Mint írják, Nemes Nagy Ágnes költő mértékadó és meghatározó személyisége volt a II. világháború utáni magyar irodalomnak, Lengyel Balázs író, esszéista, irodalomszervező pedig az Újhold folyóirat körének legjelentősebb kritikusa volt. „Kettejük sorsa szétválaszthatatlanul összefonódott, és annak ellenére, hogy házasságuk válással végződött, szellemi életközösségük, barátságuk mindvégig megmaradt. Életük része volt a hangos ellenállás, majd néma túlélés a diktatúra idején, háború és fogolytábor, a »hároméves irodalom« eufóriája után a kitaszítottság, üldözöttek mentése és bújtatása” – írja a közlemény.
Az előadás naplók, levelek, interjúk, esszék és versek ötvözete, „két ember kivételes viszonyulása egymáshoz és a világhoz, fordulatokban gazdag létük stációi” Szorcsik Kriszta és Bogdán Zsolt színművészek tolmácsolásában.
„Ahogy Nemes Nagy Ágnest a tenyerében tartott »igazi, de igaziból igazi szaharai homok« magával ragadja és Krisztus előtti időkbe repíti, Ekhnaton fáraóhoz, Lengyel Balázshoz, akihez, saját bevallása szerint »gyöngéd szálak fűzik«, verseit olvasva úgy gyöngül szálanként a test is a lélek is. Roskad játéktól, a széptől, az ismeretlen angyalok érintésétől, az erdélyi, boglyák aljában vermelt batul illatától, míg végül feloldódik a nagy Ismeretlenben, az útban a lent-fentekben és a kint-bentekben. Mindez egyszerre történik, »ugyan egy völgyben, ugyan egy pontban együtt«. Kettőnk szépségszomja, szépségkeresése így lett egyetlen találkozás része. »Egyek s nem egy Egyek« lettünk versei által az időben. Jöjjenek velünk” – idézi a közlemény Szorcsik Krisztát és Bogdán Zsoltot.
A Két hold világa című előadásra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában, valamint a www.biletmaster.ro weboldalon.
(Borítókép: Szorcsik Kriszta és Bogdán Zsolt a Két hold világa című előadásban. Fotó: Mariș Cristian Daniel)