Csendes és békés tiltakozás a durva agresszió ellen

A rendőrség szerint nem valószínű az etnikai indíttatás

Az etnikum nem választ szét bennünket, de az utálat igen feliratú molinóval vonultak a fiatalok (Fotó: Győrgyike Noémi Csilla)
Békés megmozdulást szerveztek csütörtök este a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek, így tiltakozva amiatt, hogy az U FC ultrái hétfő este magyar fiatalokat bántalmaztak. Az egyetemi hallgatókat tömörítő KMDSZ, KIFOR és KMDT által 19 órára meghirdetett tiltakozás találkozási pontja a Sétatér bejárata volt, a résztvevők innen sétáltak el az U FC mérkőzéseinek helyszínéül szolgáló Kolozsvár Arénához. Felhívásukban arra kértek mindenkit: csatlakozzon a megmozduláshoz, és mutassa meg, hogy az összetartás erősebb a gyűlöletnél. A több száz résztvevő csendben vonult fel a Sétatér bejáratától az Arénához, ahol rövid beszédek után a szervezők krétákat osztogattak, amelyekkel egységre, békére szólító üzeneteket rajzoltak a stadion előtti tér felületére. Ezt megelőzően az RMDSZ megyei képviselőinek ülésén többen elítélték az esetet, és úgy vélték, Emil Boc felelősségét sem lehet megkerülni.

ÖSSZEFOGLALÓ

Kolozsváron hatalmas felháborodást váltott ki, hogy az U FC ultrái hétfő este magyar fiatalokat vertek meg a rivális csapattal, a szintén helyi CFR-rel való mérkőzés után.

„Az etnikum nem választ szét bennünket, de a gyűlölet igen”

A csütörtök esti megmozduláson László Petra, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) elnöke megköszönte a jelenlévőknek a részvételt. 

„Fontos ügy miatt vonultunk, hiszen egy kolozsvári magyar egyetemistát, fiatalt bántottak. Egyet közülünk. Célunk az volt, hogy felhívjuk a figyelmet a társadalomban lappangó erőszakra és gyűlöletre, amelyek akadályozzák, hogy mi is, magyarokként otthon tudjuk érezni magunkat Kolozsváron. Arra kérek mindenkit, hogy továbbra is példát mutatva kerüljük az erőszakot, hiszen csak akkor lesz változás, ha mi is tartjuk magunkat ahhoz, amiben hiszünk. Az etnikum nem választ szét bennünket, de a gyűlölet igen” – hangzott el. 

A fiatalok szabad és biztonságos életét akarnak (Fotó: Győrgyike Noémi Csilla)

Felszólalt Szilágyi Lóránt, a Kolozs megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) elnöke is: „Tegnap és ma is sokszor hallottam ezeket a gondolatokat: „úgy sem lesz semmi értelme ennek a megmozdulásnak, nem érünk el vele semmit”. Megjegyeznék néhány dolgot ezzel kapcsolatban. Egyrészt azt, hogy a hallgatás beleegyezés. Ha csendben maradunk, ezzel azt üzenjük, hogy elfogadható, ami történt. Elfogadjuk azt, hogy bármikor megverhetnek az utcán, csak azért, mert magyarul beszélünk. Az etnikum nem választ szét bennünket, de a gyűlölet igen. Másrészt, ezáltal példát mutatunk. Meg kell tanulnunk kiállni magunkért és egymásért. Ha mi most nem szólalunk fel, ki fogja megtenni helyettünk?” – fogalmazott.

Szilágyi szerint a tüntetés célja, hogy mindenki megtudja: az itt élő magyar fiatalok elítélik az erőszak bármilyen formáját. „Szabad és biztonságos életet akarunk, amelyben magyarként is otthon vagyunk” – mondta.

„Emil Boc felelősségét nem lehet megkerülni”

Az RMDSZ Kolozs megyei szervezete küldöttei csütörtök délutáni ülésének is központi témája volt az eset. A jelenlévők közül többen felszólaltak az ügyben. 

Székely István, az RMDSZ ügyvezető alelnöke kijelentette: „Focihuligánok voltak, vannak, lesznek. A nagy kérdés az állam intézményeinek a hozzáállása. Emil Boc felelősségét nem lehet megkerülni, hiszen az a szelektív támogatás, amivel ő az egyik kolozsvári focicsapatot kitünteti, hallgatólagosan visszaigazolja annak szélsőséges megnyilvánulásait is. Ez választott tisztségviselő esetében megengedhetetlen” – mondta. 

„Mélységesen elítéljük azt a magyarellenes támadást, amely hétfőn történt. Meggyőződésem, hogy nem csak futballhuliganizmusról van szó. A tények is azt mutatják, hogy a magyar fiatalokat elsősorban etnikumuk miatt verték meg. Ilyen értelemben meglepett a rendőrség közleménye, miszerint még nem azonosították az elkövetőket, de azt mondták, hogy etnikai gyűlölet nem játszott közre. Akik ilyen cselekményeket követnek el, börtönben a helyük. Ezt a nagyon szomorú incidenst hasonló verbális agresszió követte Bukarestben, amikor kolozsvári diákok látogattak meg bennünket a parlamentben, és innen távozva, a buszon magyarul beszéltek egymás között, miközben egy agresszív hölgy rájuk szólt: vagy abbahagyják a magyar beszédet, vagy leszállnak. Remélem, hogy a hatóságok a kolozsvári incidens kapcsán komolyan fel fognak lépni” – mondta Csoma Botond RMDSZ-es képviselő. 

Több százan vonultak fel az erőszak ellen (Fotó: Vadas Zsolt Edmond)

Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke elmondta: maga is jelen volt a hétfői meccsen, és mivel az egyik sértett a fia osztálytársa, gyakorlatilag azt érezte, mintha az ő fiával történt volna a szomorú eset. 

Varga Loránd dési tanácsos arra figyelmeztetett: barátait már 2014-ben megtámadták az U-szurkolók Kolozsváron, az egyiknek a kezét törték el, a másiknak pedig az arcán okoztak sérüléseket, de az elkövetőket soha nem találták meg. Néhány évvel későbbi támadás során pedig a csendőrök elengedték a rendbontó U-szurkolókat, míg a CFR-szurkolókat lefogták – emlékeztetett. 

„A polgármester másodrangú állampolgárokként kezeli mind a magyarokat, mind a CFR-szurkolók közösségét. Legitimizálja ezt a hozzáállása, ami olyan helyzetekhez vezetett, mint a hétfő esti történet. Ennek a helyzetnek a fő felelőse Emil Boc polgármester” – hívta fel a figyelmet Polacsek Péter MKT-tag levelében, amelyet Szabó-Csorba Zsuzsanna megyei tanácsos olvasott fel.

CNCD: drasztikusan kellene alkalmazni a törvényt

Elfogadhatatlan az, ami Kolozsváron történt a CFR 1907–U FC mérkőzést követően – nyilatkozta lapunknak Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke. De bármennyire is felháborító az incidens, nem tartozik a tanács hatáskörébe, a CNCD nem tud eljárni büntetőjogi esetekben, a rendőrség, az ügyészség feladata vizsgálatot folytatni – magyarázta. 

Asztalos szerint a sportesemények során elkövetett erőszakos cselekedetek megelőzéséről szóló 2008/4-es törvényt kellene drasztikusan alkalmazni, az elkövetők ellen büntetőjogi eljárást indítani, az ilyen meccseket pedig lehetőleg zárt ajtók mögött játszani, hasonló intézkedésekre ugyanis volt már példa. 

„Azt gondolom, hogy a Román Labdarúgó-szövetségnek (FRF) és a Román Profiligának (LPF) is határozottabban kellene alkalmaznia saját szabályzatait” – tette hozzá.

A közösségi médiában az eset kapcsán bejegyzéseket olvashattunk arról, hogy a kolozsvári CFR 1907 szurkolói több esetben is megkeresték panaszaikkal a CNCD-t, de hiába, pedig etnikai gyűlöletkeltésre és egyéb incidensekre az elmúlt években is volt példa bőven. 

Asztalos Csaba hangsúlyozta: ha például sportrendezvények alkalmával megtámadnak valakit, az ilyen eset nem tartozik a tanács hatáskörébe. Amikor viszont magyarellenes rigmusok skandálásáról volt szó, minden esetben igyekeztek eljárni, főleg a Sepsi OSK mérkőzései alkalmával szabtak ki 10-15 ezer lejes bírságokat. Elismerte: mivel a hivatalnak kevés az alkalmazottja, vannak olyan helyzetek, hogy elég későn reagálnak.

Boc elítéli az erőszakot

„Mindig is elutasítottuk és elutasítjuk az erőszak bármilyen formáját, bárhol és bármilyen területen, beleértve a labdarúgást is” – reagált Emil Boc polgármester a gsp.ro portálnak válaszolva.

Kifejtette: felszólították az állami hatóságokat, hogy sürgősen és szakszerűen vegyenek részt a labdarúgó-mérkőzés után történt erőszakos cselekmények kivizsgálásában.

„Megértem a magyar közösség egyes képviselőinek aggodalmát, az illetékes hatóságok azonban eddig nem találták annak jeleit, hogy etnikai indíttatású lett volna ez a sajnálatos incidens. Kolozsváron olyan politikának vagyunk a hívei, amelyik összeköti, nem pedig megosztja közösségeinket. Mindenkit biztosítok arról, hogy a város nem fog visszasüllyedni a múltba, hanem folytatja európai útját. 

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az elmúlt három évben volt még nyolc másik mérkőzés az U FC és a CFR 1907 között, mindegyik erőszakos incidens nélkül. Ez az a normalitás, amelyet továbbra is támogatnunk kell.

Az erőszakot egyértelműen el kell ítélni, Kolozsvárnak a fair play mintaképe kell maradnia. Örüljünk közös sikereinknek, és ne engedjük meg az erőszak semmilyen formáját, amely beárnyékolná közös sikereinket. Együtt vagyunk, Kolozsvár!” – fogalmaz a polgármester.

AKI INFORMÁCIÓVAL RENDELKEZIK, JELENTKEZZEN A RENDŐRSÉGEN – A rendőrség szerda esti közleményében kéri a lakosságot, hogy aki érdemleges információval rendelkezik a hétfői meccs utáni incidensekről, jelentkezzen a legközelebbi rendőrőrsön, vagy hívja az 112-es segélyhívó számot. „Eddig nem kerültek napvilágra adatok vagy arra utaló jelek, hogy a bűncselekményeket etnikai vagy faji alapon követték volna el. Minden lehetőséget elemeznek, hogy megállapítsák az incidens pontos körülményeit” – fogalmaznak.