Amikor azzal szembesülünk, hogy a mérkőzést nem is azok játszották, akiket mi bámultunk, akkor jogosan következtetünk arra, hogy megvezettek. A kérdés az, hogy ki és miért.
Az első, ami látható, hogy a közvélemény-kutatások nem voltak reálisak. A módszerekkel lesz a baj. De hogy voltak a Georgescu erősödésére utaló jelek, amelyeket senki nem vett komolyan, vagy még rosszabb, nem akart komolyan venni, az egyértelmű – mára. A csatát mindenki Ciolacu és Simion közt várta, ami meg is történt, csak nem az előre elképzelt módon: a második helyért bokszoltak.
De hogy arathatott ekkora győzelmet Georgescu? Van, aki a TikTokra mutogat, mert elég erős jelenléte van az elnökjelöltnek a platformon. Összehasonlításképpen: az Expert Forum mérései szerint január–november közt a George Simion hashtaggel ellátott videók száma 396 millió köré tehető, a Georgescu esetében ez a szám 145 millió. Lényegesen kevesebb. Romániában nagyjából február óta a TikTok–Facebook versenyt az előbbi vezeti – bár számban több a felhasználója a Facebooknak. A felhasználóbázis javarészt átfedi egymást, de az emberek több időt töltenek TikTokon. Átlagban havi 32 óra 30 percet nézik a felhasználók ezt a platformot, a Facebookot pedig 13 órán át.
A TikTok hozta el a Georgescu sikerét? Egészében semmiképp, de vannak sajtóértesülések, amely szerint ötezer álprofillal dolgoztatott.
A másik mágikus összetevő az ortodox egyház. Nincs az a jelölt, aki szervezet nélkül tud mozgósítani embereket, különösen 2,1 millió szavazót. A TikTok nem üt pecsétet, azt az emberek teszik. Kiderül majd később persze, hogy kik szavaztak rá, de van egy sejtésünk. Diana Şoşoacă szavazóbázisa. Az SOS Románia párt elnökét nem véletlenül és látszólag nem is egészen törvényesen zárták ki az elnökjelölti versenyből: több politikus, köztük Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is jelezte korábbi beszélgetések során, hogy sok szavazatot húzhat be a pofonegyszerűen, fekete-fehéren, az emberek alapfélelmeire támaszkodó kommunikációjával. Nem engedték a rajtvonalhoz, de a szavazóbázisa nem tűnt el.
A Şoşoacă szavazóbázisát nem tudta megcélozni a PSD. Ezt az eredmények támasztják alá. Kétmillió szavazó pedig jól jönne mindegyik pártnak – de terepmunkát senki sem végez. Azt, amit Magyarország esetében a Fidesz végigvitt, hogy az aktuális kérdéseket közérthetően, egyszerűen tálalják, a román politikában, bármennyire is meredek a párhuzam, minálunk csak az új pártok, az AUR és az SOS Romania tudja.
Mégis, akkor milyen szervezet támogatta Georgescut? Jelen pillanatban úgy tűnik, hogy az ortodox egyház – ha nem is egészében. Az AUR–Becali vonal tűnt közelinek hozzá, de több helyről érkeztek olyan jelzések is, hogy végül a szentek elérkezését hangoztató Georgescura irányították híveiket az ortodox pópák.
Georgescu, aki nyíltan szimpatizál a legionárius mozgalommal és komolyan hiszi, hogy a szentek megjelennek és rendet raknak az országban lévő káoszban, valahogy több évtizede ott kísért a döntéshozók körül. Egy kis nácizás simán belefér a román közbeszédbe, ami egy nyugati országban azonnali véget jelentené bármilyen karriernek. Furcsa viszont, hogy a román társadalom oroszfóbiáját nem ingerelte Georgescu személye, bár az elkövetkező hetekben ez még változhat, jó eséllyel ezt használják majd fel a kampányban ellene.
Kinek jó Georgescu? Elena Lasconinak. Papírforma szerint nehezebb lett volna a második fordulóban Marcel Ciolacut legyőznie. Kérdés persze, hogy a hagyományosan PSD-s megyék mit lépnek majd, hiszen nehéz elképzelni, hogy a kampány elején Lasconi ellen hangoló PSD villámgyorsan a szöges ellentétjére fordítsa a hangulatot.
A kérdés tehát marad: a titkosszolgálatok csatájának az eredménye, hogy Georgescu a leállósávon beelőzte a sort, vagy valami másnak? Igaz, a hasonlat nem helyes, hiszen autópályái alig vannak ennek az országnak. Bár annak is megvan az esélye, hogy hamarabb látunk majd autópályát a környékünkön, mint nyugati típusú, működő demokráciát.