Krassó-Szörény megyei a 21. RMDSZ-es képviselő

Krassó-Szörény megyei a 21. RMDSZ-es képviselő
Megtörtént a töredékszavazatok visszaosztása, az RMDSZ-nek ezúttal nem a Kárpátokon túli megyékben, hanem Krassó-Szörény megyében jutott parlamenti képviselői tisztség a „kosárból”. A szövetség 21. képviselője Kelemen Attila építészmérnök – tudtuk meg Kun László megyei elnöktől.

A fiatal képviselő 34 éves, nős, egy 11 hónapos kisfiú édesapja. Mérnökcsaládból származik, „mindennapi életünk a pontosságon és helyességen alapult”, áll a bemutatkozóban. Az elmúlt tíz évben a magánszektorban tevékenykedett, elsősorban a tervezés és a tanácsadás területén szerzett tapasztalatokat. Legfőbb céljának az utóbbi évtizedben társadalmi és gazdasági szempontból negatívan érintett, ám jelentős gazdasági potenciállal rendelkező térség fenntartható fejlődésének előmozdítását jelölte meg.

Kun László megyei RMDSZ-elnök a Szabadságnak elmondta: nem számítottak arra, hogy a visszaosztásból Krassó-Szörénynek jut a mandátum, ez a szerencsés fordulat azonban nagy lendületet adhat a megfogyatkozott helyi magyar közösség újjászervezésére, egy parlamenti képviselő pedig sokat segíthet ebben, reménykednek.

A legutóbbi népszámlálás idején 3000-en vallották magukat magyarnak a megyében, sajnos azóta nagyon sokan meghaltak, elköltöztek, magyarázta.

- Ez a vidék egykor a román ipar bölcsőjének számított, de évtizedek óta egyre kilátástalanabb a helyzet, ami a megélhetést illeti, ezért nagyon sokan a magyar közösség tagjai közül is máshol próbálnak szerencsét. Szeretnénk összeállítani egy naprakész adatbázist a megyében élő magyarokról, programokat kitalálni számukra, bevonni őket a közösségi életbe – hogy mutassuk meg, nem vesztünk, nem veszünk el! A megyében nincs magyar oktatás, ezért más megoldást kell keresnünk arra, hogy gyermekeink ne felejtsék el anyanyelvüket – nyilatkozta lapunknak az RMDSZ Krassó-Szörény megyei elnöke.

Ismertette a mandátumok elosztását a BEC

Az RMDSZ képviselőházi és parlamenti jelöltlistáiról harminc törvényhozó szerzett mandátumot a parlamenti választásokon – erősítette meg a központi választási bizottság (BEC), amely hétfőn ismertette a mandátumok elosztását. Az RMDSZ kilenc szenátori mandátumot szerzett, a képviselőházban pedig 21-et, ugyanannyit, mint 2016-ban. A magyar összefogás jegyében kialakított RMDSZ-listákról a Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) egy-egy jelöltje is bejutott a képviselőházba.

A mostani parlamenti választásokon az RMDSZ képviselőházi jelöltlistáira 339 030 szavazatot adtak le, ez az érvényes voksok 5,74 százaléka. A szövetség szenátusi jelöltlistáira 348 262-en szavaztak, ami 5,89 százaléknak felel meg. Az RMDSZ a legutóbbi, 2016-os választásokon – amikor az országos részvétel a mostaninál magasabb, 39,8 százalékos volt – képviselőházi jelöltlistáira 435 969 szavazatot (6,19 százalék), a szenátusi listákra pedig 440 409 szavazatot (6,24 százalék) kapott.

A PSD-nek 47 szenátora és 110 képviselője, a PNL-nek 41 szenátora és 93 képviselője lesz. Az USR-PLUS Szövetség 25 szenátori és 55 képviselői mandátumot szerzett, a Románok Egyesítéséért Szövetség (AUR) pedig 14 szenátori és 33 képviselői mandátumot tudhat magáénak. A parlament létszáma 465-ről 466-ra nőtt, ugyanis a nemzeti kisebbségeknek a korábbi 17-hez képest most 18 képviselője lesz. Következésképpen a kormány beiktatásához 234 szavazatra van szükség.

Az RMDSZ szenátorai és képviselői: 

Képviselőház

  1. Faragó Péter (Arad)
  2. Szabó Ödön (Bihar)
  3. Biró Rozália (Bihar)
  4. Csoma Botond (Kolozs)
  5. Miklós Zoltán (Kovászna)
  6. Könczei Csaba (Kovászna)
  7. Benedek Zakariás (Kovászna/ Szórvány)
  8. Gál Károly (Kovászna)
  9. Kelemen Hunor (Hargita)
  10. Hajdu Gábor (Hargita)
  11. Bende Sándor (Hargita)
  12. Ladányi László-Zsolt (Hargita)
  13. Zakariás Zoltán (Hargita)
  14. Kelemen Attila (Krassó-Szörény)
  15. Kolcsár Károly (Maros)
  16. Csép Éva Andrea (Maros)
  17. Kulcsár-Terza József-György (Maros)
  18. Apjok Norbert (Máramaros)
  19. Magyar Lóránd Bálint (Szatmár)
  20. Nagy Szabolcs (Szatmár)
  21. Seres Dénes (Szilágy)

Szenátus

  1. Fejér László Ödön (Kovászna)
  2. Tánczos Barna (Hargita)
  3. Antal Lóránt (Hargita)
  4. Császár Károly Zsolt (Maros)
  5. Novák Csaba-Zoltán (Maros)
  6. Cseke Attila (Bihar)
  7. László Attila (Kolozs)
  8. Turos Lóránd (Szatmár)
  9. Kovács Irén Erzsébet (Szilágy)
kapcsolódó