama 58,33 percről 67,38-ra nőtt, ezzel szemben a tűzoltóknál 81,51-ről 67,38-ra csökkent.

Régi, világháborús lövedékeket is hatástalanítottak a katasztrófavédelmisek
Mindemellett a felügyelőségre további feladatok is hárultak, az operációs központja révén például 9800 veszélyeshulladék-szállítmányt is figyelemmel követett, március óta pedig az intézmény székhelyén működik a járványhelyzet kapcsán létrehozott Beavatkozások Megyei Koordinációs Központja, amelyben a rendőrség, csendőrség és egészségügyi igazgatóság képviselői fejtik ki tevékenységüket önkéntesek segítségével – innen figyelik például, hogy a külföldről érkező vagy víruspozitív személyek betartják-e a karantént, és itt működik a koronavírus kapcsán hívható telefonos ügyelet is. Részt vettek továbbá a megyei vészhelyzeti bizottság munkájában, a sportcsarnokban létrehozott mobil kórház kialakításában, de a járványügyi előírások betartását vizsgáló, más intézményekkel közösen végzett ellenőrzésekben is, továbbá egyéb „papírmunkákkal” is foglalkozniuk kellett: tűzvédelmi vonalon több mint 2300 dossziét, illetve kérelmet kellett feldolgozniuk, további 1500 bejelentést kivizsgálniuk.
 
Másfelől, a jelentés szerint a felügyelőségnek túl kevés a tűzoltókocsija, de a humán erőforrással is vannak gondok: a 783 állásból csak 754 van betöltve – az alkalmazottak átlagéletkora egyébként 39,3 év. Emiatt az idei év fő prioritása, hogy betöltsék a jelenleg el nem foglalt állásokat, ezenkívül szeretnének további őrhelyeket nyitni, hogy hamarabb kiérhessenek a megye különböző pontjaira, de a tervek között szerepel a meglévő épületeik felújítása is, hogy a szolgálatban lévőknek megfelelő munkakörülményeket teremtsenek.