![](/sites/default/files/styles/wide/public/2025-02/teka.jpg?itok=Y4Ive0HB)
RARIGA IMOLA
Szabó Annamária a közgyűlés vezetője elsőként Balázs-Bécsi Attilát, az alapítvány elnökét kérte fel, hogy értékelje a 2024-es évet, tartsa meg tevékenységi beszámolóját.
Az alapítvány elnöke kiemelte, hogy a 2024-es munkatervben vállaltak nagy része megvalósult. Sikerült biztosítani az intézmény működését, a 24 alkalmazott fizetését, a tervezett programok megvalósítását, megszervezését. Az infrastrukturális fejlesztésekért felelős elnök kiemelte a Téka Kézművesház megvásárlását és felújítását. Ezt a nemzetpolitikailag államtitkárság, a Bethlen Gábor Alap és Csoóri Sándor Alap támogatásának köszönhetően sikerült megvalósítani. Az iskola és kollégium mellett kellenek olyan intézmények is, amelyek a szórványból származó diákokban megerősítik az egészséges nemzeti érzést, a magyar etnikai identitást, a kulturális önérték-tudatot; segítik a hagyományos mezőségi értékeink megismerését, elsajátítását. Ezt szolgálja, kiváló szakemberek munkája által a Téka Kézművesház is, ahol hetente több mint százötven gyerek, fiatal és felnőtt ismerkedik meg a hagyományos kézműves technikákkal, fejleszti önmagát, miközben hozzájárul hagyományos értékeink megőrzéséhez.
2024 januárjában indították el a Mezőségi Civil Forrásközpont működését azzal a céllal, hogy a Szamosújváron, illetve környékén működő civil szervezeteknek lehetőséget adjanak saját iroda fenntartására, támogatást, erőforrásokat és együttműködési lehetőségeket biztosítsanak, segítsék a fenntartható működést, növeljék a szervezetek hatékonyságát és láthatóságát. Eddigi eredmények: 14-ből 14 nyertes pályázat 4 egyesület számára; 7 civil szervezet jogi bejegyzése; közös iroda létrehozása; tanácskozó, konferenciaterem, szálláshelyek használata; folyamatos szakmai konzultáció és könyvvezetési tanácsok stb.
A Téka Alapítvány 2024-ben kiemelt elismerést kapott azzal, hogy közösségépítő tevékenysége elismeréséül Magyar Örökség Díjas lett. Ezzel a Téka bekerült a magyarság értékeit meghatározó, megőrző, továbbfejlesztő intézményei közé.
Ezt követően Egri Hajnal, a Téka Művelődési központ vezetője, a kulturális és oktatási programokat mutatta be. Sikerült minden programot, tevékenységet megvalósítani. A Téka a Hagyományok Háza és a Csoóri Sándor Alap kiemelt, regionális stratégiai partnere volt 2024-ben is. A Téka Népzeneiskolába majdnem 60 gyerek jár, a néptáncegyüttesek tagjai meghaladják a 100-at, népdaloktatásra 70 gyerek jár, míg a kézműves házban hetente több mint 150 gyerek, fiatal, felnőtt ismerkedik meg a hagyományos kézműves technikákkal.
Rariga Imola a szórványkollégium igazgatójának a diákjairól, valamint az oktatást kiegészítő tevékenységekről készített prezentációját láthatták az érdeklődők. A Kallós Alapítvánnyal közösen működtetett szórványoktatási program összehangolt és tervszerű módon, hosszútávon biztosítja a mezőségi szórványközösség anyanyelven történő oktatását óvodától érettségiig, lehetőséget biztosítva szakma elsajátítására is a válaszúti mezőgazdasági szakiskolában. A 2024-25-ös tanévben, a két intézményben több mint 250 diákról gondoskodnak. Ez a legnagyobb szórványoktatási program Erdélyben. Magyarország kormányának nemzetpolitikai államtitkársága biztosítja a működésüket, mint nemzeti jelentőségű intézménynek. Az igazgató kiemelte: a programot ebben az évben is támogatták magáncégek. A KÉSZ Románia, az ERNI Románia, a szamosújvári Agropan és Trafotech cégek támogatásának köszönhetően karácsonyi ajándékokat kaptak a bentlakók.
Balázs-Bécsi Enikő a Téka pénzügyi helyzetét ismertette. Sikerült a 2024-es évben is biztosítani az intézményeink fenntartását, az alkalmazottak fizetését, a közköltségek, számlák kifizetését. Több mint harminc nyertes pályázat biztosította ezt.
A beszámolókat a közgyűlés egyöntetűen elfogadta, majd Balázs-Bécsi Attila ismertette a 2025-ös munkatervet, kiemelve, hogy minden programot folytatni terveznek, és nyitottak az új ötletek, kérések befogadására is.
A közös álmok és célok megfogalmazása már kötetlenebb környezetben, koccintás mellett zajlott, természetesen a hagyománnyá vált csoportkép elkészítése után.