Agnès Vardara emlékeznek a fesztiválon
Egy makulátlan elme örök ragyogása című, Oscar-díjjal kitüntetett film társ-forgatókönyvírója és rendezője, Michel Gondry előtt teljes életművének levetítésével tiszteleg a kolozsvári filmes seregszemle, amelyet Michel Gondry 100% – teljes retrospektív címmel hirdetnek meg a szervezők. A francia rendező, forgatókönyvíró, producer sokszínűségével és innovatív stílusában forradalmasította a kortárs filmipart, egyedi, pajkos, mégis kifinomult stílusa minden alkalommal lenyűgözi a közönséget. A filmes szakmában kreatív megoldásaival, és „kézműves” vizuális technikáival tűnik ki, nevéhez fűzödik a Matrix című filmben is alkalmazott bullet time-hatás.
Filmes karrierjét saját zenekarának készített videoklipekkel indította, nem sokkal később azonban már Björk, a The Rolling Stones, a Massive Attack vagy a Radiohead klipjein dolgozott. Tehetségére Hollywood is korán felfigyelt, rendezőként 2001-ben, Cannes-ban debütált, Libidó - Vissza az ösztönökhöz című vígjátékával. Gondry 2005-ben már az Oscar-jelöltek között szerepelt: a Jim Carrey és Kate Winslet főszereplésével készült Egy makulátlan elme örök ragyogása című alkotását a legjobb női főszereplő és legjobb forgatókönyv kategóriákban jelölték, utóbbit szoborra is váltotta. A film forgatókönyvét Gondry Charlie Kaufmannal és Pierre Bismuth-tal közösen írta.
Michel Gondry kedveli a valóságtól való menekülés témáját, ezt dolgozta fel Oscar-díjas filmében és a 2006-os Az álom tudománya című rendezésében is. A filmet 2007-ben, Cannes-ban a legjobb filmzenének járó díjjal tüntették ki, a zenét Jean-Michel Bernard szerezte, aki szintén szerepel a 18. TIFF meghívottjai között. Gondry és Bernard közösen dolgozott a Tekerd vissza, haver! című filmen is 2008-ban. Gondrynak ugyanabban az évben megjelent Tokyo! című alkotása, a Bong Joon-ho és Leos Carax társrendezőkkel készült filmet Cannes-ban díjazták.
Gondry filmes sokszínűségét igazolja, hogy készített szuperhősös filmet (Zöld darázs, 2011), dolgozott fel szürrealista regényt (Tajtékos napok, 2013), rendezett doku-portrét (Dave Chappelle koncert, 2005, és The Thorn in the Heart/L’epine dans le coeur, 2009), kalandfilmet (Microbe et Gasoil, 2015), tiniknek szóló vígjátékot (The We and The I, 2012) és kísérleti filmet is (Animált beszélgetés Noam Chomskyval/Is The Man Who Is Tall Happy?, 2013).
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a TIFF elhozza Kolozsvárra Michel Gondry Amatőr Filmek Üzeme nevű projektjét is, a Lomb utcában kialakított „üzemben” bárki rendezővé válhat. A rendezvényről részletes információk a www.uzinadefilme.com weboldalon olvashatók.
3X3 –In memoriam Agnès Varda
A 3X3 nevű szekcióban emlékeznek a májusban elhunyt Agnès Varda rendezőre, a francia újhullám kiemelkedő alakjára. Varda 60 éves karrierje alatt a fikcióval és a dokumentumfilmekkel is foglalkozott, egyedi vízióját minden műfajban meg tudta tartani. Alkotásait a filmipar legfontosabb díjaival ismerték el, César-díj (1997), Arany Pálma (2005), Tiszteletbeli Leopárd (2014), Berlinale Camera (2019) birtokosa, aki ugyanakkor az első női, egyben legidősebb személy, aki Életművéért kapott Oscar-díjat.
A TIFF válogatásába a rendező három fontos alkotása került be. Az 1961-es Cléo de 5 à 7 ötvözi a fikciót és a dokumentumfilmet, a film főszereplője egy szemvizsgálat eredményeit várja a címben megjelölt időintervallumban. Az 1985-ben bemutatott Sem fedél, sem törvény, a Velencei filmfesztiválon Arany Oroszlánnal kitüntetett film, egy közönyös világban eltévedt lélek összetett portréja. A rendezőnő ereje a 2017-ben bemutatott Arcélek, útszélek című filmben is érezhető, amelyet 89 évesen JR nevű fotóssal közösen készített. Az Oscarra jelölt, Cannes-ban és Vancouver-ben díjazott dokumentumfilm hétköznapi emberek történeteit mutatja be nem mindennapi módon. Agnès Varda 2019. március 29-én hunyt el.
A Michel Gondry retrospektív és az Agnès Varda-filmek vetítése a román-francia kulturális évad keretében valósulhat meg.
Az idei TIFF május 31. és június 9. között zajlik.
(Borítókép: Michel Gondry. Fotó: Ariane Rousselier)