Biztonságos nosztalgia

Bajosan találni a mostaninál kedvezőbb kontextust arra, hogy a kultúra értékmentő funkciójának fontosságát -- már megint, sőt újfent- hangsúlyozó szöveget passzírozzunk a lap harmadik oldalára: a nemzeti kultúra (romániai) napja és a magyar kultúra ünnepe közé torlódott időszakban fejeztem be Orhan Pamuknak Az ártatlanság múzeuma című munkáját (Helikon Kiadó, 2017).

Az Eminescu-Kölcsey kronológiai tengelybe így ékelődött Pamuk, aki magánmúzeumok és az egyéni  gyűjtőszenvedély (kultúrantropológiai) összefüggéseire is rávilágít, miközben a könyv fősodrát türelmesen és jól adagolt isztambuli szerelmi történet alkotja. A regény utolsó fejezeteiben egyre inkább elmélázik Pamuk azon, hogy mi készteti a mániájukat gyakran kényszeredetten és szégyenlősen elismerő gyűjtőket a folytonos vadászatra, kollekciójuk szüntelen bővítésére. A válasz szerteágazó, taglalása szétfeszítené a jelenlegi kereteket, de megszívlelendő, hogy a kérkedést leszámítva jobbára hiányérzetekből, szenvedésekből táplálkozik a gyűjtő „csőlátásra” való hajlama, furabogár-kitartása.  

Hazai viszonyokra vetítve a témát, érdemes és időszerű lenne a közelmúlt történéseit rögzítő-tükröző kollekció létrejöttén legalább elméletileg elidőzni. A Román Átmenet Tárlata ízelítőt adna abból a bő negyedszázadból, amely a maga lezáratlanságában, elvarratlan szálaival, torzóban rekedt mivoltával tucatnyi ideiglenes tanulsággal szolgálna. Része lehetne a gyűjteménynek például az a kollekció, amelyet az egy évvel ezelőtti tüntetéshullám plakátjaiból és egyéb kellékeiből állított össze egy galériatulajdonos. Ehhez csatolhatná a gyűjtő legfrissebb darabként a csendőrség plakátját, amelyet rá egy esztendőre nyomtatott, mert, bármennyire monotematikus, nálunkfele a tél másként mozgalmas, mint a meteorológiai frontok dinamikája azt sejtetné. A plakát hatpontos figyelmeztetés-eligazítás: címe pedig a biztonságos tiltakozás feltételeire utal. (Lassan már azt hinné a japán kormánydelegáció nyomdokaiban Bukarestbe érkező vándor, hogy Romániában kezd kultúrája lenni a tiltakozásnak.)  

Ha az átmenet múzeuma ötletként egyelőre szándék és fantázia, egy neves aukciós cég viszont bizonyosságot ígér: Nicolae Ceauşescu születésének századik évfordulóját kihasználva (ez mintegy bónusz-centenárium) január 31-én online licitet hirdet, ahol 10 és 1500 euró közötti sávban cikáznak a kikiáltási árak. Vadászöltöny, női kalap, cipők, táska, ajándékba kapott dedikált kötetek, kínai festett selyem...a választék valóban kiadós, de akik beérik a korabeli egyéb kellékekkel, „Haza sólymai”-féle nyakkendőt, korabeli díszítőelemeket vagy hétköznapi használati eszközöket szerezhetnek be. Miközben a versengés izgalmát is átélhetik licitáláskor.