Gergely Attila anyagtudományi kutató részesült Maros Dezső-díjban

Bitay Enikő, az EME Műszaki Tudományok Szakosztályának elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy az évek során ez a tudományos ülésszak a kárpát-medencei fiatal kutatók, diákok, ipari szakemberek fórumává fejlődött, az idén pedig olyan szakágak képviselői találkoznak Kolozsváron, mint az anyagtudomány, biztonságtudomány, informatikai alkalmazások, gépészet- és gyártástudomány, építészet, mechatronika és robotika, alkalmazott fizika, de a műszaki oktatás képviselői is szóhoz jutnak. Dávid László, a Sapientia-EMT rektora arra emlékeztetett, hogy az ő fiatalkori nemzedéke idején nem volt egyetemi és tudományos közösség, akkor őket csak a megmaradás foglakoztathatta. Napjaink gyakorlata viszont bebizonyította, hogy jó kutatási eredményeket szülőföldön is el lehet érni, csak akarni kell. Réger Mihály az Óbudai Egyetem rektora, oktatója az előző ülésszakok pozitív visszhangját idézte, hozzátéve, hogy az anyaországi diákok nem tapasztalhatnak meg olyan érzéseket, mint a külhoniak. Kecskés Tibor Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának vezető konzulja szerint a magyar műszaki tudományosság megmaradásához sikerekre és támogatásra egyaránt szükség van. Köszöntőt mondott még Antal Géza az RMDSZ Kolozsvári Szervezetének ügyvezetője, Székely Schnedarek Márton a KMDSZ Kolozsvári Műszakis Klubjának elnöke.
Az erdélyi magyar műszaki tudományosság kitartó támogatása elismeréseképpen az EME Gr. Mikó Imre-emléklapot adományozott M. Csizmadia Bélának és Réger Mihálynak. Utána négy plenáris előadás hangzott el: Bíró László Péter az MTA Energiatudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézet Nanoszerkezetek osztályának munkatársa az Anyagtudósok kalandozása a biológiában: lepkék szerkezeti színeiről; Réger Mihály 140 év az ipar és a tudomány szolgálatában címmel; Orbán Ferenc a Pécsi Tudományegyetem, Műszaki és Informatikai Karának professzora a Környezetbarát tervezésről; Puskás Attila a Kolozsvári Műegyetem Építőmérnöki Karának tanszékvezető az Oktatás és Ipar – építőmérnöki szemmel címmel értekezett.
Az idei Maros Dezső-díjat a székelyudvarhelyi születésű, Amerikában is tanult háromgyermekes családapa, Gergely Attila kapta meg, aki az anyagtudományok terén végzett kutatását Erdélyben kívánja folytatni. Az ünnepélyes megnyitót kiskoncert zárta Kovács Eszter és Fejér Mátyás a BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara diákjainak fellépésével és Miklós Noémi BBTE adjunktus zongorakíséretével.
Borítókép: Rohonyi D. Iván