A beruházás célja, mint írják, a régészeti leletek hasznosítása, azoknak beillesztése a park rendezési tervébe, amelyre még 2023. szeptember 22-én adtak ki építési engedélyt. A javasolt tereprendezés nem befolyásolja számottevően az eredeti tervet.
A városháza azt kéri, hogy tizenkét méter átmérőjű, kör alaprajzú területen láttassák a történeti erődítéshez tartozott falrészt. A nyitva hagyott ásatási terület maximális mélysége 4,5 méter lenne, és kör alakú fémkorlát venné körbe. A feladatleírásban szerepel a szabadon hagyott falrészek helyreállítása és konzerválása is, a megfelelő technikák alkalmazásával.
A városháza a licit meghirdetésekor közzétett feladatleírásban kéri továbbá, hogy a park teljes hosszában jelezzék a járószinten az egykori erődítés vonalát ötven centiméter széles, előoxidált acélcsíkkal. A licitre április 16-ig várják a jelentkezőket. Az „egyéb és előre nem látható” költségekre több mint 263 ezer lejt szán áfa nélkül a városháza.
Amint arról beszámoltunk, az egykori Tyúkpiac (I.L. Caragiale park) felújításával összefüggő ásatáson tavaly több látványos falmaradványra bukkantak az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum munkatársai (MNIT).
Többek között feltárták a római kori Napoca település egykori erődítésének egy részét, amelyre a középkorban ráépítették a Kolozsvár városát védő falat. A Műszaki Egyetem szomszédságában tulajdonképpen az északi városfal egy részlete került napvilágra. A történeti dokumentáció szerint Kolozsvár Óvárának két kapuja közül az északi, a Víz-kapu pontosan itt állt, és ezt régészetileg igazolni is lehetett.
A Ziua de Cluj portál George Cupcea vezető régész tájékoztatása alapján beszámol arról is, hogy a feltárt – bemutatásra szánt – falszakasz struktúráját tekintve – fentről lefele haladva – az alábbi módon épül fel: 0,60 – 2 méter mélységig a középkori erődítés utolsó szakaszában épült falrész látható, ami viszonylag jól megőrződött, és 0,80 x 0,60 x 0,30 méretű nagy tömbökből épült közé kisebb kövek beágyazásával; 2 – 2,70 méter mélységben a középkori erődítés első fázisában készült falrész látható, kisebb, 0,55 x 0,30 x 0,20 méretű, építőanyagba ágyazott kövekkel; végül, 2,70 – 4 méter mélységben áll a római kori fal, amely opus quadratum technikával (szabályos kváderkövekből) épült, a nagyobb tömbök 1,60 x 0,40 x 0,20 méretűek. A római kori alapozás megegyezik azzal, amelyet egy korábbi, 2018-as ásatás során, a Szentlélek (V. Fulicea) utca 23. szám alatt azonosítottak.
Az újkorban az egykori Tyúkpiac területén több építkezés is zajlott – a 18. század végén, a 19. század elején nagyobb épületeket emeltek itt: katonai sütőhely, dologház és sörfőzde is állt az egykori Tyúkpiac helyén – ezeknek az újkori létesítményeknek a részleteit is megtalálták tavaly.
A római kori falszakaszra épült középkori fal mellett valószínűleg az egykori „kényszerítő dologház” (az elnevezés egy 1869-es térképen olvasható) választófalaira bukkantak a régészek. Néhány kerámia és üvegedény darabjai is előkerültek – ezeket valószínűleg a dologház lakói használhatták. Előkerült az egykori sörfőzde pincebejáratának küszöbje, illetve két oldalon is szépen körvonalazódtak az épület egykori pinceboltozatának boltindításai. A Telefonközpont épületének szomszédságában, tavaly februárban valószínűleg az „egykori városi sörfőző ház” falainak részei kerültek elő. Ezeket a maradványokat visszatemették.
A parkot és az Báthori/O. Petrovici utcát több mint négy millió euró értékű szerződés keretében újíttatta fel a városháza, ami a Malom-csatorna feltárását és korszerűsítését is magában foglalta.