Köszöntötték a nyolcvanéves Cseke Péter újságírót

Pályatársai, kortársai és tisztelői köszöntötték Cseke Péter újságírót, szerkesztőt nyolcvanadik születésnapján FOTÓ: ROHONYI D. IVÁN
Pályatársai, kortársai és tisztelői köszöntötték Cseke Péter újságírót, szerkesztőt nyolcvanadik születésnapján Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának, a Kolozsvár Társaságnak és a Kriterion Könyvkiadónak közös rendezvényén. – Munkáinak különös jelentősége, hogy olyan világról tudósítanak, amely a hatalom döntése értelmében felejtésre volt ítélve. Cseke Péter ezzel az akarattal szállt szembe. Munkásságában összetalálkozik a kultúra szolgálatának alázata és a téren, időn, körülményeken feltörő igény. Össze akar gyűjteni és dokumentálni minden értéket, amit egy múltat ideológiai okokból végképp eltörölni akaró politikai rendszer, vagy a profit és a technikai hedonizmus értékellenes világa fenyeget. E törekvése tette egyszemélyes intézménnyé. Olyan ismereteket tár fel félig már elfelejtett folyóiratokból, levéltári anyagokból és levelekből, amelyeket nélküle nagyon kevesen ismerhetnénk meg. Munkáit filológiai jártasság, intuíció, friss érzékenység és az eredmény formába öntésének képessége teszi maradandóvá. Nem a konfrontáció embere, de munkájában nem ismer kompromisszumot – köszöntötte az ünnepeltet Demeter Stefánia Katalin magyar konzul.

– Amikor felvetődött, hogy mivel tudnánk Cseke Pétert születésnapján meglepni, kezembe került Máriás Józsefnek a 2020-ban Lélekőrzés, léleképítés címmel egyetlen példányban kiadott kiadványa, amellyel a 75 éves mai ünnepeltünket köszöntötték. Benne tizennégy elemző tanulmánnyal, amelyekben Máriás József jószerével a kezdetektől figyelemmel kísérte Cseke Péter pályájának eredményeit. Ezt egészítettük ki a közben még elkészült három tanulmánnyal. igazi sajtótörténeti csemegét kínálunk most Máriás József Cseke Péter irodalmi nyomkövetése című kötetével” – tudtuk meg a Művelődés folyóirat volt főszerkesztője, Szabó Zsolt írásából, amelyet Veress Enikő, a Kolozsvár Társaság ügyvezető igazgatója olvasott fel. 

– Elérkeztél a hetvenkedés utolsó napjához. Holnaptól elkezdesz „nyolcvankodni”. Igaz, ilyen szót a Magyar Tudományos Akadémia nem is ismer. Alkotó ember számára előbb-utóbb eljön a számadás ideje. És neked van is miről számot adnod. Azok az írásaid, amelyekkel nevet szereztél magadnak az akkori idők hazai valóságfeltáró irodalmának legjavához tartoznak. Ezen a szálon tovább haladva nemcsak a műfaj szintézisét összefoglaló kötetek szerzőjéhez jutunk el, hanem az intézményteremtőhöz is, aki az 1989 utáni változott körülmények között vagy ellenére kiharcolta a kolozsvári egyetem magyar újságíró szakát. Kisebbségi jelenünket faggató szociográfiai témákkal vívódva fedezted fel a két világháború közötti örökséget, a „tizenegyeket” és a csoport „spiritus rector”-át, Jancsó Bélát, az Erdélyi Fiatalokat, akiknek munkásságát háttérbe szorította a marxista kánon. Alkotói pályádnak ezen vonulata jószerével az 1989-es változás után lett nyilvánossá. Azóta egymást követték köteteid ebben a témakörben is, betetőzve a sort Jancsó Béla négykötetes levelezésének sajtó alá rendezésével. Bízunk benne, hogy folytatása következik, és tervekben nem szűkölködsz – hallhattuk Dávid Gyula irodalmár méltatását, amelyet Katona József, a Kolozsvár Társaság alelnöke olvasott fel. 

 H. Szabó Gyula, a Kriterion könyvkiadó igazgatója kiemelte: kitartóan várja Cseke Péter további köteteit. 

Botházi Mária, a Babes-Bolyai Tudományegyetem Politika, Közigazgatás- és kommunikációtudományi Kar újságírás szakának oktatója a Cseke Péter által 2006-ban létrehozott szaklap, a Medok 2024/4. számát ismertette, amelynek tanulmányait Cseke Péter egykori tanítványai, munkatársai írták. A kötet fényképeit titokban „csempészték ki” a lakásból, és a szaklap is meglepetés kíván lenni az ünnepelt számára.

Győrffy Gábor BBTE-oktató köszöntőjéből – amelyet Vallasek Júlia BBTE-oktató olvasott fel – megtudhattuk: Cseke Péter sok évtizedes munkásságát a kezdetektől fogva a hiánypótlás, az értékek átmentése és az új értékek teremtése jellemezte. A Bukarestben megjelenő Falvak Népe újságírójaként bejárta az ország vidékeit, társadalmi problémákat mutatott be, szociográfiai riportokat közölt. Meg volt győződve, hogy az újságírás hivatás, a közösség szolgálata. 

 Vallasek Júlia elmondta: egyetemi alapképzésen Cseke Péter volt  szakdolgozatának irányítója, így a véletlennek köszönhetően ismerték meg egymást, és a kapcsolat azóta sem szakadt meg. „Végig követte pályáját azoknak, akikkel elkezdett dolgozni, még akkor is, ha ez nem az ő feladata lett volna. Intézményteremtőként azt tartotta szem előtt, hogy tanítványainak megtanítsa a rezilienciát, hogy a jövőben is legyen munkájuk” – fogalmazott Vallasek Júlia. 

– Hány diákod publikál, kutat a romániai magyar médiában? Nem tudjuk megmondani azt sem, hányan vagyunk, akiket közvetlenül vagy közvetve irányítottál. De ez a szám egyre gyarapodik. Számtalan ponton kapcsolódnak történeteink. Nekünk az a dolgunk, hogy felkészítsük a következő generációt, akik nem újságíróknak, hanem tartalomfeltöltőnek mondják magukat, de ugyanazt a munkát végzik, mint egykor te – méltatta az ünnepeltet Rácz Éva, a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete részéről, majd jubileumi emlékoklevelet nyújtott át az ünnepeltnek. 

Végül Cseke Péter elárulta: már dolgozik a következő könyvén, a szülőföldjéről, családjáról készülő monográfián, amelyhez már ötven éve gyűjti a dokumentumokat, és amely a Kriterion Könyvkiadónál fog megjelenni.