Fébé – idősek és fogyatékkal élők otthona: legyen a szívekben karácsony

A Maros utcában a Fébé Alapítvány által működtetett Idősek Otthonában ez évben készített karácsonyi üdvözlőlap bibliai idézete, az „Íme, a szűz fogan és fiút szül, Immánuel lesz a neve. Ez azt jelenti: Velünk az Isten!” (Máté 1, 23) jelzi, hogy itt is karácsonyra készülődnek.

A megtestesülés misztériumának ünnepe már az adventi időszakban elkezdődött. 

– A háromszintes épületben az itt lakókkal közösen feldíszítettük a fenyőfákat, minden emeleten egyet-egyet, és az egyik ajándékcsomagban lévő gömbdíszre minden itt lakónak felírtuk a keresztnevét, amelyet feltettünk a fára –mesélte Balázs Gabriella, az otthon főnővére. Stresszes időszak ez mindenkinek, de az öregek örvendenek, hisz nagyon várják a hozzátartozókat, jönnek a kántálok is, akiktől szintén kapnak ajándékot. Kedden Kis-Lukács Bernadett operaénekes, szerdán a filharmonikusok kórusa, csütörtökön pedig a MusiChorum énekkar látogatott el hozzánk. Szomorúak is, mert hiányzik az otthoni légkör, de sokan rá tudnak hangolódni erre, hisz naponta fogadják a látogatókat. December 24-én, a délelőtti foglalkozás keretében felelevenítik a karácsonyi szokásokat, a szenteste itt elmarad. Az istentiszteleteket 25-én és 26-án, magyarul és románul tartja Kozma András tiszteletes. Itt a múlt héten ünnepeltük a karácsonyt, kedd, szerda csütörtök napokon a különböző emeleteken – hangsúlyozta a főnővér, mindenki „Babá”ja.

Miklósi Boglárka szociális munkás két éve dolgozik itt. 
– Hogy mi a tevékenységem az ünnep előtt és ünnep idején? Megtanultam hangosítani, ez a technika része az ünnepnek, nekünk ez a leghúzósabb időszakunk, hol irodázunk, hol sütünk, hol énekelünk, hol fát díszítünk. Közös tevékenységünk az otthon lakóival: ajándékot készítettünk az itt lakók családjainak, mézespogácsát sütöttünk, textilszatyrokat festettünk, naptárt szerkesztettünk, készítettünk, ezeket adtuk ajándékba a hozzátartozóknak – hangsúlyozta a szociális munkás. 

– A héten a Kozmutza Flóra Hallássérültek Speciális Iskolájának, a kolozsvári Waldorf-líceumnak, a Sigismund Toduță Zenei Főgimnáziumnak és a Báthory István Elméleti Líceumnak a diákjait, valamint a Tóközi Református Óvoda gyerekeit fogadtuk, akik műsorral ajándékoztak meg bennünket. Szeretném, ha ma (pénteken) kimennénk az idősekkel a főtéri karácsonyi vásárra, ma ez lenne a program. Jönnek a hozzátartozók is, akinek kedve és ideje van. A karácsonyi ünnepléshez hozzátartozik a munkatársakkal való közös vacsora is, amikor egymást megajándékozzuk – hangoztatta Kozma Erika, a Fébé-otthon vezetője.

A Küküllő utcai Fébé fogyatékkal élő felnőttek otthonában a karácsonyi készülődések már novemberben elkezdődtek, amikor az Andaci Krisztina szociális munkás által vezetett kézimunka körben, vagy akár a Mikulás szorgosmanói, a lakók készítgették a különféle adventi és karácsonyi dekorációkat, koszorúkat. A művészetterápiás foglalkozásokon született festmények témája is lassan fehérré, télivé vált. December elején az otthon lassan ünnepibe öltözött, az izzók és a különféle díszek hangulatossá tették a helyiségeket, amelyek 16, fogyatékkal élő felnőttnek biztosítanak otthont. 
– Ebben az időszakban sokan megfordultak az otthonban, óvodások, iskolások, gyülekezeti tagok, a különböző szociális intézmények tagjai. Az ünnep táján előkerültek a karácsonyi motívumokkal díszített pulóverek, öltönyök, hiszen ünnepélyeken, eseményeken, kiállításokon, ünnepi istentiszteleten vettek részt a lakók, ahol ők maguk is karácsonyi versekkel, énekekkel léptek fel. Egy másik fontos esemény a fenyőfadíszítés volt, a háttérben karácsonyi zene szólt, előkerültek a díszekkel teli dobozok és mindenki díszítette a fenyőfát, a lenti ágakat a tolószékben lévők is elérték – hangsúlyozta Kulcsár Evelin intézményvezető.
– A hivatalos karácsony előtti napokon az otthon lakói kis verses-énekes összeállítással készültek a hozzátartozóknak, amit az otthon dolgozóinak és a Fébé idősek otthonában is előadtak. Tanuljuk és tanítjuk az ünnep lényegét, ahogy Szilágyi Domokos is megfogalmazta, a „szívekben legyen karácsony”. Ebben az évben is megszerveztük a mézespogácsa-készítő műhelyt, amelybe az Estuar Alapítvány kliensei is bekapcsolódtak, az itt lakókkal közösen készítették el ezeket a finomságokat – mondta Szász Andrea pszichológus.