Anyagi és műszaki nehézségekkel küszködnek az életmentők

„Nemrég majdnem kiesett a SMURD rohammentő ajtaja”

Anyagi és műszaki nehézségekkel  küszködnek az életmentők
Szomorú képet festett Ion Moldovan ezredes, a Kolozs Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) parancsnoka és a SMURD vezetője tegnapi évértékelő sajtótájékoztatóján a két intézmény helyzetéről, a mentőautók és a bevetési járművek műszaki állapotáról. Tavaly például csupán egyetlen új mentőautót kapott a rohammentő szolgálat, a legidősebb jármű pedig 11 éves, holott a jogszabályok szerint maximum hat évig lehetne bevetésre használni az autókat. Olyan is előfordult, hogy halasztaniuk kellett egy bevetést, mert fennállt a veszélye annak, hogy a mentőautó ajtaja menet közben kiesik, máskor odaértek ugyan a pácienshez, de útban a kórház fele a jármű felmondta a szolgálatot. A felszereltség rossz állapotát bizonyítja az az eset is, amikor a segélykérő telefonhívás után robbant le a rohammentő autó. Az ezredes ennek ellenére derűlátó: idén a lakosság és a városháza segítségével talán sikerül új járműveket vásárolniuk.

 

Lehangoló a Kolozs megyei ISU és hatáskörébe tartozó rohammentő-szolgálat anyagi és műszaki helyzete – erről maga Ion Moldovan parancsnok, illetve Cristian Ursu, a SMURD főorvosa tájékoztatott.
Elhangzott: tavaly összesen 18 ezer bevetésen vettek részt, ebből 4 ezer sürgősségi eset alkalmával megejtett bevetés, a többi a rohammentő-szolgálat tevékenységét tükrözi. – Régiek és nagyon régiek a mentőautók. Sok esetben nagyon hosszú időbe telik, amíg megjavítják őket. Remélhetőleg a Kolozsvári Polgármesteri Hivatalnak köszönhetően év végéig kapunk néhány új járművet – kezdte a tavalyi helyzettel kapcsolatos évértékelő beszámolóját az ezredes. Megjegyezte: tavaly csak egy új mentőautót kapott a SMURD.
– A Monostor lakónegyedi Colina egységnél van például egy tizenegy éves SMURD mentőautó. Előfordult, hogy nem értünk oda a segélyhívó személyhez, mert útközben lerobbant az autó. Máskor átvettük ugyan a beteget, de nem sikerült eljutnunk vele a kórházig a jármű meghibásodása miatt. A legmeredekebb helyzet az volt, amikor késve érkeztünk a beteghez, mert menet közben majdnem kiesett a rohammentő autó egyik ajtaja – ecsetelte a filmekbe illő helyzetet Cristian Ursu, az UPU-SMURD főorvosa. – Kétségtelen, hogy a kolozsváriak szeretnek bennünket, sokan nekünk adták évi jövedelemadójuk 2 százalékát, a városháza is segít – tette hozzá kifejezve reményét, hogy a lakosság idén is támogatja őket.
Még borúlátóbb képet festett Ion Moldovan ezredes. – Nagyon nehéz, de még „életben vagyunk”. Amennyiben nem irányítaná hozzánk adója két százalékát a lakosság, nem tudom, mihez kezdenénk. A helyzetet nagymértékben nehezíti, hogy idén személyesen kell majd benyújtani a jövedelemadó 2 százalékának átirányításáról szóló formanyomtatványt – mondta a Kolozs megyei ISU parancsnoka. Rámutatott, hogy a személyzet szempontjából sem állnak fényesen. – A törvény 783 alkalmazottat engedélyez, ebből csupán 709 személy van a kötelékünkben, miközben 900-ra lenne szükség. A bevetési és mentőautók 60 százalékának már nem lenne szabad közlekednie a közutakon – mondta Ion Moldovan.
A sajtóértekezlet végén az újságírók szóvá tették a parancsnoknak, hogy az utóbbi időben egyre nehezebben kommunikálnak a szóvivővel, s emiatt nem tudják megfelelőképpen tájékoztatni a közvéleményt a balesetek okozta forgalmi dugókról, sürgősségi esetekről.