PARTI JÁNOS
Az ősi tavaszváró ünnephez sok néphagyomány kapcsolódik, főként a farsang utolsó három napja az, amit leginkább kihasználtak a szórakozásra. Ebben az időszakban a bálok mellett voltak mulatságok külön a gyerekeknek, az asszonyoknak, a fiataloknál pedig ez az ismerkedés időszaka is volt.
A farsang vízkereszt napjától (január 6.) a húsvétot megelőző negyven napos nagyböjt kezdetéig, hamvazószerdáig tart. Régen a farsang volt a lakodalmak legfőbb időszaka. Ez minden évben mozgó dátum, a legkésőbbi időpontja március 10-re eshet. Mindig attól függ, hogy mikor van húsvét vasárnapja. Hamvazószerda 2020-ban február 26-ra esik.
Idén, az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezete, a Besztercei MADISZ, a Pro Hereditatem Egyesület, a cegőtelki RMDSZ, a cegőtelki Református Egyház és a cegőtelki Fúvószenekar a helyiekkel közösen újra felelevenítették a régi farsangi szokásokat, és hangulatos télbúcsúztató és tavaszköszöntő ünnepséget szerveztek.
A felvonulás a falu alsó részéről, a „tanya végéről” indult. Felsorakoztak a Besztercei MADISZ Csipet-Csapat színjátszó csapat tagjai, a cegőtelki fúvószenekar, a zselyki Hagyományőrző csoport és a helyi lakosok, majd Fekete Leo vajdaszentiványi zenekarának muzsikálására elindultak a falu felső felében álló kultúrotthonhoz.
Menet közben a színjátszó kör humoros lakodalmi jeleneteket adott elő, amelyeket a keresztútnál csatlakozó Besztercei Vadrózsa néptánccsoport és a Zselyki Hagyományőrző csoport, különféle néptáncokkal egészített ki. De a közönségből is akadtak, akik táncra perdültek Fekete Leo zenekarának nótáira.
A cegőtelki kultúrotthon előtt, a hagyományokhoz híven a lakodalmi menet véget ért, az „ifjú párt” összeadta, annak rendje és módja szerint a pap és a polgármester, majd bábuégetés következett. Az idén a telet szimbolizáló Pistukát égették el Cegőtelkén. Az időjárás is a legszebb arcát mutatta a farsangolóknak, hiszen egész nap hétágra sütött a nap.
A Csipet-Csapat színjátszó csoport diákjai, akik az eseményen felléptek: cigányék: Dunere Ana Maria, Pap Noémi, Dohotár Szidónia, Gönczel Roland és Salak Csaba; Kormosék: Darlaczi Eliza és Kerekes-Kis Dávid; orvos: Palatkás Annamária; öregasszony: Guther Andor; özvegyasszony: Forrai Attila, avagy Julika; özvegyasszony szeretője: Ṱimbalmos Tímea; násznagy úr: Deiac Evelin; násznagy asszony: Kántor Csaba; vőfély: Orbán Leilla-Krisztina; koszorúslány: Szilágyi Tamás; plébános: Szőllősi Szilárd; bíró: Tatár Melitta; após: Szikszai Csaba; anyós: Cete Szilveszter; vőlegény: Szikszai Eliza, avagy Forró Gyula; menyasszony: Székely Hunor, avagy Lusta Marcsa; a csapat felkészítője: Zoltán-Sípos Tímea.
A kultúrotthon zsúfolásig megtelt a néptánccsoportok előadására. A napot hajnalig tartó hagyományos, jótékonysági, farsangi mulatsággal zárta, amelyen a talpalávalót a Toto-Band biztosította, Ferenczi Arnold szervezésében.
Azoknak, akik idén nem tarthattak velünk a Farsangon, azt üzenjük, ne szomorkodjanak, hisz terveink szerint jövőre is megrendezzük a télűző mulatságot.