Újabb intézmény áll a mezőségi szórványmagyarság szolgálatába

A Téka Kézművesház megnyitásával 15 éves fejlesztést zárnak le

Ünnepélyes szalagátvágással avatták fel a kézművesházat FOTÓ: RITI JÓZSEF ATTILA
Újabb mérföldkőhöz érkeztek a mezőségi oktatás és művelődés fejlesztésében: felavatták Szamosújváron a Téka Kézművesházat február 5-én délelőtt, amelyre az 1993-ban megalakult Téka Alapítvány indulásakor vállalkozott. A kézművesház avatásával 15 éve tartó fejlesztési munkát zárnak le, amelynek eredményeként fontos, a szamosújvári és a mezőségi szórványmagyarságot megtartó intézményeket építettek fel és hoztak létre. – Az iskola mellett kellenek olyan intézmények is, amelyek a szórványból származó diákokban megerősítik az egészséges nemzeti érzést, a magyar etnikai identitást, a kulturális önértéktudatot; segítik a hagyományos mezőségi értékeink megismerését, elsajátítását. Ezt szolgálja, kiváló szakemberek munkája által a Téka Kézművesház is, ahol hetente több mint százötven gyerek, fiatal és felnőtt ismerkedik a hagyományos kézműves technikákkal, fejleszti önmagát, miközben hozzájárul hagyományos értékeink megőrzéséhez – fogalmazott az avatáson Balázs Bécsi Attila az alapítvány elnöke.

A Téka Kézművesház avatási ünnepsége a Téka Népzeneiskola diákjainak zenés-táncos összeállításával vette kezdetét, Juhos Borbála, Butuza Zsófia és Kiss Adrienn énekelt, a Bagó és Nádas zenekarok muzsikáltak, a Kaláka néptáncegyüttes tagjai táncoltak. 

Katona Annamária köszöntötte a meghívottakat: Nacsa Lőrinc Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikáért felelős államtitkárát, Zsigmond Barna Pál parlamenti államtitkárt, miniszterhelyettest, Grezsa Csaba főkonzult Magyarország kolozsvári Főkonzulátusa részéről, Ovidiu Dragan Szamosújvár polgármesterét, Vákár István a Kolozs Megyei Tanács alelnökét, Buzás Fekete Mária alprefektust, Antal Géza a Kolozs megyei RMDSZ ügyvezető elnökét, Barbos Vlad alpolgármestert és a jelenlevőket.

A Prima és Magyar Örökség Díjas Téka Alapítvány 2024-ben vásárolta meg a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum és a Téka Szórványkollégium melletti ingatlant, ahol a Téka Kézművesházat alakították ki, helyet és felszerelést biztosítva a különböző hagyományos mesterségek és kézműves technikák elsajátításához (korongok, égetőkemence, nyersanyagok stb.). A 32 millió forintos befektetést a nemzetpolitikai államtitkárság támogatta. Az intézmények közti tér ezáltal bezárult, a Kemény-vár metafora többször is megjelenik a felszólalók beszédében. 

A Kaláka néptáncegyüttes tagjai táncoltak FOTÓ: RITI JÓZSEF ATTILA

A Téka Alapítvány elnöke, Balázs-Bécsi Attila ismertette a 32 éves munka célkitűzéseit, folyamatát és kihívásait. – 2010 után a szamosújvári Farm utcában oktatási, kulturális központ jött létre: magyar iskola, kisiskola, tornaterem, szabadtéri sportpálya, kulturális- szabadidős helyszínek, kézműves ház épült fel és működik gyerekek, fiatalok és felnőttek számára. Fejlesztési stratégiánk alapelve kezdettől fogva az volt, hogy csak átfogó, az élet minden területére odafigyelő szórványstratégia lehet igazán hatékony és eredményes. Az iskola mellett kellenek olyan intézmények is, amelyek a szórványból származó diákokban megerősítik az egészséges nemzeti érzést, a magyar etnikai identitást, a kulturális önértéktudatot; segítik a hagyományos mezőségi értékeink megismerését, elsajátítását. Ezt szolgálja, kiváló szakemberek munkája által a Téka Kézművesház is, ahol hetente több mint százötven gyerek, fiatal és felnőtt ismerkedik a hagyományos kézműves technikákkal, fejleszti önmagát, miközben hozzájárul hagyományos értékeink megőrzéséhez – fogalmazott az alapítvány elnöke. 

Beszédében megemlítette az idén 25 éves Mezőségi Szórványoktatási Program megvalósításait, amelyet a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvánnyal közösen indítottak és közel ezer gyermek magyar nyelven való oktatását biztosította. – 25 év alatt felépült négy kollégiumi épület Válaszúton, Szamosújváron és Nagysármáson; korszerű magyar iskola Szamosújváron. Létrejöttek és folyamatosan működnek az oktatási program összetettségét, hatékonyságát biztosító intézmények, mint a Kallós és a Téka Művelődési Központok, a Kallós Néprajzi Múzeum, a Kallós Tangazdaság, a Kallós és a Téka Népzeneiskolák, Kallós Kézműves Ház, a TéKarám Lovasiskola, most pedig a Téka Kézművesház. Amint látható, 25 év alatt mérhető nemzetpolitikai eredményeket értünk el a mezőségi szórványmagyar közösség életminőségét fejlesztő és nemzettudatát meghatározó, megerősítő intézmények által – sorolta a megvalósításokat Balázs Bécsi Attila. A köszönet sem maradhatott el, hiszen a magyarországi és helyi támogatások nélkül nem valósulhatott meg mindez.

Nacsa Lőrinc államtitkár méltatta az újabb megvalósítást, és további támogatásról biztosította a külhoni magyar oktatási hálózatot, a magyarul tanuló diákokat. Kiemelte a szórványvidékeken tevékenykedő intézmények jelentőségét és a végvárak fontosságát. Megköszönte mindenki munkáját, aki hozzájárult, hogy a szórványban újabb fejlesztések történtek. és hozzájárul ahhoz, hogy még száz évig szóljon a magyar zene, a magyar szó. 

A kézművesházban hetente több mint százötven gyerek, fiatal és felnőtt ismerkedik a hagyományos kézműves technikákkal FOTÓ: RMDSZ SZAMOSÚJVÁR

Antal Géza felszólalásában a kitartó munkát emelte ki, amelyre már rég felfigyelt. Biztosította az RMDSZ további támogatásáról a helyi közösséget és a Téka munkaközösségét. Reményét fejezte ki, hogy az épületek sokáig fennmaradnak, a munka sokáig folyik. 

A városvezetés mindig a Téka Alapítvány mellett állt. Jelenleg is az az Ovidiu Dragan polgármester áll a város élén, akinek a vezetése alatt, 2008-ban az iskolának kiutalta a városi tanács a telket. Köszöntőjében kiemelte a hosszú együttműködést, amely példaértékű lehet. Gratulált a megvalósításokhoz, a lehetőségek kihasználásához és ahhoz, hogy számos oktatási, művelődési lehetőséget felkínálnak a magyar és nemcsak magyar helyi gyerekek számára.  

Vákár István szerint Armenopolisban a legjobb dolog az örmények megtelepedése után a Téka megalakulása.  Kiemelte Balázs-Bécsi Attilának és csapatának munkáját, megköszönve a határon túli támogatást és a helyi, megyei adminisztráció támogatásáról biztosította a jelenlevőket, Isten áldását kérve a munkára. 

Az ünnepség a kézműves ház bejáratánál kifeszített szalag ünnepélyes elvágásával folytatódott, majd Küsmödi Attila római katolikus plébános és Opra Koppány református segédlelkész megáldotta az épületet és felszentelte az épületet. 

Leleplezték a támogatókat megörökítő táblát FOTÓ: RMDSZ SZAMOSÚJVÁR

Az ünnepség a támogatókat megörökítő tábla leleplezésével ért véget, majd baráti beszélgetésekkel folytatódott. A kézműves és oktatási munka pedig tovább folytatódik, hogy sok gyerek felfedezhesse teremtő erejét, hogy kézimunkája által jobban bízzon magában, hogy a szépet minél többen értékeljék és népi motívumaink által magyarok maradhassunk.