– A kolozsvári Műegyetem a Iuliu Haţieganu Orvostudományi és Gyógyszerészeti Egyetemmel, valamint más partnerintézményekkel együtt dolgozik az Improve projekten, amelynek célja olyan robot létrehozása, amely a májdaganatos betegek onkológiai és sebészeti kezelését könnyítené meg. Olyan robotról van szó, amely az imagisztikai-molekuláris diagnózissal diagnosztizált májrákos beteget műtét közben kezeli. A sebészeti módszereket átküldik a robotnak, amely orvosi ellenőrzés alatt elvégzi a kezelést – nyilatkozta Doina Pîslă.
A kolozsvári orvostudományi egyetem és a gasztroenterológiai intézet képviselője, Nadin Al Hajjar közölte: az ötlet a májrákosok esetében alkalmazandó komplex kezelés során fogalmazódott meg, mivel Romániában kevés donor, így a májátültetésre is csekély az esély, miközben a májbetegek száma nagyon nagy.
– Robotokat alkalmazhatunk azon daganatok esetében, amelyeket sebészetileg nem távolíthatunk el, de megállíthatjuk a betegség terjedését minimálisan invazív módszert alkalmazva. Ez a robot a műtéti eljárásokhoz nyújt laparoszkópiás segítséget. A máj állandó mozgásban van, ezért a robotnak elsősorban azt a nehéz feladatot kell megoldania, hogy igazodik a légzés eredményezte mozgásokhoz, miközben a tumorba bevezetjük az orvosságot vagy a radioaktív magocskákat – magyarázta Al Hajjar.
Az Improve projekt megvalósítására 34 hónap áll a kutatók rendelkezésére, a munkálatok 2018 márciusában kezdődnek, a fejlesztls költségvetése 5,2 millió lej.