Franciaország nem adja ki Romániának Pál Fülöp herceget

A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának - írja az AFP. A hírügynökség emlékeztet, hogy a román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját jogerősen letöltendő börtönre ítélték korábban Romániában, és nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene.

„Mindig mondtam, hogy hiszek a francia igazságszolgáltatásban” - reagált az ítéletre a 76 éves Pál Fülöp herceg.

A párizsi ítélőtábla kiadatási eljárásokban illetékes részlegének elnöke elmondta, hogy a román hatóságok jogosan adták ki az elfogatóparancsot, de ezt a kényszerintézkedést aránytalannak tartja.

Nyilatkozott az AFP-nek Pál Fülöp herceg ügyvédje, Miriame Laichi is, aki szerint a jogállamiság alapelveihez igazodó szerdai döntésével az ítélőtábla véget vetett az ügyfele 'elfogadhatatlan meghurcoltatásának'.

A román hatóságok januárban adtak ki újabb elfogatóparancsot adtak ki Pál Fülöp herceg ellen.

A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját 2020 decemberében a legfelsőbb bíróság befolyás vásárlása és hivatali visszaélésben való bűnrészesség miatt 3 év és 4 hónap szabadságvesztésre ítélte a băneasai királyi farm illegális visszaszolgáltatásával kapcsolatos ügyben, de az ítélet kihirdetése után elmenekült az országból.

Pál Fülöp herceg 2022 júniusában elfogták Párizsban, az ottani ítélőtábla azonban 2023 novemberében megtagadta a kiadatását. Tavaly áprilisban őrizetbe vették Máltán, de a vallettai hatóságok is megtagadták augusztusban a kiadatását Romániának. Máltából Párizsba került, ahol idén áprilisban ismét letartóztatták, majd szabadlábra helyezték a francia hatóság.

Az Európai Unió Bírósága (EUB) tavaly júliusban egyértelműen megállapította, hogy a francia igazságszolgáltatás helytelenül járt el a Pál Fülöp herceg elleni európai elfogatóparancs ügyében. Az EUB döntése szerint, ha egy tagállam megtagadja egy elfogatóparancs végrehajtását, az nem vonja maga után a parancsnak egy másik tagállam általi megtagadását.

Az EUB megállapította azt is, hogy az adott tagállam nem tagadhatja meg a vádlott kiadatását a börtönkörülményekre hivatkozva az elfogatóparancsot kibocsátó tagállam konzultálása nélkül.