Egyre többen használják a szomszedok.ro oldalt

Egyre többen használják a szomszedok.ro oldalt
Egy héttel a platform indulása után a szervezők arról tájékoztatnak 94 segítségkérő és 122 segítő regisztrált az oldalra. Mivel a járványhelyzet fokozódik, a továbbiakban is nagy szükség lesz rá, hogy a kolozsvári magyarok segítsék közösségük nehéz helyzetben lévő tagjait. A szervezők ezért úgy döntöttek, megosztják tapasztalataikat a nagyközönséggel, hátha még többen kedvet kapnak a szomszédolásra.

„Egy hete indult el a szomszedok.ro projekt, azóta rengeteg visszajelzés és tanács érkezett, amit a kezdeményező csapat beépített a platform működtetésébe. A sok visszajelzés és a számok azt mutatják, hogy működik a közösségi összefogás és vészhelyzetben a szomszédok, a kolozsváriak számíthatnak egymásra. Biztos vagyok benne, hogy ha túl leszünk ezen az időszakon, sokkal otthonosabb lesz a város azoknak, akik most összefognak. Főleg, ha ránk mosolyog a szomszéd néni, akinek segítettünk…” – számolt be Talpas Botond, a kezdeményezés ötletgazdája.

„Sok kolozsvári fiatal csatlakozott, de nagyon sok olyan is, aki a családja miatt gyakran jár vásárolni, és tud segíteni még egy-két embernek. Így jutottunk el oda, hogy több a segítő, mint a segítségre szoruló, és ameddig ez az arány, addig a közösségünk működőképes. A cél viszont az, hogy minden olyan idős embert megtaláljunk, akinek a családja nem tud segíteni, hogy a nekik kijelölt délelőtti idősávban se kelljen elhagyniuk a lakást” – mondta Csoma Botond, parlamenti képviselő, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke.

A segítők közül többen is beszámoltak érdekes tapasztalatokról, amelyek akár jótanácsként szolgálhatnak azoknak, akik a későbbiekben regisztrálnak. „Regisztrált egy kedves személy a rendszerben, felhívtam, azt mondta, jelentkezik, amikor szüksége lesz valamire. Kiderült, hogy ismerem a feleségét, az unokaöccsét… Kicsi a világ” – számolt be egy segítő. Mások arról meséltek, hogy magyar szomszédokra találtak. „Néhány éve lakom a tömbházban, de nem tudtam, hogy a szomszéd lépcsőházban két idős magyar is él. Most pedig megjelentek a rendszerben, felvettem velük a kapcsolatot és élelmiszert vásároltam nekik” – mesélte el.

A segítőkön kívül vannak az online térben aktív idősek is, akik visszajeleztek a kezdeményezésre. „Én is részese vagyok ennek a nagyszerű kezdeményezésnek. Nagyon rendes, jólnevelt fiatalok segítenek rajtunk. Javaslom mindenkinek, hogy vegye igénybe a segítséget, mert nem bánja meg” – számolt be egy idős hölgy.

A rendszert kezelők is pozitív tapasztalatokról számoltak be. „Az idősek nagyon jó néven veszik, hogy segítünk. Sokan hívtak maguktól is, de küldtünk egy körüzenetet is több ezer kolozsvári telefonszámra. Aki felhívott vagy reagált, egytől egyig értékelte a kezdeményezést. Akinek pedig nem volt szüksége segítségre, felhívta 2-3 régi ismerősét, akiről úgy gondolta, hogy segítségre szorulhat” – számolt be Antal Géza, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének ügyvezető elnöke, az ügyfélkaput működtetők vezetője. „Továbbra is próbáljuk feltérképezni a segítségre szorulókat. Nagy előrelépés volt az is, hogy csatlakozott néhány olyan szervezet a kezdeményezésünkhöz, akik rendszeres kapcsolatban állnak kolozsvári magyar 65 év felettiekkel. Ilyen például az EKE Kolozsvár (Erdélyi Kárpát Egyesület), a Gondviselés Segélyszervezet vagy a Royal Rangers Alapítvány” – részletezte Antal.

Az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének munkatársai is hasonló tapasztalatokról számoltak be.  „Akadnak olyanok is, akik nem azonnali segítséget igényelnének, hanem biztosítékként kezelik ezt a lehetőséget arra az esetre, ha valamelyik családtagjuk, szomszédjuk nem tud nekik bevásárolni. Előfordult, hogy három szomszéd néni is felhívta az ügyfélszolgálatot, hogy mindenképp regisztráljam őket is. Azt érezzük, hogy nagyon hálásak az idősek és nem csak ők. Egyébként a szívünk szakad meg, mert ezek az idősek nagyon magányosak, nagyon szomjazzák a törődést. Ezért szerintünk ez nagyon hálás dolog” – osztották meg tapasztalataikat az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének munkatársai.

A platform készítői és a működtetők arra kérnek mindenkit, hogy ha ismer olyant, aki segítségre szorul, regisztrálja az oldalon vagy hívja 10 és 17 óra között az RMDSZ Kolozs megyei szervezetét a 0740013732-es számon. A segítségre szorulónak szóljanak, hogy magyar fiatalok fogják keresni. Ha pedig ismer olyat, aki segítségre szorulna, de inkább kijár egyedül, győzze meg, hogy maradjon otthon, mert van segítsége.

Hogyan működik a szomszedok.ro?

  • A segítő regisztrál a szomszédok.ro oldalon. A személyazonosságát manuálisan ellenőrizni fogják a platform kezelői. Biztonsági okokból kérnek egy fotót az illető személyijéről. Amint elfogadták a regisztrációt, a „segítő” megkapja a saját negyedében élő segítségre szorulók listáját. Maximum öt embernek, családnak tud segíteni.
  • A segítségre szoruló regisztrálhat az oldalon, vagy felhívhatja a szomszedok.ro oldalon, a kapcsolat résznél megadott Kolozs megyei RMDSZ által működtetett telefonszámokat (10 és 17 óra között). A szövetség alkalmazottai bevezetik a rendszerbe és a negyedében lakó „segítőknek” értesítést küldenek arról, hogy új személy regisztrált.
  • A segítőnek ajánlják, hogy kesztyűt és kézfertőtlenítőt vigyen magával, illetve amennyiben lehetősége van rá, maszkot is szerezzen be.
  • A segítő a vásárlás előtt egyeztet a vásárlási listáról és ennek áráról a segítségre szorulóval. A legjobb, ha a segítségre szoruló tisztázza, hogy maximum X összegű bevásárlás történjen, a segítő pedig ehhez tartja magát.
  • A csomag kézbesítésekor a segítő felhívja a segítségre szorulót telefonon, hogy megérkezett a csomaggal. Ha lépcsőházba kell vinni, akkor felviszi és leteszi az ajtó elé, a kasszaszalagot a csomag tetejére helyezi, majd 3 métert hátralép. Ezután az idős személy ajtót nyit, elveszi a csomagot, a pontos pénzt pedig leteszi/kiteszi az önkéntesnek. Továbbiakról pedig telefonon lehet egyeztetni.

Kik a kezdeményezők?

A szomszedok.ro oldalt Talpas Botond, az RMDSZ Kolozs Megyei Küldöttek Tanácsának elnöke kezdeményezte. A fejlesztést a Limitless Diversity Development vállalta, az adminisztrációt, az idősek felkutatását és a humán erőforrást a Kolozs megyei RMDSZ biztosítja, a kommunikációért pedig a Diversity Advertising felel. Az ifjúsági szervezetek bevonását a Magyar Ifjúsági Központ - YZ Intézet vállalta. Kiemelt partnereink: Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR), Kolozs Megyei Magyar Diáktanács (KMDT), Pro Iuventute egyesület, Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ), Igen, tessék! egyesület, Kolozsvári Rádió, Paprika Rádió és Szabadság.