Itt a jövő: innovatív ökoszisztéma, robotok, 3D ipari nyomtatók

Európai pénzekkel lendítenék fel a kolozsvári kreatív iparágakat

Itt a jövő: innovatív ökoszisztéma, robotok, 3D ipari nyomtatók
Erdély fővárosában működő különböző számítástechnikai és távközlési szervezetek és cégek, a kolozsvári önkormányzat, valamint a felsőfokú oktatási intézmények összefogásának köszönhetően az elmúlt időszakban a régió jelentős európai pénzeket hívott le az egyetemi oktatás fejlesztésére, az ultramodern technológiák beszerzésére és alkalmazására, innovatív ökoszisztéma kialakítására, illetve az új termékek (például 3D-nyomtatással történő) gyártására. Kedden ezen intézmények a Kolozsvári Innovációs Park keretében működő Kreatív Iparágak Központjában több olyan ultramodern felszereléssel és robotokkal ellátott laboratóriumot mutattak be a sajtónak, amelyekben az egyetemi hallgatók kipróbálhatják innovatív ötleteiket, nagy teljesítményű 3D-nyomtatókkal különböző tárgyakat hozhatnak létre, s nem utolsósorban a bútorgyártó iparág számára szükséges minőségi tanúsítványokat bocsáthatnak ki.

Bár még az arra vezető utat nem aszfaltozták le (ígéretek szerint néhány hét múlva befejezik), a Kolozsvár vonzáskörzetéhez tartozó Kajántó község határában található Kreatív Iparágak Központjának (Centrul Regional de Excelenţă pentru Industrii Creative – CREIC) környezetére inkább a mezőgazdaság és állattenyésztés jellemző (tyúkfarm, legelő, disznóól, juhakol stb.), régiónk kitart az innováció, a magas technológiák, a számítástechnikai és távközlési klaszterek mellett. A CREIC épületében a Cluj – Future of Work (Kolozsvár – a munka jövője) projekt keretében létrehozott és teljesen felszerelt három laboratóriumot (gépi tanulás és automatizálás, bútoripari dizájnfejlesztés és immerszív videójátékok, virtuális valóság) tegnap mutatták be a sajtó ámuló-bámuló képviselőinek.

Elhangzott: Kelet-Európában Románia az első ország, ahol az Európai Bizottság által létrehozott Urban Innovative Actions (UIA) elnevezésű kezdeményezés keretében ilyen jellegű laboratóriumokat működtetnek, ahol előjegyzés alapján az érdekeltek ultramodern felszereléseket vehetnek igénybe.

Közölték: Az UIA kezdeményezés fő célja teret és erőforrásokat biztosítani az európai városi hatóságoknak arra, hogy az egymással kapcsolatban álló kihívások merész és eddig be nem bizonyított megoldásait teszteljék, és kísérletezzenek azzal, hogy ezek az ötletek hogyan állják meg a helyüket a valós, összetett környezetben. A támogatott projekteknek innovatívnak és jó minőségűnek, továbbá eredményorientáltnak és átültethetőnek kell lenniük, és a főbb érdekeltek bevonásával kell megtervezni és megvalósítani őket.

– A tíz partnerrel közösen megvalósított, 5 millió eurós összköltségvetésű projekt keretében a jövő munkahelyeinek elfoglalására képzünk egyetemistákat, felkészítjük őket arra, amit a munkaadók elvárnak tőlük. Ugyanakkor itt olyan drága felszerelések és szoftverek találhatók, amelyek máshol nem állnak a szakemberek rendelkezésére. A robotokat helyi számítástechnikusok programozzák be különböző feladatok teljesítésére, ezeket a szoftvereket pedig eladhatják külföldi partnereknek. A kolozsvári innovatív ökoszisztéma itt működik – nyilatkozta Ovidiu Cîpean, a kolozsvári városháza fejlesztési igazgatója.


Olyan drága felszerelések és szoftverek találhatók a Kreatív Iparágak Központjában, amelyek máshol nem állnak a szakemberek rendelkezésére

A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) részéről felszólaló Cristian Hordilă kiemelte: a számítógépek által generált képek létrehozásában nagy segítséget jelentenek az itt található felszerelések, a szakemberek a filmfeldolgozási technikákban is igénybe veszik majd a dedikált laboratóriumot.

A sajtótájékoztató során kitértek arra is, hogy az érdekeltek a clujinnovationpark.ro honlapon ütemezhetik be magukat a laboratóriumok használatára. Elmondták, a 3D ipari nyomtatók használati feltételeiről már többen érdeklődtek, rövid időn belül üzembe helyezik a jelenleg használt kisebbek mellett működő, Románia legnagyobb ilyen felszerelését is.

A bemutatón készült videó-összeállításunk a www.szabadsag.ro hírportálon tekinthető meg. Keresési kulcsszó: CREIC.

(Borítókép: Kiss Olivér)