Az oktatási tárcát ideiglenesen vezető Rovana Plumb hétfő este aláírta a miniszteri rendeletet, amely megszünteti az idén nyáron keletkezett diszkriminációt az elemi oktatásban.
Múlt szerdán az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) megállapította, hogy a bukaresti Oktatási Minisztérium hátrányosan különböztette meg a kisebbségek nyelvén oktató tanítókat, amikor egy júliusban hozott rendelettel eltörölte az általuk tartott román nyelvórák túlóraként történő kifizetését. A tanács szerint a minisztérium az egyenlő munkáért egyenlő bér elvét sértette meg. A magyar iskolák tanítói azért tartanak hetente hárommal vagy néggyel több órát, mint a román iskolákban oktató társaik, mert ők a román és a magyar nyelvet is oktatják.
Az RMDSZ hírlevele Szabó Ödön parlamenti képviselőt, a szövetség oktatási szakpolitikusát idézte, aki szerint "az RMDSZ-nek a minisztériumban, a parlamentben és más intézményekben dolgozó szakembereinek közös munkája révén" sikerült megváltoztatni a rendeletet. Kifejtette: az elfogadott rendelet értelmében, újból kifizetik a magyar tanítóknak a plusz órákat, visszatértek az eddigi, jól működő eljáráshoz, amelyet korábban ugyancsak az RMDSZ vezettetett be.
Valentin Popa - azóta lemondott - oktatási miniszter kezdeményezésére tíz nappal a tanévkezdés előtt megvonta a kisebbségi iskolák tanítóitól a román nyelv és irodalom oktatásának a jogát. Ezt megelőzően, júliusban az oktatási tárca arról is rendelkezett, hogy a magyar tanítók nem kaphatnak túlóradíjat román nyelvórákért. A bérezésre vonatkozó rendelettel a tanítók október elején szembesültek, amikor a román nyelvoktatás feladatát - egy sürgősségi kormányrendelet révén - visszakapták, az érte járó fizetést viszont nem.