Győzelmet aratott a republikánus jelölt az amerikai elnökválasztáson
Frissítés: Kamala Harris gratulált Trumpnak
Kamala Harris hivatalban lévő alelnök és demokrata elnökjelölt telefonon gratulált republikánus kihívójának Donald Trumpnak a választáson aratott győzelméhez – írja az AP.
Harris valamikor az elkövetkezendő órákban nyilvános beszédet is fog tartani, a Trumppal folytatott telefonbeszélgetéséről pedig a kampánystábjának egy tagja számolt be a sajtónak. A forrás szerint Harris a gratuláción felül a hatalomátadás békés jellegének fontosságáról beszélt a republikánus politikussal.
Fölényes győzelem
A Fox News amerikai hírtelevízió már szerda reggel arról tájékoztatott, hogy összesítéseik szerint Donald Trump volt elnök legkevesebb 277 elektori szavazatot szerzett az államokban összesített szavazatok alapján, míg a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris 223 elektor támogatását szerezte meg. A nap folyamán, lapzártánkig kiderült, hogy Trump elektori szavazatainak száma ennél több, azaz 279. A BBC News szerda délután azt írta, hogy a republikánus elnökjelölt a hét döntő fontosságú, „billegő” állam közül megnyerte Észak-Karolinát, Georgiát, Pennsylvaniát és Wisconsint, de vezet Michiganben, Nevadában és Arizonában is.
Ugyanakkor a Reuters hírügynökség szerdán délelőtt arról tudósított, hogy a Republikánus Párt az amerikai szenátusban is megszerezte az elnökválasztással egy időben tartott kongresszusi választásokon a többséget.
Putyin elismeri Trump győzelmét, de nem tervez gratulálni
Oroszország elismeri Donald Trump választási győzelmét, de nem tervez gratulálni neki Vlagyimir Putyin – mondta ma délelőtt Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő. Hozzátette: az Egyesült Államok továbbra is barátságtalan ország, Moszkva és Washington viszonya történelmi mélyponton van.
Orosz vezetők közben arról nyilatkoztak: Trump várhatóan meg fogja zsarolni Oroszországot azzal, hogy ha nem kötnek békét Ukrajnával, nagy hatótávolságú fegyverekkel lövetik majd a területeket. Moszkva természetesen nemet fog erre mondani - írja a Portfolio portál.
Medvegyev: Kamalának vége…
Rövid X-posztban reagált Dmitrij Medvegyev, az orosz nemzetbiztonsági tanács alelnöke Donald Trump választási győzelmére.
"Kamalának vége… folytassa csak a fertőző viháncolását. A különleges művelet céljai változatlanok és el fogjuk érni őket” – írta ki a volt orosz elnök. "Különleges művelet" alatt Medvegyev az Ukrajna elleni inváziót érti.
Zelenszkij nagyra értékeli Trump „béke az erőn keresztül” mentalitását
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nagyra értékeli Trump elkötelezettségét az „erőn keresztüli béke” mellett, mivel a republikánus elnökjelölt közeledik a győzelemhez szükséges elektori szavazatokhoz.
„Emlékszem a szeptemberi nagyszerű találkozónkra Trump elnökkel, amikor részletesen megvitattuk az ukrán-amerikai stratégiai partnerséget, a Győzelmi Tervet, valamint az Ukrajna elleni orosz agresszió megszüntetésének módjait” – mondta Zelenszkij az X-en. Zelenszkij szerint Ukrajna érdekelt »a kölcsönösen előnyös politikai és gazdasági együttműködés kialakításában, amely mindkét nemzetünk számára előnyös«.
„Várjuk az erős Amerikai Egyesült Államok korszakát Trump elnök határozott vezetése alatt” – mondta Zelenszkij.
"Nagyra értékelem Trump elnök elkötelezettségét a „béke az erőn keresztül” megközelítés mellett a globális ügyekben. Ez pontosan az az elv, amely gyakorlatilag közelebb hozhatja az igazságos békét Ukrajnában. Bízom benne, hogy ezt együtt fogjuk megvalósítani” – mondta.
Iohannis és Ciucă is gratulált
Klaus Iohannis államfő szerdán gratulált Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztásokon aratott győzelméhez.
"Gratulálok, Donald Trump megválasztott elnök úr, a győzelméhez! Románia az USA erős és elkötelezett stratégiai szövetségese. Közös erőfeszítéseinkkel békét és jólétet hozunk országainknak, és nemcsak, megvédve közös érdekeinket" - írta a román államelnök az X közösségi platformra.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke is reagált Trump győzelmére:
"Gratulálok Donald Trump elnök úrnak újraválasztásához, és sok sikert kívánok neki és az Amerikai Egyesült Államoknak. Minden tőlem telhetőt meg fogok tenni stratégiai partnerségünk megerősítése érdekében. Gondoskodni fogok arról, hogy erős együttműködésünk az Egyesült Államokkal tovább erősödjön, különösen most, a válság idején, amikor Románia és az egész szabad világ többszörös fenyegetéssel néz szembe. Románia biztonsága és védelme a prioritásom! Isten áldja Romániát! God bless USA!' - írta a Facebook-ra.
Gratulált Ciolacu, várakozással tekint a "gyümölcsöző együttműködés elé"
Marcel Ciolacu kormányfő szerdán gratulált Donald Trumpnak az amerikai választásokon aratott győzelméhez.
"Gratulálunk Donald Trump elnöknek ehhez a történelmi győzelemhez! Románia készen áll arra, hogy együtt dolgozzunk stratégiai partnerségünk megerősítésén. Az ön új vezetése alatt békét és jólétet remélünk minden állampolgárunk számára. Várakozással tekintünk a gyümölcsöző együttműködés elé" - írta Marcel Ciolacu az X platformra.
Simion és Lasconi sem hagyta ki a köszöntést
Gratulált a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion is Donald Trumpnak. “Ez a hazafiak győzelme a globalisták felett. Arra számítok, hogy ez az egész neomarxista, woke, transzhumanista ideológia megáll, és békén hagynak minket. Fontos választások következnek Romániában. Itt is sikerülhet!” – írta Facebook-bejegyzésben.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Elena Lasconi Facebook-bejegyzésében azt írta, nemcsak az amerikaiak, hanem az egész világ lélegzetvisszafojtva követte a két jelölt választási versenyét. “Donald Trump győzelme után Románia továbbra is az Egyesült Államok megbízható partnere marad. Készen állok együtt dolgozni a jólétért és a biztonságért” – fogalmazott.
Orbán Viktor: "fényes győzelmet látok, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését"
"Fényes győzelmet látok, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését, hatalmas küzdelmet" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerda reggel a Facebook-oldalán megjelent videójában az amerikai elnökválasztásról.
Donald Trump várható győzelme kapcsán Orbán Viktor a republikánus párti politikusról szólva hangsúlyozta: börtönnel fenyegették, elvették a vagyonát, meg akarták ölni, szembefordult vele a teljes médiavilág Amerikában, és mégis győzött.
Hozzátette, hogy ez mindenkinek, aki hisz az akaratban, a küzdelemben, a kitartásban, nagy biztatást jelent, a világnak pedig a béke reményét.
Szólt arról is: az év elején abban bíztak, hogy az év végére a nyugati világban többségben lesznek a békepárti erők, és legyőzik a háborúpártiakat, s erre most óriási esély van, így "meglódulhat" a gazdaság, és az amerikai-magyar kapcsolatok is visszatérhetnek a "régi aranykorba".
"Számos tervünk van, amiket Donald Trump elnök úrral a következő években végre tudunk hajtani"- mondta Orbán Viktor.
Frissítés: Győzelmi beszéd Floridában
Helyi idő szerint szerdán hajnalban, közép-európai idő szerint szerda délelőtt Donald Trump a floridai West Palm Beach-en győzelmi beszédet mondott jubiláló támogatói előtt, bejelentve, hogy ő lesz az Egyesült Államok 47. elnöke.
„Minden nap küzdeni fogok Önökért. Minden leheletemmel” – ígérte Trump hangsúlyozva: „újabb aranykor köszönt Amerikára.” Jelezte, hogy az elnökválasztással egy időben szerzett kongresszusi választáson a Republikánus Párt „visszaszerezte a szenátus feletti irányítást.” Kiemelte: olyan politikai győzelem született, amelyet korábban senki sem látott. Trump beszédében háláját fejezte ki az amerikai népnek, a családjának, az alelnökjelöltjének és a választási győzelmén dolgozó stábjának is.
J. D. Vance alelnökjelölt az amerikai történelem legnagyobb politikai visszatérésének nevezte Trump győzelmét, és hozzáfűzte, hogy ezt gazdasági fellendülés fogja követni.
Donald Trump említést tett az Elon Muskhoz fűződő jó viszonyáról is, akit „egy új csillagnak” és „az egyik legfontosabb embernek” nevezett. Hosszasan méltatta a Musk SpaceX űrvállalatának látványos eredményeit, s felidézte, hogy a Helen hurrikán pusztítása után a milliárdos techmogul Starlink műholdrendszerével sikerült megoldani a kapcsolattartást. „Életeket mentett” – méltatta Muskot, hozzáfűzve, hogy meg kell becsülni a zseniket, mert kevés van belőlük.
Leendő kormányára utalva Trump azt mondta, a választáson független elnökjelöltként indult, Robert F. Kennedy Jr. segíthetne abban, hogy „Amerika újra egészséges legyen.”
Trump „a keményen dolgozó amerikaiak millióinak” azt üzente, hogy meghálálja a bizalmukat, és gyors változást ígért. „Az amerikaiak visszakapják az ellenőrzést az ország felett” – mondta.
„Nem fogok háborúkat indítani, meg fogom állítani őket”
Az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnöke az előtte álló legfontosabb feladatok között kiemelte az adósságok rendezését, az adók csökkentését, a határok biztosítását és a háborúk megállítását is.
„Rendbe fogjuk hozni a határainkat. Mindent rendbe fogunk hozni az országunkkal kapcsolatban” – mondta Trump. „Én nem fogok háborúkat indítani. Meg fogom állítani a háborúkat” – hangsúlyozta.
A választási küzdelemben megosztott országra utalva kijelentette: „Ideje magunk mögött hagyni a megosztottságot. A siker egyesíteni tud minket.” Biztosította híveit, hogy nem okoz majd csalódást. „Amerika jövője nagyobb, jobb, merészebb, gazdagabb, biztonságosabb és erősebb lesz, mint valaha” – zárta győzelmi beszédét Donald Trump.
Frissítés: Egyre biztosabb Trump győzelme
A republikánusok a keddi szavazáson megszerezték az irányítást a szenátus felett, legalább két demokrata képviselői helyet szereztek.
Hét csatatérállamra (Georgia, Észak-Karolina, Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, Arizona és Nevada) kell különösen figyelni, mindegyikben már bezártak a szavazóhelyiségek. A legfontosabbnak tartott Pennsylvaniát és Wisconsint is a jelek szerint Trump viszi.
"Még mindig vannak szavazataink, amelyeket meg kell számolnunk. Még vannak olyan államok, amelyeket még nem hívtak ki. Éjjel folytatjuk a harcot, hogy minden szavazatot megszámoljunk, hogy minden hang megszólaljon" - mondta Richmond. "Tehát ma este nem fogják hallani az alelnököt, de holnap hallani fognak róla.” Richmond szerint Harris visszatér a Howardra, "nemcsak azért, hogy a támogatóihoz szóljon, hanem azért is, hogy a nemzethez szóljon”.
Frissítés: Trump-előnyt jósol a New York Times
A New York Times választási modellje valós időben állít elő becsléseket a verseny kimenetelét illetően, közvélemény-kutatási adatok, az aktuálisan megszámolt szavazatok és a még várható eredmények alapján - írja a HVG. Jelen állás szerint Trump szoros versenyben, de egyértelmű esélyes Georgiában és Észak-Karolinában. Ha ezeket az államokat Trump elviszi, Kamala Harrisnek valószínűleg Michiganben, Pennsylvaniában és Wisconsinban is győznie kell majd, ami a Times vezető választási előrejelzője szerint elképzelhető, de nem kis feladat.
Georgiában zárnak először az urnák
Legelőször a déli Georgia államban számíthatunk kulcsfontosságú eredményekre, ahol romániai idő szerint hajnali 2 órakor zárnak a szavazóhelyiségek. A következő Észak-Karolinában fél órával később, romániai idő szerint hajnali fél 3-kor zárnak a szavazóhelyiségek.
Egy településen valójában már lezárták a szavazást: Dixville Notch-ban. Különben minden választáson kiemelt figyelem kíséri a new hampshire-i település voksolását, az amerikai–kanadai határ mentén fekvő településen az 1960 óta tartó hagyomány alapján keleti idő (az Egyesült Államok legkeletibb időzónája) szerint nem sokkal éjfél után nyitották meg, majd zárták le a szavazást. Kamala Harris és Donald Trump döntetlenre végzett a Dixville Notch-i éjféli szavazáson.
Bár a településen született eredmény nem mindig jelzi előre a végső győztest, mégis szimbolikus jelentőségű. Éppen ezért kiemelt figyelem övezi az itt történteket. A new hampshire-i településen született eredmény azt vetíti előre, hogy a közvélemény-kutatások helytállók és rendkívül szoros verseny zajlik Harris és Trump között – közölte a CNN, amelyet a Mandiner idéz.
Harris az egyetemén, Trump otthon várja az eredményeket
A Howard Egyetemen várja a választások végeredményét Kamala Harris, akihez Tim Walz is csatlakozik nemsokára – írja a Sky News. A The Hill szerint Kamala Harris a „választói magatartás követése érdekében” levélben adta le a szavazatát még vasárnap. Az alelnök kedden a Demokrata Párt washingtoni központjába látogatott, ahol megköszönte az eddigi támogatást – írja az AP News. Ezenfelül szavazásra és a mozgósítás folytatására buzdította a demokrata telefonközpont munkatársait, akik szintén a központban dolgoznak.
Donald Trump már leszavazott, a floridai Mar-a-Lagoban, családjával és barátaival nézi együtt a választási eredmények beérkezését, helyi golfklubjának tagjait választási vacsorára hívta meg. Donald Trump birtokán várja az elnökválasztás eredményeit Elon Musk is– írja a The New York Times. A dél-afrikai születésű, SpaceX alapító és X.com-tulajdonos üzletember legalább 119 millió dollárral támogatta a Trump-kampányt – teszik hozzá.
Joe Biden a New York Times értesülései szerint a Fehér házban, a saját rezidenciáján várja a választási eredményeket. Mint írták, az elnök a segítőivel és magas rangú tisztviselőkkel együtt követi a szavazás alakulását.
Közben az X-en azt posztolta, hogy „a szavazóhelyiségek továbbra is nyitva vannak, emberek. Ne hagyják ki ezt a választást. Kamala Harris és Tim Walz készen állnak arra, hogy szolgáljanak” – írja a Mandiner.
1845 óta a választás időpontja november 5.
Az amerikai elnökválasztás összetett folyamat, amely számos lépésből áll. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb tudnivalókat:
1. Az elnökválasztás időpontja
Az Egyesült Államokban az elnökválasztást négyévente, november első hétfőjét követő kedden tartják. Ez a hagyomány 1845 óta érvényben van. A 2024-es választás időpontja november 5.
2. A választási rendszer: az elektori kollégium
Az amerikai elnökválasztás közvetett módon történik. A választók az egyes államokban elektorokat választanak, akik később az elektori kollégiumban szavaznak az elnökre és az alelnökre. Az elektori kollégium összesen 538 elektorból áll, és az elnökké váláshoz legalább 270 elektori szavazat szükséges.
3. Az elektori szavazatok elosztása
Minden államnak annyi elektora van, ahány képviselője és szenátora van a Kongresszusban. A legtöbb államban a „győztes mindent visz” elv érvényesül, vagyis az állam összes elektori szavazatát az a jelölt kapja, aki a legtöbb szavazatot szerzi az adott államban.
4. Csatatérállamok
Egyes államokban a választási eredmények rendszeresen változnak a pártok között. Ezeket az államokat csatatérállamoknak nevezik, mivel itt dőlhet el a választás kimenetele. A 2024-es választás során ilyen államok például Pennsylvania, Michigan és Wisconsin.
5. Előzetes szavazás és levélszavazás
Sok államban lehetőség van előzetes szavazásra személyesen vagy levélben. A 2024-es választás előtt több mint 75 millió amerikai adta le szavazatát ilyen módon.
6. A választási eredmények kihirdetése
A szavazóhelyiségek bezárása után kezdődik a szavazatok számlálása. A végleges eredmények kihirdetése eltarthat néhány napig, különösen, ha szoros a verseny vagy sok a levélszavazat.
7. Az új elnök beiktatása
A megválasztott elnököt január 20-án iktatják be hivatalába. Ez az esemény az amerikai demokrácia egyik legfontosabb ceremóniája.
Az amerikai elnökválasztás folyamata bonyolult, de alapvető elemeiben évtizedek óta változatlan, biztosítva a demokratikus hatalomátadást az országban.