Nagyenyeden és környékén nem maradtak fenn különleges, Márton-napjához fűződő népszokások, ennek ellenére néhány éve sikerült két olyan programot meghonosítani, amelyek befogadásra leltek, sőt közkedveltté is váltak.
A Márton-napi bált és az újbor ünnepét szombaton, november 9-én tartottá az elegáns Két fűzfa étteremben. A Fehér megyei RMDSZ és a Dr. Brendus Gyula Egyesület által szervezett Márton-napi bál idén is szép számban összehozta a környék magyarságát. Első kiadását 2018-ban szervezték meg ebben a formában. Azóta évente kétszáznál többen vesznek részt az eseményen a megye több településéről. A jelenlevőket Lőrincz Helga, a nagyenyedi RMDSZ elnöke üdvözölte.
A jó hangulatú bálban a minőségi zenét a magyarlapádi Pirospántlikás zenekar illetve Váradi Dániel biztosították. A szervezők a főnyereményeket is az ünnephez igazították: egy vidáman gágogó, kövér lúd és több liter finom újbor képezték a tombola meglepetéseit.
Nagyszabású Márton-napi ünnepséget szerveztek az óvodások és kisiskolások számára a Bethlen Gábor Kollégiumban hétfőn, november 11-én. A tanintézetben régóta tartanak Márton napjához köthető foglalkozásokat, ám a vigadalmat, ebben a formában, a torockói Duna-Ház kezdeményezte 2019-ben, hagyományteremtő szándékkal, és azóta a családbarát program évről-évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Az óvodások és kisiskolások számára külön-külön interaktív zenés-táncos foglalkozásokat kínáltak a kollégium dísztermében, de a délelőtt folyamán is érintették a témát a tanórákon és elkészítették a nélkülözhetetlen lámpásokat. Mindenki talált kedvére valót: gyermekjátékok, mondókák, ének- és tánctanítás illetve csoportokra bontott kreatív kézműves foglalkozások szórakoztatták a résztvevőket. Jelen voltak a szülők és nagyszülők is, akik szívesen bekapcsolódtak a tevékenységekbe. A nap folyamán a gyerekek játékos, szórakoztató formában ismerkedhettek a Márton-napi népszokásokkal, néprajzi érdekességekkel. Vidám ügyességi és dramatikus játékokkal, Márton-napi mondókákkal elevenítették fel a legendás Szent Márton életének fontosabb jeleneteit. Az ünnepségen a magyarlapádi Csegely népi zenekar húzta a talpalávalót, néptáncot oktatott Péter Orsolya és Pálffy Zsófia, a kézműves foglalkozásokat és a szervezőmunkát természetesen a Bethlen Gábor Kollégium lelkes óvónői és tanítónői végezték.
Idén is sötétedés után kezdődött a látványos szabadtéri lámpásfelvonulás, amikor a kollégium udvaráról a résztvevők Márton-napi gyermek- és népdalokat énekelve a tornakertbe vonultak és megkerülték azt. Az eseményen jelen volt Zudor Imola, a Duna-ház programszervezője is, akit lenyűgözött a vidám esemény, a közösségi élmény és a lelkesedés, szerinte ezek működtetik a leghitelesebben a Duna-házat is, ezek töltik meg tartalommal és lélekkel annak programjait.