Mihai Chirilov, a fesztivál művészeti igazgatója elmondta, idén a válogatás során nem azokat a filmeket részesítette előnyben, amelyek az aktuális társadalmi helyzetről tájékoztatnak, hanem az intim történeteket vakmerően felderítő alkotásokat.
A TIFF által szervezett Transilvania Pitch Stopon korábban díjazott rendezők is szerepelnek az idei válogatásban. Marius Olteanu rendezői debütje is ilyen alkotás, a Monştri. (Szörnyek.) az egyetlen román cím az idei versenyben. A Berlinale Forum szekciójában bemutatott produkció egy szerelmi történet kompromisszumokról, társadalmi nyomásról, fájdalmas kinyilatkozásokról.
Jelent Natasha Merkulova és Aleksei Chupo filmjéből
Szintén a pitch-verseny felfedezettje Natasha Merkulova és Aleksei Chupo orosz duó második nagyjátékfilmje, a The Man Who Surprised Everyone (Az ember, aki mindenkit meglepett). A film ötvözi az orosz folklórt az LGBT jogok körüli szociális problémákkal, miközben egy szibériai tajgán élő erdész történetét mutatja be, aki megpróbálja átverni a halált.
A humorista Boris Arkadiev egy hetét mutatja be
Szintén Oroszországból érkezik a TIFF-re a The Humorist (A humorista), Mihail Idov rendezői debütje. A film Boris Arkadiev, a Szovjetunió humoristájának egy hetét mutatja be, ahogy egyszerre küzd a rendszer cenzúrájával és saját bizonytalanságaival, és akiben hatalmas hírneve felkelti a bosszúvágyat.
Szintén a bosszú a motorja Hlynur Palmason izlandi rendező második nagyjátékfilmjének, A White, White Day (Fehér, míg a szem ellát) című alkotásnak is. A rendező – aki 2018-ban elnyerte a TIFF legjobb rendezőnek járó díját Téli fivérek című alkotásával – új filmjének főszereplője egy hallgatag rendőr, aki két évvel felesége halála után megszállottan próbálja kideríteni, vajon a nő megcsalta-e őt. A film szerepel a cannes-i fesztivál Semaine de la critique szekciójában.
A White, White Day című filmjével tér vissza Hlynur Palmason
A ciprusi Tonia Mishiali rendező Pause (Szünet) című filmjében a bosszú és a nők hagyományos társadalomban betöltött szerepét járja körül. A fekete humorral teli alkotás hősnője elnyomó házasságából egy erőszakkal teli fantáziavilágba menekül.
Az anyja szeretetéért és a családban betöltött helyéért küzd a System Crasher (Gyermek-probléma, rendező: Nora Fingscheidt) című film 9 éves főhőse. Az idei Berlinálén bemutatott film a szociális rendszer kétségbeesett próbálkozásait prezentálja, amely megpróbálja megmenteni a kis hősnőt saját szörnyeitől, amikor az anyja cserben hagyta őt, és más gyermekeit veszi védelembe.
Szintén a Berlinaleról érkezik a TIFF-re Burak Çevik török rendező Belonging (Hovatartozás) című személyes története. A kortárs költői thriller, amely stílus tekintetében a válogatás legkülönlegesebb filmje, nemcsak újraalkotja a pillanatot, amikor Çevik nagymamáját megölték, de egy szerelmi történet is, amely egy rejtélyes kirakóst old meg.
A társadalmi normákon átívelő szerelmeket mutatja be a Scarborough
A társadalmi normákon átívelő szerelmet mutatja be Barnaby Southcombe Scarborough című filmje, amelyben két pár – mindkettő tanár és diák kapcsolata – messze a világ szemeitől, egy brit kisváros intimitásában éli meg tiltott szerelmét.
Szintén a komplikált szerelemről szól Louis Garrel francia rendező A hűséges férfi című filmje is, amelyben a nő elhagyja a férjét legjobb barátjáért, majd annak halála után összetörve visszatér. A rendező és felesége (Laetitia Casta) főszereplésével készült alkotás 2018-ban elnyerte San Sebastianban a legjobb forgatókönyvnek járó díjat.
Sci-fi formába ülteti az összetett szerelmet Cesar és José Esteban Alenda testvérpáros Not The End (Nincs vége) című, Goya-díjra jelölt filmje, amelynek főszereplője visszautazik az időben, hogy helyrehozza tragikus következményekkel járó hibáit.
Elcsábítja mostohafiát a Queen of Hearts hősnője
May el-Toukhy rendező Queen of Hearts (Szívek királynője) című filmje elnyerte a Sundance fesztivál közönségdíját, a rendkívül vitatott filmben a főszereplő elcsábítja mostohafiát, így komoly következményekkel járó döntéseket kell meghozzon.
Alejandro Landes Monos című nagyjátékfilmje elnyerte a zsűri különdíját a Sundancen, a TIFF válogatásában pedig ez az egyetlen alkotás, amely az aktuális szociális, politikai helyzetről szól. Az alkotás egy törzsi mese túlélésről, hatalomról, anarchiáról, amelynek főszereplői, harcos kisgyerekek egy kirándulás során felfegyverezve túszt ejtenek.
A Monos törzsi mese túlélésről, hatalomról, anarchiáról
A versenyprogramot többet között Denis Côté Arany és Ezüt Leopárd-díjas kanadai rendező, producer, kritikus, Mike Goodridge, producer, A homárt és az Isten országát készítő Protagonist Pictures cég vezérigazgatója, valamint Constantin Popescu román rendező bírálja majd – olvasható a TIFF közleményében.
(Borítókép: Jelenet a Marius Olteanu Monştri. című filmjéből. Fotók forrása: TIFF)