Ezer napja tart a háború

Zelenszkij: Oroszországot rá kell kényszeríteni a békére

A békét kívánjuk valamennyien, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására, és mindent meg kell tenni egy igazságos béke elérése érdekében - jelentette ki az ukrán elnök kedden, az Európai Parlamentnek a 2022. február 24-én kezdődött ukrajnai háború ezredik napja alkalmából tartott soron kívüli plenáris ülésén, videókapcsolaton keresztül elmondott beszédben. Az Oroszországi Föderáció 2022. február 24-én indított háborút Ukrajna ellen.

Volodimir Zelenszkij hangsúlyozta: az elmúlt ezer nap alatt Ukrajna egyszer sem árulta el a közös európai értékeket sőt, nemzetközi partnereivel együtt sikerült megakadályoznia azt, hogy Oroszország elfoglalja, valamint azt, hogy "elvegye egy nemzet szabadságát".

Kijelentette: Vlagyimir Putyin orosz elnök még Észak-Koreával az oldalán is "kisebb", mint az összefogott Európa. Európa képes elérni a céljait. Ha biztosítani tudja az európai értékek megőrzését, el tud jutni a békéhez is - hangoztatta.

Az ukrán elnök aláhúzta: minden egyes orosz csapás vagy fenyegetés esetében határozott fellépésre, határozott válaszokra van szükség. Folytatni kell azon törekvés megvalósítását, amely az orosz háborús képességek radikális csökkentésére irányul - mondta.

Amíg a tankhajók üzemelnek, addig Putyin folytatni tudja a háborút - jelentette ki. Tönkre kell tenni a szállítási láncokat, és szükség van a szigorú szankciókra is - hangoztatta Zelenszkij, majd úgy fogalmazott: "nem szabad visszariadnunk attól, hogy még többet tegyünk". Putyin háborút akar nyerni. "Minél több időt hagyunk neki, annál jobbak lesznek számára a feltételek" - tette hozzá beszédében az ukrán elnök.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke a plenáris ülésen azt mondta: az orosz támadás nem csak Ukrajnát érte, hanem a szabályokon alapú világrendet, az európai értékeket és életmódot. A demokrácia és a szabadság forog kockán - hangoztatta. Az Európai Unió folytatja Ukrajna támogatását ma, holnap és minden nap, ameddig arra szükség van, ameddig a valódi béke be nem következik - tette hozzá az uniós parlament elnöke.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üzenetében azt írta, hogy Oroszország "kegyetlen háborújának" ezredik napján Európa Ukrajna mellett áll. 

Charles Michel, az EU-tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács hamarosan leköszönő elnöke üzenetében azt írta, hogy az Ukrajna elleni ezer nap agresszió, az ezer nap áldozat és szenvedés ezer nap bátorságot és elszántságot is jelent. "Támogatásunk töretlen, ameddig csak szükséges" - tette hozzá az Európai Tanács elnöke.

Josep Borrell, az Európai Unió mandátumának végéhez közeledő külügyi és biztonságpolitikai főképviselője bejegyzésében azt írta, ötéves megbízatása során egyik legjelentősebb feladata volt az európai támogatás mozgósítása Ukrajna számára.

A támogatás fenntartására ösztönözve kiemelte: "a történelem a tetteink és reakcióink alapján fog megítélni bennünket". Az EU továbbra is Ukrajna mellett áll - tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.

Tizenegyezer ukrán civilt, köztük több mint 600 gyermeket öltek meg

Ukrajna az ezer napja húzódó pusztító háború ellenére továbbra is tartja magát - jelentette ki Kathleen Kavalec, az Amerikai Egyesült Államok bukaresti nagykövete.

A háború 1000 napja alatt az orosz erők több mint 11.000 ukrán civilt, köztük több mint 600 gyermeket öltek meg, és tovább folytatják a háborús bűncselekményeket, többek között a civilek és a hadifoglyok kínzását - fogalmazott Kavalec az Egyesült Nemzetek Szövetségének (ENSZ) adataira hivatkozva.

Az amerikai nagykövet rámutatott, hogy az orosz bombák iskolákat, kórházakat és értékes történelmi és kulturális műemlékeket romboltak le, tettek tönkre Ukrajnában.

„Az 1000 napja pusztító háború ellenére Ukrajna továbbra is tartja magát. Ukrajna figyelemre méltó bátorságról és elszántságról tett tanúbizonyságot szuverenitásának, területi integritásának és függetlenségének védelmében, amelyet barátai és szövetségesei világszerte rendületlenül támogattak. Az Egyesült Államok több mint 50 országgal együtt határozottan támogatja Ukrajnát. Továbbra is politikai, humanitárius, energetikai, katonai és pénzügyi támogatást nyújtunk Ukrajna önvédelméhez, gazdasági, energetikai és humanitárius szükségleteihez, valamint jövőbeli újjáépítéséhez” - emelte ki Kathleen Kavalec.

Az amerikai nagykövet szerint Románia vezető szerepet töltött be Ukrajna és állampolgárai támogatásában.

„Hálásak vagyunk Romániának a segítségéért, amellyel biztosítja az ukrán gabona biztonságos áramlását a globális piacra. Romániának köszönhetően 52 millió tonna gabona jutott el azokba az országokba, amelyeknek a legnagyobb szükségük van rá. Románia emellett tárt karokkal fogadta az Ukrajnából menekülni kényszerült lakosok millióit” - fogalmazott a diplomata.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a konfliktus tétje messze túlmutat Ukrajna határain, és emlékeztetett a Románia területen történt incidensekre, a román területre lehullott dróndarabokra, amikor az orosz hadsereg az ukrán polgári infrastruktúrát és gabonaszállító hajókat támadta az ukrán-román határ közelében, illetve a Fekete-tengeren. Kavelec szerint a Kreml dezinformáló, szabotáló kampányt és kibertámadásokat folytat Európa-szerte, emellett azzal is megsérti a nemzetközi jogot, hogy folytatja az illegális fegyverszállításokat és észak-koreai csapatokat telepít Oroszországba.

Ilyen körülmények között az Egyesült Államok és Románia stratégiai partnerként és NATO-szövetségesként egységesen lép fel az Ukrajnát és Európát fenyegető orosz fenyegetésekkel szemben - tette hozzá.

Iohannis: Románia továbbra is támogatni fogja Ukrajnát

„Elérkeztünk az Ukrajna ellen indított törvénytelen háború ezredik napjához. Románia továbbra is támogatni fogja Ukrajnát és bátor népét, hogy kivívják a győzelmet, az igazságos és tartós békét, a gazdasági stabilitást és ellenállóképességet, az EU-hoz és a NATO-hoz való csatlakozást' - írta az X platformra Klaus Iohannis.

Oroszország Ukrajna ellen indított törvényellenes, illegitim és ki nem provokált háborújának ezredik napján, kedden 16:45 órától Ukrajna nemzeti zászlajának színeivel világítják meg a parlament épületét - közölte az Agerpresszel a képviselőház. Ugyanakkor a parlament főbejáratánál is kitűzték az ukrán zászlót.

A román parlament ezzel felsorakozik a fő európai közintézmények közé, a háború kitörésére emlékeztetve ugyanis hétfő este többek között az Európai Bizottság, az Európai Tanács és az Európai Parlament is kék-sárga megvilágítást kapott.