A Provident Financial Románia által kezdeményezett közvélemény-kutatás arra is rámutatott, hogy faluhelyen sokkal nagyobb azoknak az aránya, akik nem hisznek a vírus létezésében: városi környezetben a tagadók 7 százalékra tehetők, faluhelyen pedig több mint 16 százalék.
Érdekes az is, hogy a megkérdezettek milyen információs forrásokból tájékozódnak, és melyekben hisznek. A válaszok alapján 56 százalékuk a családtagokban és barátokban, 38 százalékuk a kollégákban, 2 százalékkal kevesebben pedig a kormány sajtóközleményeiben bízik, s innen szerzi az információkat is. Az alanyok legkevésbé a hírességeknek, vloggereknek vagy bloggereknek (43,5%), a közösségi médiának (32,5%) és a televízióban látottaknak-hallottaknak (28,5%) hisznek.
Függetlenül attól, hogy hisznek-e vagy sem az új koronavírus létezésében, az alanyok tapasztalták a COVID-19 terjedésének hatásait és következményeit – 60 százalékuk azt állítja, hogy a vírusnak legfőképpen a vakációzásra és utazásra volt negatív hatása. Ugyanakkor azt vallották (55 százalék), hogy a kialakult helyzet az emberi kapcsolatokra is káros hatást gyakorolt. Körülbelül ugyanennyien (több válaszlehetőség volt) nyilatkozták azt, hogy a személyes és családjuk anyagi helyzetére is negatív hatást gyakorolt a vírus megjelenése, illetve terjedése. Ugyanakkor többségük azt állítja, hogy a krízis nem hatott ki személyes vagy szakmai fejlődésükre, családi életükre vagy párkapcsolatukra.
Az adatok azt mutatják, hogy jelenleg a román állampolgárok legjobban az esetek gyors növekedése (53 százalék), a szükségállapotra való visszatérés (42,7%), a kórházak telítettségének elérése (40%) miatt aggódnak a leginkább.
A megkérdezettek kevesebb, mint negyede tart attól, hogy megfertőződik, illetve csak 20 százalékuk aggódik amiatt, hogy elveszíti munkahelyét.