CS. Z.
Az együttes turnéjának részleteit Hetényi Milán, az Együttes énekes-szólistája osztja meg az olvasókkal.
„A Magyar Állami Népi Együttes, a Hagyományok Háza és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vezetése idén döntött egy erdélyi fellépéssorozatról. Az elhatározást egyrészt az motiválta, hogy jó ideje nem vettünk részt erdélyi hosszabb turnén. Másrészt ismét meghívást kaptunk a sepsiszentgyörgyi XXXIII. Népzene- és Néptánctalálkozóra, amin már korábban is részt vettünk. Legutóbb a Megidézett Kárpátalja produkciót fogadta kedvezően az ottani közönség. Ezúttal november 10-én a Hajnali hold című darabbal mutatkozunk be, másnap este az erdélyi témájú Kolozsvári piactéren című produkcióval készülünk a fesztiválra. Ezzel az összeállítással egyébként Erdélyben már több helyen sikerrel léptünk színpadra. Emellett felhívom a figyelmet a Néptáncaink nyomában című, interaktív ismeretterjesztő programra, amit 11-én kora délután tűzünk műsorra. A fiataloknak szóló előadás célja, hogy az ifjabb nemzedék is a tiszta forrásból ismerhesse meg a néphagyományt. Meggyőződésem, hogy ezt az összeállítást is jó szívvel fogadják, hiszen itthon is sokat adjuk elő iskolásoknak.
A tervezés időszakában fogalmazódott meg az ötlet, hogy ha már a végeken, a legkeletebbi magyar városban járunk, akkor visszafelé több helyen is bemutathatnánk a Hajnali hold című darabot. A gondolatmenetet folytatva egy nagyobb szabású erdélyi turné körvonalazódott, így Szentgyörgy mellett Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Marosvásárhelyen és Aradon is bemutatkozunk. A Hajnali hold egy nagyon komplex táncszínházi darab, amiben a néptánc mellet a kortárs táncelemek, a közös éneklés és a prózai-drámai részek is helyet kapnak. A Hajnali hold egyben a női léleknek, a nők életciklusainak lírai bemutatása. Az összeállítás a neves erdélyi koreográfus-rendező Orza Calin „kezét” is dicséri. Az erdélyi felmenőkkel büszkélkedő művésszel korábban is eredményesen dolgoztunk, itt említhetem például az Édeskeserűn című, 2009-benbemutatott produkciót, aminek társ-koreográfusa volt.
Egy népes csoporttal, hetvenhárman indulunk útnak, a hölgyek végig „porondon” lesznek, a férfitáncosok javarésze viszont Sepsiszentgyörgyről hazatér. Az elmondottak alapján egy sikeres körúttal számolunk, aminek során mind az előadók, mind pedig a nézők is gazdagodnak.”
Borítókép: A Hajnali hold komplex táncszínházi darab FOTÓ: CSIBI SZILVIA