A sajtótájékoztatón Szép Gyula elmondta, az Opera Napok olyan rendezvényeket foglalnak magukba, amelyeknek központi témája ugyan maga az opera, a kínálat mégsem merül ki a hagyományos operajátszásban, hanem azt kiegészítve teremt az érdeklődőknek másfajta, tágabb teret a műfaj megismerésére. „Ezt a formát találtuk megfelelőnek arra, hogy minden évben egyszer összefoglaljuk azokat a témákat, amelyek fontosak számunkra, de évad közben nem lehet őket belefoglalni a repertoárba” – tette hozzá az igazgató, kiemelve: az idei kínálat színes és változatos, a fiatalabb és idősebb korosztályt egyaránt megszólítja.
Az opera marketingosztályának egyik fő tevékenysége a járványhelyzet idején az opera birtokában lévő, a Kolozsvári Magyar Opera önálló jogi intézményként való 1948-as megalakulása utáni iratok, plakátok, műsorfüzetek digitalizálása volt – mesélte Szép Gyula. Mint mondta, a feldolgozás során izgalmas levelek kerültek elő, amelyeket a közönség tagjai írtak az évek során az opera vezetőségének arról, milyen előadást szeretnének látni a színpadon, melyik produkció tetszett vagy nem tetszett nekik, illetve kinek a teljesítményével nincsenek megelégedve. Ezekből a kézzel írt levelekből tekinthetnek meg kiállítást az érdeklődők az Opera Napok ideje alatt, szeptember 1. és 8. között az opera épülete előtti téren. A Levelek az Operának című tárlat kurátora Sófalvi Emese.
A sajtótájékoztató résztvevői. Fotó: Facebook/KMO
Szép Gyula kiemelte, az elmúlt évadban eredményesnek bizonyultak az opera gyerekfoglalkozásai, most pedig az Opera Napokon is gondolnak a legkisebbekre: szeptember 2-án és 3-án, naponta 10 és 12 óra között Operaiskola címen tart zenés-táncos foglalkozásokat az opera épületében Bárdos Réka és Bak Márta – a társulat tagjainak közreműködésével –, játékosan vezetve be a kicsiket az opera világába.
Megnyitó, több mozzanattal
Az Opera Napok hivatalos megnyitóját szombaton, szeptember 3-án, este hét órától tartják a nagyterem színpadán, az ünnepség pedig – mint megtudtuk – több érdekes mozzanatból áll össze. Bemutatják Horváth Erika, a zenekar hegedűművészének Operák női szemmel című kötetét, amelyben a szerző elsősorban az egyes darabokban – mint például a Toscában, a Pillangókisasszonyban vagy a Carmenben – megjelenő erős női karakterekről ír, de értekezik általában véve a női szerepek megformálásáról és a nőiségről is – női szemmel. A kötetet Kürti Andrea illusztrációi díszítik, amelyek annyira jól sikerültek, hogy a szervezők úgy gondolták, nagyobb méretben is látnia kell őket a közönségnek, így szeptember 3-án a megnyitó „látványkereteként” ki is állítják az illusztrációkat a nagyszínpadon. Az ünnepségen három olyan Erdélyben született és világhírűvé vált zeneszerző előtt is tisztelegnek, akik meghatározták a múltszázad és napjaink kortárs zeneművészetét: a megnyitó záró momentumaként Ligeti György-, Kurtág György- és Eötvös Péter-műveket ad elő Szőcs Kristóf (zongora) és Dávid Soma (cselló).
A programsorozat részeként szeptember 6-án, kedd este hét órától az idén 75 éves Orbán György zeneszerző előtt tisztelegnek ünnepi hangversennyel – Bátori Éva, Kincses Margit, Bíró Ágnes, Selmeczi János és Selmeczi György részvételével – a Művészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palota Tonitza termében. Szép Gyula elmondta: Orbán György – aki a magyar zeneszerzők közül a világon a legjátszottabb – Marosvásárhelyen született, de Kolozsváron végezte tanulmányait és tanított a Gheorghe Dima Zeneakadémián is.
Szeptember 7-én, szerda délelőtt tíz órától zenekritika-írással és műhelytitkokkal ismerkedhetnek meg azok, akik részt vesznek Csákány Csilla zenetörténetet és zenetudományi kutatásmódszertant oktató egyetemi adjunktus foglalkozásán. Szép Gyula reméli, a workshop felkelti a résztvevők érdeklődését a zene- és operakritika-írás művészete iránt, amely – mint fogalmazott – komoly hiánycikk Kolozsváron. Kiemelte, amióta ő vezeti az operát volt legalább harminc-negyven olyan bemutatójuk, amelyről utólag semmilyen írás, kritika nem jelent meg.
Kolozsvári történet kolozsváriaknak
„Anélkül, hogy rangsorolnám, mert mindegyik rendezvény nagyon kedves, mégis a Veron bemutatója a legnagyobb kaliberű esemény az Opera Napok programjában” – fogalmazott Szép Gyula, kiemelve: bár a Miskolci Nemzeti Színházzal közreműködésben, közös szereposztásban készült előadás ősbemutatóként van meghirdetve, inkább csak kolozsvári bemutató, mivel a miskolci közönség néhány hónapja már megtekinthette. A rendező Szabó Máté, vezényel Cser Ádám, a librettót pedig Hunyady Sándor Bakaruhában című novellája nyomán utolsó műveként a 2020-ban elhunyt Szőcs Géza írta – emelte ki az igazgató, hozzátéve: nagyon ragaszkodtak, hogy a kolozsvári közönség is lássa a Veront, hiszen a produkció mindhárom alkotója – Selmeczi György, Szőcs Géza és Hunyady Sándor is – kolozsvári születésű és mindhármójuk életében kiemelt helyet foglal, foglalt el a város. Szép Gyula elmondta: a novellát alapul véve a Veron története is Kolozsváron játszódik, a cselekményben sok ma is létező helyszín, felismerhető jelenség köszön vissza, továbbá „nagyon érdekes kép rajzolódik ki Kolozsvár első világháborút közvetlenül megelőző időszakáról” a tiszta lelkű, sugárzó széki cselédleány és a bakaruhás, polgári származású költő szerelmi történetén keresztül. Jó opera, amely emészthető és semmi olyan nincs benne, ami elijesztené az operába ritkábban járókat a rendszeres operába járástól – fogalmazott a Veron kapcsán Szép Gyula, hozzátéve: a szerdai bemutatót megelőzően a emeleti előcsarnokban beszélgetés zajlik Selmeczi Györggyel, ahol a Veron mellett szó esik az operajátszásról, karmesterségről és zeneszerzésről általában. Mint megtudtuk, kivételes alkalom a Veron szeptember 7-i bemutatója, hiszen a produkciót előreláthatóan a közeljövőben nem játsszák újra Kolozsváron.
Jelenet a Veron című operából a főszerepeket játszó Haja Zsolttal és Covacinschi Yolandával. Fotó: www.magyaropera.ro
Kosztin Áron igazgatóhelyettes a sajtótájékoztatón elmondta: az Opera Napok tulajdonképpen olyan fesztivál, amely ingyenesen nyújt exkluzív lehetőséget a közönség számára a műfaj hagyományos operán túli megismerésére. „Olyan élményekben lehet része a közönségnek, amilyenekben Kolozsvár-környékén máshol nem” – fogalmazott Kosztin Áron.
A belépés az Opera Napok minden eseményére ingyenes, további részletek a www.magyaropera.ro honlapon és az intézmény Facebook-oldalán.
(Borítókép: Jelenet a Veronból. Fotó: www.magyaropera.ro)